27.8%
77.8%
32.4%
28.1%

Οι ReTirees, αν και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, καθώς οι Red-Dicolo με ένα καλό σερί στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα έκαναν την ανατροπή και απέδρασαν με τη νίκη από το κλειστό του Βενέτης με 66-63. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Περικλής Τσαπατάκης με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Λουκόπουλος και Σαρρής ξεκίνησαν το ματς με 0-5 για τους ReTirees, οι Λαουρδέκης και Τσαπατάκης απάντησαν με 7-0 σερί για το 7-5, 7-6 με μια βολή του Μαθιουδάκη, 9-6 ο Τσαπατάκης, 9-8 με καλάθι απάντηση του Μαθιουδάκη, 10-8 με μια βολή του Τσαπατάκη, 10-10 ο Λουκόπουλος, 16-10 με 6-0 σερί οι Νικολόπουλος, Σκαμαγκάς και Λουκόπουλος, 16-13 με τρίποντο του Λουκόπουλου, 19-13 με απάντηση του Τσαπατάκη, 19-15 με δύο βολές του Κωστούλα, 21-15 με drive του Λιάπη, 21-18 με νέο τρίποντο του Λουκόπουλου και καλάθι από τον Τσαπατάκη ξανά για το τελικό 23-18 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λουκόπουλος έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 23-24, 27-24 με 4 συνεχόμενους πόντους του Κώστα Κρίκα, 27-31 με 0-7 σερί οι Κωστούλας και Λουκόπουλος και τρίποντο από τον Τσαπατάκη για το τελικό 30-31 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Νικολόπουλος και Τσαπατάκης έγραψαν το 33-31, 33-34 με απάντηση του Κωστούλα, 35-34 ο Λαουρδέκης, 35-39 με νέο καλάθι του Κωστούλα και τρίποντο του Τσαντζαλή, 37-39 από τον Κλωνάρη έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ, 37-44 με νέο 0-5 σερί οι Κωστούλας και Μαθιουδάκης, 43-44 με απάντηση με 6-0 οι Κλωνάρης και Λιάπης και τρίποντο από τον Σαρρή για το τελικό 43-47 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο Λουκόπουλος και Σαρρής ανέβασαν το σκορ στο 43-50, 46-50 με τρίποντο του Λιάπη, 46-55 με ένα τρίποντο του Μαθιουδάκη και ένα καλάθι του Κωστούλα, 53-55 με νέο 7-0 οι Λαουρδέκης, Κώστας Κρίκας και Αλέξανδρος Κρίκας, 53-57 με ωραία ενέργεια του Λουκόπουλου, 55-57 ο Boboric, 55-59 με τους Τσαντζαλή και Κωστούλα να βάζουν από μια βολή, 58-59 με τρίποντο του Boboric, 58-61 ο Τσαντζαλής, 60-61 με καλάθι του Κώστα Κρίκα, 60-63 ο Λουκόπουλος και 6-0 σερί των Αλέξανδρου Κρίκα και Τσαπατάκη για να περάσουν μπροστά οι Red-Dicolo με 66-63 40″ πριν το τέλος. Στη συνέχεια οι ReTirees αστόχησαν στην επίθεση τους, όμως έκλεψαν ξανά πολύ γρήγορα την μπάλα. Στην τελευταία επίθεση έψαξαν σουτ τριών πόντων, όμως ούτε εκεί καρποφόρησε η επίθεση των ReTirees με αποτέλεσμα να έρχεται η ήττα με 66-63.

Για τους Red-Dicolo, πέρα από τον Τσαπατάκη, πολύ καλό ματς έκανε και ο Αλέξανδρος Κρίκας με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους ReTirees ξεχώρισαν οι Λουκόπουλος με 27 πόντους, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και Κωστούλας με 14 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.