29.2%
73.7%
61.1%
26.3%

Οι Kings B.C. έκαναν μια τεράστια έκπληξη κερδίζοντας τους ReTirees με 72-73 σε ένα παιχνίδι με απίστευτο φινάλε και με τον Χαριτόπουλο, ο οποίος ήταν και MVP, να κάνει απίστευτα πράγματα μέσα στο παρκέ. Ο Δημήτρης έγραψε στην στατιστική του 37 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι αν και οι ReTirees ήταν το μεγάλο φαβορί στα χαρτιά, το παιχνίδι δεν θα ήταν τέτοιο, με τους Kings να μπαίνουν παθιασμένα και να αποδεικνύουν για άλλον έναν αγώνα ότι μόνο τυχαία ομάδα δεν είναι. Ψαθάς και Δερματίνος ξεκίνησαν το ματς με 0-7, 2-7 ο Κοτσαμπάς, 2-10 ο Καρυπίδης, 8-10 ο Τσαντζαλής με δύο συνεχόμενα τρίποντα, 8-13 οι Δερματίνος και Χαριτόπουλος, 9-13 ο Κοτσαμπάς, 9-15 ο Δερματίνος, 11-15 ο Κατιάκος, 11-17 ο Καρυπίδης, 17-17 με 6-0 σερί δια χειρός Κατιάκου και 17-19 από τον Καρυπίδη με άλλο ένα ζευγάρι βολών για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι Kings συνέχισαν στον γρήγορο ρυθμό, κάτι που προσπαθούσε να ακολουθήσει η ομάδα των ReTirees, όμως δεν είναι παιχνίδι που συνηθίζει κι έτσι δυσκολευτηκε αρκετά στο σκοράρισμα. Ο Κοτσαμπάς έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους για το 21-19, 21-22 ο Καρυπίδης, 23-22 ο Σαρρής, 23-27 οι Δερματίνος και Χαριτόπουλος, 26-27 ο Τσαντζαλής, 26-34 με άλλο ένα 0-7 σερί οι Χαριτόπουλος, Καρυπίδης και Δερματίνος, 28-34 ο Αντωνόπουλος, 28-36 ο Χαριτόπουλος και ξανά καλάθι από τον Αντωνόπουλο για το τελικό 30-36 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι ReTirees βρήκαν ξανά τον καλό τους εαυτό στην επίθεση, όμως η ακούραστη πεντάδα των Kings κατάφερε να συνεχίσει σε θέση οδηγού. Τσαντζαλής και Κατιάκος μείωσαν σε 35-36, 35-40 ο Χαριτόπουλος, 37-40 ο Κατιάκος, 37-42 ο Χαριτόπουλος ξανά, 41-42 οι Κατιάκος και Κοτσαμπάς, 41-44 ξανά από τον Χαριτόπουλο, 43-44 ο Κατιάκος, 43-49 με άλλους 5 πόντους του Χαριτόπουλου, 46-49 οι Κατιάκος και Αντωνόπουλος, 46-51 ο Δερματίνος, 49-51 ο Τσαντζαλής και 49-55 οι Δερματίνος και Χαριτόπουλος για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους Kings να είναι στο +6.

Στην τελευταία περίοδο οι ReTirees κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή και να έχουν ένα +6 δύο λεπτά πριν από την λήξη, όμως σε εκείνο το σημείο ο Χαριτόπουλος δαιμονίστηκε και πήρε την ομάδα του από το χέρι για να της δώσει τελικά τη νίκη. Αντωνόπουλος Κατιάκος και Τσαντζαλής ξεκίνησαν με 7-0 για το 56-55, 56-57 ο Χαριτόπουλος, 61-57 ο Κατιάκος με 5 δικούς του πόντους, 61-59 ο Γκοτζής, 63-59 ο Τσαντζαλής, 63-61 ο Χαριτόπουλος, 65-61 ο Αντωνόπουλος και απάντηση με 0-5 ο Χαριτόπουλος για το 65-66. Τσαντζαλής και Κατιάκος απάντησαν με 7-0 για το 72-66 με 2.05 να μένουν, με τον Χαριτόπουλο να μειώνει με γκολ φάουλ λίγο αργότερα σε 72-69 (1.23 για λήξη). Με 58″ οι ReTirees αστοχησαν σε ένα ζευγάρι βολών, ο Χαριτόπουλος ευστόχησε σε ένα δικό του με 51″ για το 72-71 και αστοχο τρίποντο στη συνέχεια από τους ReTirees, με τους Kings να μαζεύουν το ριμπάουντ και να κερδίζουν και εκείνοι φάουλ αλλά να αστοχουν στις βολές με 31″. Στο ριμπάουντ οι ReTirees έχασαν την μπάλα μέσα από τα χέρια τους, επομένως κατοχή είχαν ξανά οι Kings. Μπάλα πήρε ο Χαριτόπουλος, ο οποίος παρόλο που είχε double team πάνω του, πήρε όλη την επίθεση και κέρδισε φάουλ με 20 δευτερόλεπτα. Έβαλε και τις δύο και έγραψε το 72-73. Στη συνέχεια οι ReTirees πήραν ένα σουτακι μέσης απόστασης το οποίο δεν κατέληξε σε καλάθι και μετά από την διεκδίκηση του ριμπάουντ, παρόλο που μάζεψαν το επιθετικό, δεν πρόλαβαν να σηκωθουν ξανά, με αποτέλεσμα οι Kings να φεύγουν με το ροζ φύλλο.

Για τους Kings, πέρα από τον Χαριτόπουλο, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Καρυπίδης και Δερματίνος. Για τους ReTirees ξεχώρισαν οι Κατιάκος και Τσαντζαλής.