4.0%
45.8%
48.6%
19.0%

Έπειτα από έναν φοβερό ημιτελικό μεταξύ των δύο ομάδων, τα Χαμένα Ταλέντα κατάφεραν να επικρατήσουν των ReTirees με το τελικό 49-57 σε ένα πάρα πολύ δύσκολο και για τις δύο ομάδες παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με τα Χαμένα Ταλέντα να χτίζουν διαφορά 7 πόντων στα 3ο δεκάλεπτο (29-36), για να απαντήσουν οι ReTirees και να προσπεράσουν στο +9 (46-37) στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Εκεί, τα Χαμένα Ταλέντα έτρεξαν ένα τρομερό σερί (2-19) το οποίο τους έβαλε σε θέση οδηγού στα τελευταία 3 λεπτά του παιχνιδιού, χαρίζοντάς τους και τη νίκη με το τελικό 49-57. Πλέον, τα Χαμένα Ταλέντα θα βρεθούν και επίσημα στον μεγάλο τελικό της Golden League, εκεί που θα αντιμετωπίσουν τους περσινούς πρωταθλητές Undertakers.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ψημάδη να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το αρχικό 0-2 και τον Γιαμαίο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας στο 2-2 του ημιτελικού. Εκεί, ο Κασβής θα γράψει από κοντά το 2-4 των Χαμένων Ταλέντων, ο Πλεξουσάκης με όμορφο και δύσκολο γκολ-φάουλ θα απαντήσει για το 5-4, ενώ ο Ψημάδης, θα βάλει ξανά μπροστά την ομάδα του, με το σκορ στο 5-6. Στη συνέχεια, ένα σερί 7-0 από τους ReTirees με 2 δίποντα των Γιαμαίο, Λιάρο και τρίποντο του Τσακίρη για το +6 και το 12-6, ο Καραγρηγορίου με τρίποντο θα δώσει ανάσα στην επίθεση των Χαμένων Ταλέντων, μειώνοντας στους 3 και το 12-9, ενώ 2 βολές του Πλεξουσάκη, διαμόρφωσαν το 14-9 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με ένα πολύ δύσκολο καλάθι ο Καραγρηγορίου, κλείνοντας την περίοδο στο 14-11 για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μάης θα ευστοχήσει σε δίποντο μειώνοντας στον πόντο και το 14-13, ο Πλεξουσάκης με δικό του καλάθι θα απαντήσει για το 16-13, ενώ ο Καραγρηγορίου με εύστοχη βολή, θα μειώσει στο καλάθι και το 16-14. Εκεί, ένα δίποντο από τον Σκοπελίτη θα γράψει το 18-14, ο Ριζούλης με εύστοχο καλάθι από μέση απόσταση θα μειώσει στο 18-16, ενώ 2/2 βολές του Παντελή, θα γράψουν το 20-16 των ReTirees. Στη συνέχεια, ένα ακόμα καλάθι του Ριζούλη από τα 5 μέτρα θα ρίξει τη διαφορά στο καλάθι και το 20-18, ο Σκοπελίτης θα επαναφέρει το +4 με 2 δικές του βολές για το 22-18, ενώ ο Ψημάδης, με δική του βολή, θα κάνει το 22-19 του ματς. Με 2 δίποντα των ReTirees, από τους Τσιρίδη και Σκοπελίτη θα στείλουν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 7 και το 26-19, όμως το ημίχρονο, θα βρει τις δύο ομάδες με μία οριακή διαφορά του ενός πόντου, αφού ένα σερί 2-8 με 4 πόντους του Ψημάδη, τρίποντο του Καραγρηγορίου και βολή του Ευθυμίου, θα σφραγίσουν το πρώτο μισό του ημιτελικού με το σκορ στο 28-27 υπέρ των ReTirees.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, τα Χαμένα Ταλέντα θα περάσουν μπροστά με 2 δίποντα των Πενταγιώτη και Καραγρηγορίου, αλλά και βολή του Ευθυμίου για το 28-32, ο Τσακίρης θα βάλει φρένο στο σερί αυτό με 1/2 βολές, μειώνοντας στους 3 και το 29-32, ενώ 2 συνεχόμενα καλάθια στο ζωγραφιστό από τον Ευθυμίου, θα στείλουν τη διαφορά στους 7 και το 29-36 των Χαμένων Ταλέντων. Στη συνέχεια, ο Σκοπελίτης με δίποντο και 3 βολές θα μειώσει τη διαφορά στην κατοχή και το 34-36, ο Κυριακού με βολή θα γράψει το 34-37, όμως το δεκάλεπτο, θα κλείσει με ένα προβάδισμα 1 πόντου των ReTirees, με 3 βολές του Παντελή και 1 του Σκοπελίτη για το 38-37 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσιρίδης, ο Σκοπελίτης, ο Σαρρής και ο Πλεξουσάκης θα ανοίξουν τη διαφορά του ματς για τους ReTirees με 4 δίποντο και το σκορ στο 46-37, τα Χαμένα Ταλέντα θα βρουν το σθένος να απαντήσουν με 2 τρίποντα των Πενταγιώτη και Καραγρηγορίου μειώνοντας στο 46-43, ο Τσακίρης με 2/2 βολές θα γράψει το 48-43, όμως ένα μεγάλο σερί 0-13 από τα Χαμένα Ταλέντα, με 5 πόντους του Ψημάδη, 3 του Πενταγιώτη, 3 του Ευθυμίου και δίποντο του Καραγρηγορίου, παίρνοντας έτσι το προβάδισμα με το σκορ στο 48-56. Εκεί, ο Τσακίρης με βολή θα μειώσει στο 49-56, ενώ το τελικό σκορ θα γράψει με δική του βολή ο Πενταγιώτης μέχρι το τελικό 49-57.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Στέλιος Καραγρηγορίου ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε και 3 ριμπάουντ, για να συγκεντρώσει 16 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ευθυμίου και Ψημάδης, ενώ από τους ReTirees ξεχώρισε η προσπάθεια των Πλεξουσάκη και Σκοπελίτη.