17.4%
52.9%
21.4%
27.6%

Τη νίκη κατάφεραν να πάρουν οι ReTirees απέναντι στους Ασβούς με το τελικό 53-45, η οποία τους έδωσε και την πρόκριση για ακόμα μια φορά σε τελικό. Οι Ασβοί, μπήκαν πολύ καλά στο ματς, έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 9 πόντους στο παιχνίδι, όμως οι ReTirees με ένα τρομερο 4ο δεκάλεπτο, έκαναν την ανατροπή και τελικά πήραν τη νίκη. Πλέον, η ομάδα του coach Κουσούλη περιμένει τον αντίπαλο της στον μεγάλο τελικό ο οποίος θα αναδειχθεί από το ζευγάρι τους 2ου ημιτελικού, Reapers – Phoenix Bums.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαϊωάννου να ανοίγει το σκορ με 2 δίποντα και τον Μακρυδάκη να βάζει στο παιχνίδι τους Ασβούς με 2 απανωτά τρίποντα για το 4-6 του ματς. Εκεί, οι ReTirees θα περάσουν ξανά μπροστά με 3 καλάθια των Πλεξουσάκη, Τσιρίδη και Παπαϊωάννου για το 10-6, ενώ ένα καλάθι του Πουγκακιώτη, θα μειώσει στην κατοχή και το 10-8 της αναμέτρησης. Με ένα ακόμα δίποντο των ReTirees, αυτή τη φορά του Σαρρή, το παιχνίδι θα πάει ξανά στους 4 για το 12-8, ενώ το δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με 3 συνεχόμενα δίποντα οι Κουτσουρής και Ζερβός για το προβάδισμα και το 12-14 για τους Ασβούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ασβοί θα συνεχίσουν να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς, έπειτα από βολή του Κουτσουρή και τρίποντο του Μακρυδάκη για το 12-18, ο Merkevicius με δίποντο θα μειώσει στο 14-18, με τον Ζερβό να ευστοχεί αυτή τη φορά σε τρίποντο για το 14-21 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Πλεξουσάκη θα κάνει το 16-21, ενώ ένα σερί 6-0 των ReTirees, θα ροκανίσει τη διαφορά στους 2, έπειτα από 4 βολές των Πενταγιώτη και Παπαϊωάννου αλλά και δίποντο του Merkevicius για το 22-24, με το ημίχρονο να σφραγίζει με 2/2 βολές ο Μακρυδάκης για το 22-26 των Ασβών στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μακρυδάκης με νέο δικό του τρίποντο θα κάνει το 22-29 για τους Ασβούς, ο Πλεξουσάκης με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει στους 4 για το 25-29, ενώ ένα σερί 2-7 των Ασβών, έπειτα από 2 βολές του Ζερβού, δίποντο του Πουγκακιώτη και τρίποντο του Ψαλιδόπουλου, θα διαμορφώσει το 27-36 για την ομάδα των Ασβών. Εκεί, ο Πλεξουσάκης, ο Παπαϊωάννου και ο Merkevicius με 4 απανωτά δίποντα θα μειώσουν στον πόντο και το 35-36, ο Μακρυδάκης με τρίποντο θα ξεκολλήσει την ομάδα του για το 35-39, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τον ίδιο τρόπο ο Τσιρίδης, μειώνοντας ξανά στον πόντο για το 38-39 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μακρυδάκης με 2/2 βολές θα κάνει το 38-41, ο Παπαϊωάννου όμως θα απαντήσει με δίποντο και τρίποντο και ο Merkevicius με βολή για το προβάδισμα των ReTirees, με το σκορ να πηγαίνει στο 44-41. Εκεί, ο Μακρυδάκης με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο για το 44-43, ο Merkevicius με τρίποντο και ο Γιοβάνης με σουτ μέσης απόστασης θα κάνουν το 49-42, με τον Πουγκακιώτη να ευστοχεί σε δίποντο, μειώνοντας το παιχνίδι στο 49-45. Με 3 λεπτά να απομένουν, ο Γιοβάνης και ο Τσιρίδης με 2 απανωτά δίποντα θα κάνουν το 53-45, σκορ το οποίο θα είναι και το τελικό, αφού καμία απο τις 2 ομάδες δεν ξαναβρήκε σκορ.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Δημήτρης Παπαϊωάννου ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 6 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Merkevicius και Πλεξουσάκης, ενώ από τους Ασβούς ξεχώρισαν οι Μακρυδάκης και Ζερβός.