25.0%
37.5%
26.5%
28.0%

Οι Phoenix Bums κάνοντας ένα μαγικό τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο επικράτησαν με 0-16, κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και στη συνέχεια να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό για να φύγουν με την νίκη απέναντι στους Kings με 42-54. MVP του παιχνιδιού ήταν ο Θοδωρής Πολίτης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τουμπακάρης άνοιξε το σκορ στο ματς, ο Φρέρης απάντησε με τρίποντο για το 2-3, 6-3 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Δερματίνου, 6-5 ο Γόντικας, 8-5 με σουτ του Χαριτόπουλου από τη γωνία, 8-7 ο Κοβάτσος, 10-7 ο Χαριτόπουλος ξανά από την ίδια γωνία, 10-11 οι Γόντικας και Μοσκόφογλου, 12-11 με καλάθι του Γκοτζή και από ένα καλάθι οι Λάσπας και Πολίτης για το τελικό 12-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χαριτόπουλος με τρίποντο ισοφάρισε σε 15-15, 15-19 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Γαδ, 20-19 με ένα τρίποντο του Ψαθά και ένα καλάθι του Δερματίνου, 20-20 με βολή του Φρέρη, 25-20 με ένα τρίποντο του Δερματίνου και ένα δίποντο του Χαριτόπουλου, 25-23 με τρίποντο του Χαλκιόπουλου και απάντηση από τον Χαριτόπουλο για το τελικό 28-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Χαλκιόπουλος, Μοσκόφογλου, Κοβάτσος και Πολίτης έβαλαν 16 πόντους και έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα των Phoenix Bums με 28-39 για να κλείσουν μια ολόκληρη περίοδο χωρίς να δεχθούν ούτε έναν πόντο.

Στην τελευταία περίοδο ο Πολίτης συνέχισε το καλό σερί των Bums με άλλους 8 προσωπικούς πόντους για να φτάσει τους 13 συνεχόμενους δικούς του και το 0-24 σερί στο σύνολο η ομάδα του για το 28-47, 34-47 με 6-0 σερί οι Χαριτόπουλος και Γκοτζής, 34-49 ο Γόντικας, 38-49 με μια βολή του Δερματίνου και ένα τρίποντο του Χαριτόπουλου, 38-51 με δύο βολές του Φρέρη, 39-51 με βολή του Ψαθά, 39-53 ο Μοσκόφογλου, 42-53 με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου και μια βολή του Πολίτη για το τελικό 42-54 του παιχνιδιού.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Πολίτη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μοσκόφογλου με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Kings ξεχώρισαν οι Δερματίνος με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και Χαριτόπουλος με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.