18.2%
22.2%
45.5%
19.2%

Σε ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και “τελικός”, καθώς ο νικητής θα έπαιρνε εισιτήριο για την επόμενη φάση, ενώ ο ηττημένος θα έμενε εκτός, οι Phoenix Bums ήταν εκείνοι που κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο με 57-47 χάρη στο πολύ καλό φινάλε που έκαναν στα τελευταία λεπτά του αγώνα. MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 16 πόντους, 16 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Καρακατσάνης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 0-3, οι Χαλκιόπουλος, Γόντικας και Παπαδόπουλος απάντησαν με 7-0 σερί για το 7-3, 7-5 με καλάθι του Ορφανίδη, 11-5 με ένα καλάθι του Κοβάτσου και ένα του Παπαδόπουλου, 11-9 με τον ίδιο τρόπο οι Ορφανίδης και Παντελεάκης, 14-9 με τρίποντο του Παπαδόπουλου, 14-16 με 0-7 σερί οι Οικονόμου και Ορφανίδης και μια βολή από τον Γόντικα για το τελικό 15-16 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μυλιόρδος έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 15-20, ο Χαλκιόπουλος με ένα πολύ δύσκολο follow μείωσε σε 17-20, 17-24 με ένα καλάθι του Οικονόμου και ένα του Ρίπη, 20-24 με γκολ φάουλ του Γόντικα, 20-27 με τρίποντο του Μυλιόρδου, 24-27 με δύο βολές του Κοβάτσου και ένα καλάθι του Χαριτόπουλου και καλάθι από τον Ρίπη για το τελικό 24-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παντελεάκης έβαλε τρίποντο για το 24-32, 29-32 με 5-0 οι Γόντικας και Κοβάτσος, 29-35 με τρίποντο του Φωκιανού ξανά δια χειρός Μυλιόρδου, 33-35 με δύο καλάθια σερί από τον Γόντικα, 33-37 από τον Ορφανίδη, 38-37 με νέο 5-0 σερί οι Φωτόπουλος και Χαριτόπουλος και καλάθι του Καρακατσάνη από μέση απόσταση για το τελικό 38-39 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο Τζούρτος και Καρακατσάνης έτρεξαν ένα 5-9 για το 38-44, 46-44 με 8-0 σερί του Χαλκιόπουλου, 46-46 από τον Τζούρτο ξανά, 48-46 από τον Παπαδόπουλο, 48-47 με μια βολή του Μυλιόρδου και 9-0 σερί οι Καρακατσάνης, Μυλιόρδος, Παπαδόπουλος και Χαριτόπουλος για το τελικό 57-47 που έδωσε νίκη και πρόκριση στους Phoenix Bums.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Χαλκιόπουλο, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Γόντικας με 12 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και Κοβάτσος με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τον Φωκιανό ξεχώρισε ο Οικονόμου με 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.