16.7%
50.0%
34.1%
20.0%

Οι Re Tirees καθάρισαν την υπόθεση νίκη στο 2ο ημίχρονο με ένα ξέσπασμα στην 3η περίοδο, οπου και ξέφυγαν με 10 πόντους διαφορά, η οποία όλο και μεγάλωνε! Οι ΜΚΟ κόντραραν στα ίσια τους αντιπάλους τους αλλά χτυπημένοι από τραυματισμούς δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη με τους πέντε παίκτες που αγωνίστηκαν. Μεγάλος mvp του ματς ο Κατίακος που ήταν καθοριστικός στην έκβαση του αγώνα λαι τελείωσε με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Οι 2 ομάδες μπήκαν κρύες στον αγώνα και έβρισκαν πολύ δύσκολα σκορ στην 1η περίοδο. Με μια βολή ο Δεληγιάννης άνοιξε το σκορ για τους ΜΚΟ. Ο Κατιάκος με το πρώτο του δίποντο άνοιξε το σκορ και για τους Re Tirees για να συμπληρώσει στην επόμενη φάση ο Πλεξουσάκης με ακόμη ένα καλάθι για το 4-1. Ο Δεληγιάννης συνέχισε ζεστός και απάντησε με το πρώτο του δίποντο για το 4-3. Ο Κατιάκος με 1/2 βολές έκανε το 5-3. Ο Δεληγιάννης με τρίποντο έβαλε μπροστά τους ΜΚΟ με 5-6. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν με 3 δίποντα από τους Σωτηρόπουλο, Βιδάλη και Δεληγιάννη για το 5-12. Το σερι σταμάτησε πάλι ο Κατιάκος με 1/2 βολές για το 6-12 για να κλείσει την πρώτη περίοδο.

Τα πρώτα σημάδια αντίδρασης εμφανίστηκαν από τους Re Tirees στην δεύτερη περίοδο. Ο Στόλης με δύσκολο δίποντο έκανε το 8-12. Απάντησε άμεσα ο Ζυγούρης για το 8-14. Ο Κατιάκος μείωσε πάλι με δίποντο για να έρθει ο Δεληγιάννης με τον ίδιο τρόπο και να κάνει το 10-16. Ο Πλεξουσάκης με δίποντο έριξε την διαφορά στους 4 για να απαντήσει με 2/2 βολές ο Βιδάλης και το 12-18. Με ένα 6-0 οι Re Tirees ισοφάρισαν , δια χειρός Κατιάκου και Στόλη με 4 και 2 πόντους αντίστοιχα. Ο Ζυγούρης με 2/2 βολές θα έβαζε για τελευταία φορα στο ματς μπροστά τους ΜΚΟ με 18-20. Ο Σιφναίος ισοφάρισε και ο Αντωνόπουλος έφερε την προσπέραση στην ομάδα του. Ο Δεληγιάννης έκανε το 22 όλα με δίποντο. Στο κλείσιμο της 2ης περιόδου Κατιάκος και Σαρρής με 1 δίποντο ο καθένας έκαναν το 26-22 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Βιδάλης μπήκε ζεστός στο 2ο ημίχρονο και έκανε το 26-24. Ο Πλεξουσάκης με 2 διαδοχικά δίποντα έκανε το 30-24. Με 2 τρίποντα απάντησαν οι ΜΚΟ από τις ασσιστ του Βιδάλη στον Σωτηρόπουλο και τον Ζυγούρη για το 30-30. Ο Σιφναίος ξανα έβαλε μπροστά τους Re Tirees , για να ισοφαρίσει με 2/2 βολές ο Βιδάλης. Το ξέσπασμα που ακολόυθησε από τους  Re Tirees δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους ΜΚΟ. Ένα σερι 13-0 για να κλείσει η 3η περίοδος αποδείχθηκε καθοριστικό για την έκβαση τους ματς. Αρχικά ο Πλεξουσάκης με 4 πόντους έκανε το 36-32. Ακολούθησε ο Σιφναίος με ένα δίποντο για να συμπληρώσει ο σεληνιασμένος Κατιάκος με 2 δίποντα και 1/2 βολές για το 43-32. Ο Πλεξουσάκης έκλεισε την περίοδο με δικό του δύσκολο δίποντο.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τον Σωτηρόπουλο να σκοράρει για 3 και να μειώνει στους 10. Άμεση ήταν η απάντηση του Στόλη για το 47-35. Οι ΜΚΟ σκόραραν για 2 κατεβάζοντας πάλι την διαφορά στους 10.  Ένα σερι 5-0 ακολούθησε απο τους Re Tirees. Μια βολή του Κατιάκου, ένα καλάθι του Σιφναίου και 2/2 βολές από τον Πλεξουσάκη έκαναν το σκορ 52-37. Ο Βιδάλης σκόραρε για 2 κάνοντας το 52-39. Ο Σιφναίος σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο ματς και ο Πλεξουσάκης ακόμη ένα δίποντο για το 57-39. Από ένα δίποντο του Βιδάλη και του Δεληγιάννη οι ΜΚΟ μείωσαν στο 57-43. Νέο τρίποντο του Σιφναίου και άμεση απάντηση του Σωτηρόπουλου με τον ίδιο τρόπο για το 60-46. Ο Κατιάκος σκόραρε ακόμη ένα δίποντο για να απαντήσει ο Βιδάλης με 4 δικούς του πόντους και το 62-50. Τελευταίος σκόραρε ο Πλεξουσάκης για τους Re Tirees κλείνοντας το σκορ του ματς στο 64-50.

Εκτός του mvp Κατιάκου αξιοσημείωτη ήταν η συνησφορά του Πλεξουσάκη που τελείωσε το ματς με 20 πόντους,14 ριμπαουντ και 2 κλεψίματα. Από τους ΜΚΟ ξεχώρισε ο Βιδάλης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασσίστ καθώς και ο Δεληγιάννης με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 κλεψίματα.