27.6%
58.3%
24.1%
35.7%

Κανονικό θρίλερ ανάμεσα στους Pimps ενάντια και τους Aigaleo Kings, με νικητές τους Pimps στην παράταση, που κρατάνε ζεστά την πρωτιά της βαθμολογίας. Ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, με πολλές εντάσεις, τρομερές φάσεις, πολύ σκορ και 2 ομάδες να παλεύουν μέχρι τελικής πτώσεως. Στις λεπτομέρειες κρίθηκε, τις οποίες εκμεταλλεύτηκαν οι πρωτοπόροι και έτσι πήραν το παιχνίδι με σκορ 89-86.

Η εκκίνηση του παιχνιδιού ήταν καθρέφτης ολόκληρου του παιχνιδιού, καθώς στα πρώτα κιόλας 4 λεπτά είχαν σημειωθεί 26 πόντοι συνολικά με το σκορ στο 15-11. Πολύ καλό ξεκίνημα για τους Pimps από τον Κουφόπουλο, τον Μεντή και τον Μητρόπουλο, ενώ στην άλλη μεριά το αντίδοτο ήταν ως επί το πλείστον ο φονιάς πίσω από τα 6.75 Χαρίτος, που σημείωσε 12 πόντους στο δεκάλεπτο. Τελικό 1ου 26-19.

Οι Pimps αν και έκαναν το μοναδικό τους άστοχο δεκάλεπτο, κατάφεραν να παραμείνουν στο παιχνίδι, μετά την τρομερή αντεπίθεση των Kings, βοηθούμενοι φυσικά από την διαφορά 7 πόντων που είχαν από το 1ο δεκάλεπτο. Οι Kings προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά από τρίποντο του Αραβάνη που βρέθηκε επίσης σε τρομερό βράδυ, για να βρει τις 2 ομάδες στην ανάπαυλα 32-37.

Τρομερή ποιότητα και από τους 2, που έβρισκαν σκορ με κάθε τρόπο. Αιφθινδιασμοί, γκολ φάουλ, επιθετικά ριμπάουντ, σουτ μέσης απόστασης, τρίποντα, τα περιείχε όλα το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου με τις 2 ομάδες να χτυπιούνται συνεχώς και κανένας από τους 2 δεν μπορούσε να βρει το παραμικρό πάτημα για να ξεφύγει ή έστω να ξεχωρίσει ποιος δείχνει να έχει το πάνω χέρι. Οι Pimps, μπορεί ακόμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να μειώσουν έστω και για 2 πόντους, με το σκορ στο 56-59 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Τελευταία περίοδος και φυσικά η αγωνία στα ύψη. Το παιχνίδι συνεχώς στον πόντο, με μεγάλα και κρίσιμα καλάθια και από τους 2. Πολλοί καλοί σε αυτό το δεκάλεπτο, ξεχώρισαν ωστόσο ο Μητρόπουλος και ο Μέντης για τους Pimps, ενώ για τους Kings ο Χαρίτος, ο Χατζής και ο Αραβάνης. Στο τελευταίο λεπτό η διαφορά υπέρ των Kings στους 4 στο 70-74. Καλάθι από τον Μεντή που μείωνει στους 2. Εύστοχες ελεύθερες βολές ξανά από τον ίδιο και το παιχνίδι στα ίσα. Χαμένη επίθεση για τους Kings και ο Βασιλειάδης θα βάλει μπροστά την ομάδα του με 1 πόντο μετά από κερδισμένες βολές. Ο Αραβάνης με κάτι παραπάνω από 20 δευτερόλεπτα να απομένουν κερδίζει με την σειρά του ζευγάρι βολών, ευστοχεί και στις 2 και οι Aigaleo Kings ξανά μπροστά με 1 πόντο. Τελευταία επίθεση για τους Pimps, οι οποίοι έχουν στην πεντάδα τους τον λυτρωτή Ψυχουιό που είχε αρκετή ώρα να περάσει στο παιχνίδι, αλλά θα κερδίσει ζευγάρι βολών μετά από επιθετικό του ριμπάουντ. Είχε την ευκαρία να κερδίσει το ματς, αλλά θα ευστοχήσει στην δεύτερη και το ματς στην παράταση! Τελικό σκορ κανονικής διάρκειας 76-76.

Οι ομάδες αφού δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στα πρώτα 40 αγωνιστικά λεπτά και χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο, δεν κατέβασαν ρυθμούς. Κάθε άλλο μάλιστα και το ματς που δεν ήθελες να τελειώσει με τίποτα μέχρι και το τελαυταίο δευτερόλεπτο γεμάτο αγωνία. Παρότι οι Aigaleo Kings πήραν ξανά διαφορά 4 πόντων, οι Pimps με τρίποντη βόμβα του Μεντή μειώνουν στον πόντο και περνάνε μπροστά με εύστοχες βολές του Κουφόπουλου. Πόντο-πόντο το παιχνίδι που τελικά θα πάρουν οι Pimps μετά από 2 ζευγάρια βολών του Κουφόπουλου και του Μεντή. Τελικό σκορ αναμέτρησης 89-86.

Πολλοί οι πρωταγωνιστές για τους νικητές, ωτόσο MVP αναδεικνύεται το κρύο αίμα, ο Χάρης Μεντής που μέτρησε 27 πόντους, 12 συνολικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.