22.6%
42.9%
30.9%
18.2%

Την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Golden League κατάφεραν να πάρουν απόψε οι Undertakers, αφού επικράτησαν με δυσκολία απέναντι στους πολύ μαχητικούς Phoenix Bums με το τελικό 56-49 να σκιαγραφεί απόλυτα την εικόνα του ματς. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους νικητές να χτίζουν σταδιακά μια διαφορά από το 3ο δεκάλεπτο, μέχρι και τα μισά της 4ης περιόδου, όπου οι Bums προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και έτσι οι Undertakers πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη – πρόκριση.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καρνέση να ανοίγει το ματς με τρίποντο και τους Αξαμπανόπουλο και Κοβάτσο να απαντούν με 2 δίποντα για το προβάδισμα και το 3-4 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Στρατηγαρέας με δίποντο θα κάνει το 5-4, ο Παπαντωνίου με δύσκολο καλάθι θα γράψει το 5-6 για τους Bums, ενώ ο Συριανός με 2/2 βολές θα απαντήσει και θα βάλει σε θέση οδηγού τους Undertakers με το σκορ στο 7-6. Στη συνέχεια, ο Λάσπας με εύστοχο δίποντο θα γράψει το 7-8, όμως οι Undertakers με βολή του Συριανού, τρίποντο του Γρυπάρη και γκολ-φάουλ του Μπονάτσου, θα σφραγίσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 και στο 14-8 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Bums θα μειώσουν στους 4 πόντους με δίποντο από τον Καπετανάκη, ο Συριανός γρήγορα θα απαντήσει με σουτ μέσης απόστασης για το 16-10, ενώ ο Μοσκόφογλου θα ροκανίσει τη διαφορά στους 3 και την κατοχή με εύστοχο τρίποντο, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 16-13 του παιχνιδιού. Εκεί, οι Undertakers με 2 βολές του Γρυπάρη και γκολ-φάουλ του Στρατηγαρέα θα κάνουν το 21-13, ενώ οι Bums με 2 απανωτά δίποντα από τους Παπαντωνίου και Αξαμπανόπουλο, θα μειώσουν στο 21-17. Με ένα δίποντο του Μαρκάκη από μέση απόσταση, οι Takers θα γράψουν το 23-17, με 2 βολές του Παπαντωνίου, οι Bums θα μειώσουν ξανά στους 4 για το 23-19, ενώ ο Μπονάτσος και ο Καρνέσης με 2 συνεχόμενα δίποντα, θα διαμορφώσουν το 27-19 στο ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα ο Αξαμπανόπουλος, στέλνοντας το ματς στο 27-21 για την ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Συριανός με βολή, θα στείλει το ματς στους 7 πόντους για το 28-21, οι Bums θα μειώσουν με δίποντο του Μοσκόφογλου και τρίποντο του Χαλκιόπουλου στους 2 πόντους για το 28-26, ενώ ο Γρυπάρης με 2 βολές και ο Μπονάτσος με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα, θα απαντήσουν και θα πάνε το ματς στο 32-26 για τους Undertakers. Στη συνέχεια, ο Παπαντωνίου με βολή και ο Μοσκόφογλου με δίποντο θα μειώσουν ξανά στην κατοχή για το 32-29, όμως ο Συριανός με δίποντο και ο Καρνέσης με τρίποντο και βολή, θα πάνε τη διαφορά στους 9 πόντους για το 38-29, με τους Bums να τρέχουν ένα γρήγορο 3-6 και να μειώνουν στους 6 πόντους και στο 41-35. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με τρίποντο του Καρνέση για τους Undertakers και δίποντο του Αξαμπανόπουλου για τους Phoenix Bums, που θα σφραγίσουν την περίοδο στο 44-37 για τους Undertakers.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, o Καρνέσης με 2 συνεχόμενα τρίποντα και ο Γιαννούσης με 2 δίποντα θα στείλουν τη διαφορά στους 17 πόντους για το 54-37, οι Phoenix Bums θα μειώσουν με 2 τρίποντα του Παπαντωνίου και του Χαλκιόπουλου αλλά και 2 δίποντα των Μοσκόφογλου και Αξαμπανόπουλο για το 54-47, ενώ οι Undertakers θα διαμορφώσουν το 56-47 με 2/2 βολές του Καρνέση, ενώ ο Αξαμπανόπουλος με νέο καλάθι στη ρακέτα θα μειώσει ξανά στους 7 πόντους για το τελικό 56-49.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Σπύρος Μπονάτσος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 7 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μπονάτσου από τους Undertakers ξεχώρισε και ο Καρνέσης, με τον Στρατηγαρέα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Phoenix Bums σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μοσκόφογλου και ο Αξαμπανόπουλος.