24.0%
60.0%
44.9%
50.0%

Σε ένα πολύ κλειστό ματς, στο οποίο στην μεγαλύτερη διάρκειά του οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, οι Boomers κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στα τελευταία 2 λεπτά του ματς και να κλείσουν τη φετινή σεζόν με νίκη, ανεβαίνοντας στο 7-13 της βαθμολογίας. Οι δύο ομάδες μέχρι και τα μέσα του 3ου δεκάλεπτου πήγαιναν χέρι – χέρι, όμως οι Saints κατάφεραν εκεί να ανοίξουν τη διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους στο 42-34 και το 46-38. Από το σημείο εκείνο, οι Boomers σταδιακά μείωσαν τη διαφορά και στο καταλληλότερο σημείο, στα τελευταία 2 λεπτά, πάτησαν γκάζι, έτρεξαν ένα σερί 0-8 και από το 54-51 σφράγισαν το παιχνίδι στο 54-59 για την ομάδα τους, αφήνοντας το φετινό πρωτάθλημα με νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μιχαηλίδη να ανοίγει με δίποντο το σκορ για το 0-2 των Boomers και τον Τσιβελεκίδη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μπράβος με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 2-4, ο Δημητρίου με δικό του καλάθι θα ισοφαρίσει ξανά στο 4-4, με τον Μπράβο να ευστοχεί ξανά σε δίποντο, κάνοντας το 4-6 των Boomers. Στη συνέχεια, ο Παύλου θα φέρει το ματς στα ίσα για το 6-6, ο Μπράβος και πάλι με δίποντο θα γράψει το 6-8, με τον Δημητρίου να μειώνει στον πόντο, έπειτα από εύστοχη βολή για το 7-8 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Λυτσάκης με όμορφο δίποντο θα κάνει το 7-10, ο Καλογερόπουλος θα ισοφαρίσει με εύστοχο τρίποντο στο 10-10, ενώ οι Boomers θα σφραγίσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 10-14, έπειτα από δίποντο του Μιχαηλίδη και 2/2 βολές από τον Λυτσάκη για το +4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καλογερόπουλος με τρίποντο ξανά θα μειώσει στον πόντο τη διαφορά για το 13-14, ο Μιχαηλίδης με δίποντο θα κάνει το 13-16, με τον Κοντόπουλο να συνεργάζεται άψογα με τον Παύλου και μαζί να μειώνουν τη διαφορά στον 1 πόντο και πάλι για το 15-16 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Boomers θα ευστοχήσουν σε ακόμα ένα δίποντο με τον Μιχαηλίδη θα στέλνει τη διαφορά στους 3 πόντους και στο 15-18, ο Δημητρίου και ο Κοντόπουλος με 2/2 βολές και δίποντο αντίστοιχα θα πάρουν το προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα για το 19-18, ενώ ο Μιχαηλίδης θα δώσει τα ηνία του παιχνιδιού στους Boomers με νέο εύστοχο δίποντο για το 19-20. Η απάντηση δεν θα αργήσει από τους Saints, οι οποίοι με βολή του Δημητρίου και τρίποντο του Παύλου, εκτός από το προβάδισμα θα χτίσουν και διαφορά 3 πόντων για το 23-20, με τους Boomers όμως να βρίσκουν και πάλι ρυθμό, με βολή του Λυτσάκη και 2 δίποντα από τους Δάσκαλο και Μπράβο, γράφοντας το 23-25 για την ομάδα τους. Με ένα δίποντο ξανά από τον Τσιβελεκίδη, οι Saints θα ισοφαρίσουν στο 25-25, ο Μοναστηριώτης θα δώσει προβάδισμα στους Boomers με βολή για το 25-26, ενώ το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με δίποντο ο Καλογερόπουλος, βάζοντας σε θέση οδηγού τους Saints, με το σκορ στο 27-26.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κοντόπουλος θα πάει το παιχνίδι στους 3 πόντους για το 29-26, ο Δάσκαλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για να γράψει το 29-28, με τον Ταπραντζή να διαμορφώνει στο 31-28 για τους Saints έπειτα από εύστοχο τρίποντο. Με ακόμα ένα καλάθι των Boomers, από τον Μιχαηλίδη αυτή τη φορά, η διαφορά θα πέσει στην κατοχή για το 32-30, ενώ ο Τσιβελεκίδης με τρίποντο από τη γωνία, θα στείλει το ματς στους 5 πόντους και στο 35-30 για τους Saints. Στη συνέχεια, ο Λυτσάκης με 2 απανωτά δίποντα θα μειώσει στον πόντο για το 35-34, με τους Saints να ξεφεύγουν στο +8 με δίποντο του Παύλου, τρίποντο του Καλογερόπουλου και ακόμα ένα καλάθι του Τσιβελεκίδη για το 42-34 της ομάδας τους. Η διαφορά θα πέσει σταδιακά για τους Boomers, οι οποίοι με τρίποντο του Μπράβου και βολή του Δάσκαλου θα μειώσουν στο 42-38, με τον Δημητρίου όμως να απαντά με 2 συνεχόμενα δίποντα, κάνοντας το 46-38 στην αναμέτρηση. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Boomers με δίποντο του Δάσκαλου και βολή του Μοναστηριώτη, ενώ ο Παύλου με σουτ εκτός ισοροπίας στην εκπνοή του δεκαλέπτου, θα διαμορφώσει το 48-41 για την ομάδα του στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μιχαηλίδης με δίποντο θα μειώσει στο 48-43, ο Καλογερόπουλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, γράφοντας το 50-43, ενώ ένα σερί 2-8 των Boomers, θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο και στο 52-51, έπειτα από τρίποντο του Μιχαηλίδη, δίποντο του Δάσκαλου και τρίποντο του Μπράβου. Στη συνέχεια, ο Τσιβελεκίδης με 2/2 βολές θα κάνει το 54-51 για τους Saints, όμως οι Boomers θα βρουν τρόπο να πάρουν το προβάδισμα, έπειτα από 4 συνεχόμενα δίποντα των Μιχαηλίδη και Μπράβο, για να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό γήπεδο της Καισαριανής με τελικό σκορ 54-59.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Χρήστος Μπράβος ο οποίος σταμάτησε στους 20 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 31 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μιχαηλίδης και Δάσκαλος, ενώ από τους Saints ξεχώρισε η προσπάθεια των Κοντόπουλο και Καλογερόπουλο.