25.0%
80.0%
31.9%
50.0%

Έπειτα από ένα τεράστιο ντέρμπι, όπως άλλωστε αναμενόταν, οι ReTirees πήραν τη νίκη στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού κόντρα στους Undertakers με σκορ 82-80 και ανέβηκαν στο 11-3 στον βαθμολογικό πίνακα της Golden συνεχίζοντας έτσι το κυνήγι για την κορυφή. MVP της αναμέτρησης ήταν ο τρομερός Κώστας Αθηναίος με 21 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ReTirees ξεκίνησαν το ματς με 4-0 με καλάθια των Στολή και Κωστούλα, ο Βρεττός μείωσε σε 4-2, 6-2 ο Κωστούλας ξανά, 6-6 με 0-4 οι Καρνέσης και Χριστόπουλος, 8-6 ο Αθηναίος, 8-9 με το πρώτο τρίποντο του Καρνέση στο ματς, 11-9 με απάντηση του Γιαμαίου, 11-11 από τον Ορφανό και 8-0 σερί οι Γιαμαίος και Κωστούλας για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο με τους ReTirees να είναι μπροστά στο σκορ με 19-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Γιαμαίος πρόσθεσε ακόμη δύο πόντους στη στατιστική του για να γράψει το 21-11, οι Χριστόπουλος, Ορφανός και Στερμάσι απάντησαν βάζοντας από ένα καλάθι ο καθένας για το 21-17, 23-17 ο Τσιρίδης, 23-19 ο Χριστόπουλος με δύο ελεύθερες βολές, 24-19 ο Τσιλάβης, 24-21 ο Ορφανός, 26-21 με καλάθι του Αθηναίου, 26-23 ο Βρεττός, 28-23 ο Αθηναίος ξανά, 28-28 με 0-5 σερί δια χειρός Καρνέση, 32-28 οι Τσιρίδης και Τσιλάβης, 32-31 με νέο τρίποντο του Καρνέση, 34-31 ο Κωστούλας, 34-34 ξανά με σουτ τριών πόντων ο Καρνέσης, 37-34 με απάντηση του Αθηναίου, 37-36 ο Καρνέσης ξανά, 39-36 ο Τσιρίδης και 39-40 με μια βολή του Βρεττού και ένα ακόμη τρίποντο του Καρνέση για να κλείσουμε ημίχρονο με τους Undertakers να έχουν προβάδισμα με έναν πόντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Αθηναίος και Κωστούλας έβαλαν από ένα καλάθι για το 43-40, 43-43 με καλάθι και φάουλ ο Ορφανός, 46-43 ο Στόλης, 46-46 με μια βολή του Ορφανού και ένα καλάθι του Καρνέση, 49-46 ο Τσιλάβης, 49-49 ο Καρνέσης, 50-49 ο Τσιρίδης, 50-55 με δύο ακόμη τρίποντα από τον Καρνέση, 61-55 με 11 σερί πόντους ο Τσιρίδης, 61-56 ο Χριστόπουλος, 63-56 ο Αθηναίος, 63-61 με 0-5 οι Ορφανός, Χριστόπουλος και Στερμάσι, 65-61 ο Αθηναίος με δύο βολές και απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Καρνέση για το τελικό 65-63 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Αθηναίος και Τσιρίδης έγραψαν το 68-63, 68-65 ο Βρεττός, 70-65 ο Κωστούλας, 70-67 ο Ορφανός, 73-67 ο Αθηναίος, 73-71 οι Ορφανός και Χριστόπουλος, 75-71 με δύο βολές ο Κωστούλας και 75-75 από τον Καρνέση. Στη συνέχεια ο Κωστούλας με ακόμη τρεις ελεύθερες βολές έγραψε το 78-75, ο Καρνέσης ισοφάρισε με τρίποντο σε 78-78 και ο Γιαμαίος έδωσε προβάδισμα με 80-78. Στη συνέχεια ο Καρνέσης απάντησε ξανά για να ισοφαρισουν οι Undertakers σε 80-80, όμως 5″ πριν τη λήξη ο Στόλης συνεργάστηκε άψογα με τον Αθηναίο, με τον τελευταίο να βάζει το νικητήριο καλάθι για τους ReTirees γράφοντας το τελικό 82-80, καθώς στον χρόνο που έμενε οι Undertakers δεν πρόλαβαν να κάνουν κάποιο σουτ.

Για τους ReTirees, πέρα από τον Αθηναίο, σε πολύ μεγάλη βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Κωστούλας με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, Τσιρίδης με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και Στόλης με 5 πόντους και 13 ασίστ. Για τους Undertakers ξεχώρισε με διαφορά η απόδοση του Κώστα Καρνέση ο οποίος σκόραρε 43 πόντους με 9/18 τρίποντα, ενώ είχε επίσης και 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.