14.3%
60.0%
52.0%
30.0%

Επέστρεψαν στις νίκες οι B.C. Abla, επικρατώντας των Tomahawks με το τελικό 82-43, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της 4ης κατηγορίας του φετινού Summer. Οι Tomahawks, αν και πάτησαν παρκέ δυναμικά, στο δεύτερο δεκάλεπτο έριξαν ρυθμούς, πράγμα που η B.C. Abla εκμεταλλεύτηκε με τον Σουτεμένογλου να πραγματοποιεί τρομερή εμφάνιση με 39 πόντους και 10 ριμπάουντ!

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ορνεράκη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Σάρδη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 3-3. Ο Σωτηρόπουλος με δίποντο θα κάνει το 5-3 και ο Σάρδης με νέο τρίποντο θα γράψει το 5-6. Νέο δίποντο για Abla, με τον Σουτεμένογλου και τους Tomahawks να τρέχουν ένα σερί 0-9 με τρίποντο του Γώγολου, 2 δίποντα του Μέξα και δίποντο του Κύρου για το 7-15. Στη συνέχεια, η B.C. Abla, κατάφερε να μειώσει σε 13-15 με 3/4 βολές του Σουτεμένογλου και τρίποντο του Ορνεράκη, για να κλείσει έτσι το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η B.C. Abla θα εκμεταλλευτεί την χαλαρότητα και την αστοχία των Tomahawks και με ένα σερί 13-0 από τους Σουτεμένογλου, Σωτηρόπουλο, Μακρή και Εγγλέζο θα περάσουν μπροστά στο σκορ και θα κάνουν το 26-15. Οι Tomahawks μειώνουν με 4 πόντους του Μέξα και 1/2 βολές του Σάρδη για το 26-20, με την Abla να τρέχει νέο σερί 13-0, ξανά με τον Σουτεμένογλου και τον Σωτηρόπουλο για το 39-20. Οι Tomahawks θα ευστοχήσουν σε δίποντο με τον Μέξα, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 39-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εγγλέζος με 1/2 βολές και ο Σουτεμένογλου και δίποντο θα κάνουν το 42-22, ενώ οι Γώγολος, Μέξας με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 42-26. Οι B.C. Abla θα πατήσουν όμως ξανά το γκάζι και με ένα νέο σερί 13-2 από τους Σουτεμένογλου, Ορνεράκη, Γιαννακίδη και Μακρή για να διαμορφώσουν το 55-28. Ο Μέξας με νέο δίποντο θα κάνει το 55-30, ενώ ο Γιαννακίδης με 1/2 βολές και ο Μακρής με δίποντο θα κάνουν το 58-30. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο του Γώγολου για το 58-33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Tomahawks θα κατεβάσουν ταχύτητα, ενώ οι B.C. Abla θα συνεχίσει να τρέχει και να βγάζει ωραίες φάσεις και στον αιφνιδιασμό αλλά και στο set παιχνίδι. Ο Ορνεράκης με τρίποντο θα κάνει το 61-33, ο Μέξας μειώνει σε 61-35 και ο Σουτεμένογλου με 6 δικούς του πόντους θα διαμορφώσει το 67-35. Στη συνέχεια, ο Μέξας με νέο δίποντο θα κάνει το 67-37, ο Μακρής το 69-37 και ο Γώγολος θα απαντήσει με εύστοχο δίποντο για το 69-39. Οι B.C. Abla θα τρέξουν έπειτα ένα νέο σερί 8-2 με τους Σουτεμένογλου, Μακρή και Σωτηρόπουλο για το 77-41, ο Κύρου μειώνει με δίποντο στον αιφνιδιασμό σε 77-43 και ο Εγγλέζος με τρίποντο θα κάνει το 80-43. Το τελικό 82-43 θα διαμορφώσει ο Γιαννακίδης με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης, με τους B.C. Abla να πανηγυρίζουν την 2η νίκη τους στο φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα.

MVP της αναμέτρησης, ο απολαυστικός Παναγιώτης Σουτεμένογλου, ο οποίος σταμάτησε στους 39 πόντους, μάζεψε 10 ριμπάουντ (εκ των οποίων τα 6 επιθετικά), ενώ έκλεψε 3 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, φτάνοντας τους 40 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά του Εγγλέζου και του Σωτηρόπουλου, ενώ από τους Tomahawks ξεχώρισε η προσπάθεια του Μέξα με 22 πόντους και 18 ριμπάουντ.