9.5%
50.0%
59.0%
16.7%

Μία μονομαχία είχαμε στο κλειστό της Ριζούπολης με τους Ασβούς να αντιμετωπίζουν τους Phoenix Bums, με τον αγώνα να είναι αμφίρροπος μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα. Η τελευταία κατοχή ήταν πιθανό να αλλάξει τον τελικό νικητή αλλά οι Phoenix Bums δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τον χρόνο που είχαν στη διάθεσή τους. Οι Ασβοί πήραν ακόμη μία σημαντική νίκη και ξεκίνησαν με το δεξί το 2022 με τελικό σκορ 61-59.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τους Phoenix Bums να ανοίγουν το σκορ με βολές του Παπαντωνίου. Σερί 10-0 έτρεξαν οι Ασβοί με τον Ψαλιδόπουλο να πετυχαίνει τους 8 πόντους. Με σερί 0-7 απάντησαν οι Phoenix Bums με τον Παπαδόπουλο και τον Παπαντωνίου να είναι οι πρωταγωνιστές. Εναλλάξ σκόραραν οι δύο ομάδες μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου με το σκορ να διαμορφώνεται στο 14-15 υπέρ των Phoenix Bums.

Στη δεύτερη περίοδο συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό. Ο Κουτσουρής πήρε από το χέρι τους Ασβούς και πέτυχε 10 πόντους από τους 17 της ομάδας του σε αυτή την περίοδο. Από την άλλη οι Phoenix Bums με διαφορετικούς σκόρερ και ένα σερί 0-8 πήραν το προβάδισμα με το 25-26. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου Ζαφειράκης και  Καραγιώργος με δύο δίποντα έδωσαν αέρα τριών πόντων στους Ασβούς για το 31-28.

Στην επιστροφή οι Phoenx Bums μπήκαν πιο δυνατά και με σερί 0-6 δια χειρός Παπαδοπούλου πέρασαν μπροστά με το 31-34. Oι δύο ομάδες σκόραραν εναλλάξ μέχρι που οι Ασβοί με σερί 5-0 με τον Ψαλιδόπουλο να σκοράρει με καλάθι και φάουλ έκαναν το 40-38. Ο Παπαδόπουλος με τέσσερις προσωπικούς πόντους έβαλε ξανά μπροστά τους Phoenix Bums με το σκηνικό να μην αλλάζει και να τελειώνει η τρίτη περίοδος στο 44-45 υπέρ των Phoenix Bums.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Χαλκιόπουλο να μπαίνει στο ματς και να σκοράρει με το καλημέρα, ένα σερί 9-0 όμως των Ασβών με τον Κουτσουρή και τον Καραγιώργο να σκοράρουν από τρεις και τέσσερις πόντους αντίστοιχα έδωσε σημαντικό προβάδισμα 7 πόντων στους Ασβούς. Με δύο σερί απάντησαν οι Phoenix Bums πρώτα με ένα 0-4 όπου Χαλκιόπουλος και Παπαδόπουλος σημείωσαν από ένα δίποντο και έπειτα από ένα δίποντο του Καραγιώργου, με 0-5 με τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει το έμμεσο τρίποντο και τον Παπαντωνίου θα σημειώνει δύο βολές έγινε το 55-55. Οι δύο ομάδες σκόραραν για δύο για το 57 όλα, μέχρι που ο  Αγγελογιαννόπουλος σημείωσε δύο βολές και ο Ψαλιδόπουλος ένα δίποντο για το 61-57. Με δύο βολές απάντησε και ο Κοβάτσος μειώνοντας σε 61-59. Στα 8 δευτερόλεπτα που απέμεναν οι Phoenix Bums κάνουν φάουλ και ο Κουτσουρής πήγε στις βολές, μην μπορώντας να ευστοχήσει σε καμία από τις δύο. Οι Phoenix Bums πήραν το ριμπάουντ και έφυγαν στον αιφνιδιασμό με τον Παπαντωνίου, ο οποίος βρέθηκε κοντά στο καλάθι αλλά γλίστρησε με αποτέλεσμα οι Ασβοί να του κλέψουν την μπάλα και να τελειώσει το ματς στο 61-59.

Εντυπωσιακή ήταν η αναμέτρηση της Golden κατηγορίας με τις δύο ομάδες να παίζουν σαν να μην διακόπηκε ποτέ το πρωτάθλημα. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, αντάξιο της ποιότητας των δύο ομάδων. Από τους Ασβούς ξεχώρισαν ο MVP Κουτσουρής με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ καθώς και ο Καραγιώργος με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ και ο Αγγελογιαννόπουλος με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Για τους Phoenix Bums ο Παπαδόπουλος πέτυχε 17 πόντους με τον Παπαντωνίου να ακολουθεί με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.