25.0%
57.9%
45.0%
16.7%

Τη νίκη που συνοδεύτηκε και με το εισιτήριο του Final 4 κατάφεραν να αποσπάσουν οι Golden Boys, αφού επικράτησαν και στο 2ο παιχνίδι της σειράς απέναντι στην πολύ πιο βελτιωμένη Yugopiastika με το τελικό 58-62. Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Νίκου Τσίγκα μπήκαν πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα στο παιχνίδι, όμως μια φοβερή 3η περίοδος των Golden Boys, τους έδωσε το προβάδισμα και έστειλε τη διαφορά μέχρι και σε διψήφιο αριθμό στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου. Εκεί, ένα ξέσπασμα της Yugopiastika μείωσε τη διαφορά αυτή μέχρι και τον πόντο, όμως ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος τους και έτσι δεν κατάφεραν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, με το εισιτήριο του Final 4 να καταλήγει τελικά στις αποσκευές των Golden Boys, όπου πιστοί στο ραντεβού τους στα Final 4 τα τελευταία χρόνια, θα διεκδικήσουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό απέναντι στους Cans που περιμένουν από χθες να μάθουν αντίπαλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λαλιώτη να ανοίγει το σκορ με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα, έπειτα από όμορφη συνεργασία με τον Ρίζο για το αρχικό 0-2, η Yugopiastika θα μπει στο ματς με 2 δίποντα του Δημητρακόπουλου και 1 του Τσακέτα για το προβάδισμα και το 6-2, ενώ οι Golden Boys με δίποντο του Ιορδανίδη και τρίποντο του Ρίζου, θα βάλουν την ομάδα τους σε θέση οδηγού για το 6-7 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μερζιώτης με 2/2 βολές θα κάνει το 8-7 για την Yugopiastika, ο Λαλιώτης με δική του βαλή θα ισοφαρίσει στο 8-8, ενώ ένα δίποντο του Κουμπούλη και ένα τρίποντο του Μερζιώτη, θα ανοίξει τη διαφορά για την ομάδα του Τσίγκα, με το σκορ να πηγαίνει στο 13-8. Ένα δίποντο του Χαχάμη Β. και 1 βολή του Ρίζου θα ρίξουν τη διαφορά στους 2 πόντους για το 13-11, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Κουμπούλης, κάνοντας το 16-11 της Yugopiastika στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δημητρακόπουλος με εύστοχο ζεύγος βολών θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 για το 18-11, ο Χαχάμης Β. με δίποντο θα μειώσει στο 18-13, ενώ ένα τρίποντο από τον Πανταζόπουλο, θα διαμορφώσει το 21-13 της αναμέτρησης για την Yugopiastika. Στη συνέχεια, ο Χαχάμης Β. ξανά με δίποντο θα γράψει το 21-15, ο Κουμπούλης με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 23-15, όμως ένα σερί 2-6 του Ρίζου, θα μεμιώσει τη διαφορά στους 4 πόντους για τους Golden Boys, με το σκορ στο 25-21. Με ένα τρίποντο του Μερζιώτη και ένα δίποντο του Δημητρακόπουλου, η Yugopiastika θα κάνει το 30-21, ο Ιορδανίδης θα μειώσει με 5 σερί πόντους στο 30-26, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με εύστοχο καλάθι ο Γεωργακόπουλος, διαμορφώνοντας έτσι το 32-26 για την ομάδα του Τσίγκα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Χαχάμης Α. με τρίποντο θα ροκανίσει γρήγορα τη διαφορά στους 3 πόντους για το 32-29, ο Δημητρακόπουλος με ένα δυναμικό δίποντο έγραψε το 34-29, ενώ ένα σερί 2-15 από τους Golden Boys, έπειτα από 6 πόντους του Χαχάμη Β., 5 του Χαχάμη Α. και δίποντα των Λαλιώτη και Ρίζο, θα πάρουν το προβάδισμα για το 36-44 του ματς. Με τρίποντο του Πανταζόπουλου, η Yugopiastika μείωσε στο 39-44, ο Χαχάμης Β. και ο Ρίζος με 2 δίποντα έκαναν το 39-48, ενώ ο Τσακέτας με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα, ροκάνισε τη διαφορά στους 7 και το 41-48 της αναμέτρησης. Το 3ο δεκάλεπτο, σφράγισε με δίποντο ο Χαχάμης Β., ο οποίος έκανε το 41-50 για την ομάδα των Golden Boys.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μερζιώτης με δίποντο θα μειώσει στους 7 πόντους ξανά για το 43-50, ο Ρίζος με βολή θα γράψει το 43-51, ενώ ο Μερζιώτης με νέο καλάθι, θα απαντήσει για το 45-51 του ματς. Στη συνέχεια, ο Κούγιας με δίποντο και ο Χαχάμης Α. με 2/2 βολές θα στείλουν για πρώτη φορά τη διαφορά του ματς σε διψήφιο αριθμό για το 45-55, ο Μερζιώτης όμως με δίποντο και ο Πανταζόπουλος με νέο τρίποντο, θα κλείσουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 πόντους για το 50-55 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Golden Boys θα ανοίξουν ξανά τη διαφορά με δίποντο του Χαχάμη Β. και βολή του Χαχάμη Α. για το 50-58, όμως ένα σερί 8-1 από την Yugopiastika, θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο έπειτα από 2 τρίποντα των Γεωργακόπουλο και Μερζιώτη αλλά και δίποντο του Δημητρακόπουλου για το 58-59, ενώ ο Ρίζος με ένα δύσκολο καλάθι και φάουλ θα στείλει σε διπλή κατοχή τη διαφορά για το τελικό 58-62 της αναμέτρησης.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Βασίλης Χαχάμης ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Ρίζος και Χαχάμης Α., ενώ από την Yugopiastika ξεχώρισαν οι Δημητρακόπουλος και Πανταζόπουλος.