38.9%
71.4%
35.5%
52.6%

Έπειτα από ένα παιχνίδι με πολύ σκορ και θέαμα ο Φωκιανός ανάγκασε σε ήττα τους Undertakers, οι οποίοι παρουσιάστηκαν στην αναμέτρηση με πολλές απουσίες. Από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα έβρεχε τρίποντα, με τον Φωκιανό να γυρνάει με υπομονή τη μπάλα στην επίθεση και να πετυχαίνει συνολικά 20 τρίποντα με ποσοστό 52,6% και να επιστρέφει στις νίκες έπειτα από ένα σερί κακών εμφανίσεων. MVP του αγώνα ήταν ο Τζούρτος με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασσίστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 21 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Το σκορ άνοιξαν οι Ορφανός και Συριανός κάνοντας το 4-0, ενώ ο Φωκιανός με σερί 0-13 έκανε το 4-13 με αποτέλεσμα να πάρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ. Ο Παπαγιάννης μείωσε σε 6-13, ενώ ο Καρακατσάνης ευστόχησε με ταμπλό από μέση απόσταση για το 6-15. Ο Stermasi με δυο καλάθια έκανε το 10-15, ο Χάρης Γεωργικόπουλος με μια βολή έκανε το 10-16, ενώ ο Καρνέσης ευστόχησε σε τρίποντο, για να απαντήσει άμεσα ο Τζούρτος για το 13-19. 2/2 βολές από τον Ορφανό για το 15-19, ο Μυλιόρδος ευστόχησε από κοντά για το 15-21 και ο Χάρης Γεωργικόπουλος έκανε με μια βολή το 15-22. Ο Συριανός έκανε το 17-22, ο Τζούρτος με τρίποντο έγραψε το 17-25 και 19-25 από τον Παπαγιάννη. Παντελεάκης και Μυλιόρδος έκαναν το 19-29, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο του Καρνέση και σκορ 22-29.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καρνέσης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε ευστοχώντας εκ νέου σε ένα τρίποντο για το 25-29, για να πάρει την απάντηση από τον Παντελεάκη για το 25-32. Ο Καρνέσης έκανε το 27-32, 27-35 από τον Μυλιόρδο με τρίποντο, ο Συριανός έκανε το 29-35, ενώ Παντελεάκης από κοντά και Τζούρτος με τρίποντο έδωσαν την πρώτη διψήφια διαφορά για τον Φωκιανό στο παιχνίδι (29-40). Συριανός και Stermasi μείωσαν σε 33-40 και ο Σωτηρόπουλος με τρίποντο έκανε το 33-43. Ο Καρνέσης με δυο τρίποντα μείωσε σε 39-43, με τον Παντελεάκη να ευστοχεί και αυτός σε ένα τρίποντο για το 39-46. Συριανός και Ορφανός μείωσαν σε 43-46, με τον Μυλιόρδο να κλείνει το ημίχρονο με τρίποντο και σκορ 43-49.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Φωκιανός με επιμέρους 2-8 βρέθηκε στο +12 (45-57), αλλά οι Undertakers με επιμέρους 10-3 “μάζεψαν” τη διαφορά σε 55-60. Ο Μυλιόρδος έκανε το 55-63 με ακόμη ένα τρίποντο, ο Παπαγιάννης έκανε το 57-63 και ο Σωτηρόπουλος έκανε το 57-65. Οι Undertakers με 9-0 σερί πέρασαν μπροστά με σκορ 66-65, για πρώτη φορά έπειτα από το ξεκίνημα, ενώ ο Φωκιανός με σερί 0-6 πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ 66-71. Οι Undertakers με 5 βολές από τους Παπαγιάννη, Stermasi και Καρνέση έκαναν το 71-71, με τον Τζούρτο να ευστοχεί και αυτός σε 5 βολές για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 71-76.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο Συριανός και Παπαγιάννης μείωσαν σε 75-76, ο Καρακατσάνης με τρίποντο έκανε το 75-79, με τον Παπαγιάννη να μειώνει σε 77-79 και τον Τζούρτο να απάντα με τρίποντο για το 77-82. Με σερί 7-0 οι Undertakers πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 84-82, με τον Τζούρτο να ισοφαρίζει σε 84-84. Ο Stermasi με τρίποντο έκανε το 87-84 και ο Φωκιανός στο τέλος του αγώνα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 1-8, για να διαμορφώσει το τελικό 88-92 και τελικά να πάρει τη νίκη.