25.0%
44.4%
37.5%
12.5%

Ο Γ.Α.Σ.Τ. έφτασε κοντά στο να κάνει την έκπληξη της αγωνιστικής κόντρα στους Undertakers, όμως στα τελευταία λεπτά ο coach Κρητικός είδε την κούραση του αντιπάλου και έδωσε τις κατάλληλες εντολές στους παίκτες του, για να φύγει τελικά νικήτρια η ομάδα του από την Καισαριανή με 53-61. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ορφανός με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στην πρώτη Undertakers και ΓΑΣΤ πήγαιναν καλάθι καλάθι για αρκετή ώρα, μέχρι που οι πρώτοι έκαναν ένα ξέσπασμα και πήραν προβάδισμα με διψήφια διαφορά. Ο Αδαμαντίδης έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Συριανός ισοφάρισε σε 2-2, 6-2 οι Αδαμαντίδης και Μουζουράκης, 6-8 οι Συριανός και Καρνέσης, 9-8 ο Ντάσκας, απάντηση με 0-13 οι Αντωνόπουλος, Καρνέσης και Κιτσαντάς για το 9-21 και 10-21 από τον Μουζουράκη για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣΤ εσφιξε τα λουριά στην άμυνα και με συνδυασμό την υπομονή και τις καλές επιλογές που είχε στην επίθεση μείωσε αισθητά τη διαφορά. Ο Διαμαντόπουλος μείωσε σε 11-21, 11-23 ο Κιτσαντάς, 13-23 ο Αδαμαντίδης, 13-27 οι Καπαντάκης και Κιτσαντάς, 15-27 ο Διαμαντόπουλος, 15-29 ο Κιτσαντάς ξανά, 22-29 με 7-0 σερί δια χειρός Αδαμαντίδη, 22-30 ο Στρατηγαρέας, 26-30 οι Συριανός και Αδαμαντίδης και 26-32 ο Στρατηγαρέας για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η κόντρα των δύο συνεχίστηκε, με τους Undertakers να δείχνουν εντελώς μπλοκαρισμένοι στην επίθεση, βέβαια σε αυτό ευθύνεται και η άμυνα σεμιναρίου που έπαιζε ο ΓΑΣΤ. Ο Κιτσαντάς έγραψε το 26-34, 31-34 οι Ντάσκας, Μουζουράκης και Διαμαντόπουλος, 31-36 ο Συριανός με δύο βολές, απάντηση με 8-0 οι Αδαμαντίδης, Μουζουράκης, Χαλδαίος και Διαμαντόπουλος για να πάρει κεφάλι ο ΓΑΣΤ με 39-36, 39-44 με άμεση απάντηση ίδιου σερί οι Καρνέσης και Ορφανός και 42-44 από τους Μουζουράκη και Λεμπέση για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Undertakers χρησιμοποίησαν το μεγάλο τους όπλο, τον αιφνιδιασμό, κούρασαν τον ΓΑΣΤ και τελικά έφτασαν στη νίκη. Λεμπέσης και Μίλσης έγραψαν το 47-44, 47-49 οι Στρατηγαρέας και Ορφανός, 49-49 ο Μουζουράκης, 49-53 οι Ορφανός και Συριανός, 51-53 ο Διαμαντόπουλος 51-57 οι Γρυπάρης και Ορφανός και 53-57 με δύο βολές 1:50 πριν τη λήξη ι Διαμαντόπουλος. Στη συνέχεια ο ΓΑΣΤ δεν κατάφερε να βάλει άλλο καλάθι, οι Ορφανός και Γρυπάρης έβαλαν από ένα για τους Undertakers και η ομάδα του coach Κρητικού κέρδισε τελικά με 53-61.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Ορφανό, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κιτσαντάς, Καρνέσης και Στρατηγαρέας. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισαν οι Αδαμαντίδης, Μουζουράκης και Διαμαντόπουλος.