14.3%
75.0%
48.6%
10.0%

Σε ένα πάρα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της σειράς και των playoff για τις δύο ομάδες, οι Golden Boys ήταν εκείνοι οι οποίοι έφυγαν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους, αφού επικράτησαν δύσκολα των αξιόμαχων T.G. Venoms με το τελικό 61-57 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Οι T.G. Venoms μπήκαν πάρα πολύ καλά στο ματς, αφού κατάφεραν να προηγηθούν με 16 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, όμως οι Golden Boys ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά αυτή και μάλιστα στα τέλη της 3ης περιόδου πέρασαν και μπροστά. Το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αφού και οι δύο ομάδες πάλεψαν ισάξια για τη νίκη, όμως το πρώτο βήμα στη σειρά έκαναν οι Golden Boys και πλέον αναμένουμε για το 2ο παιχνίδι της σειράς, όπου οι GB θα κυνηγήσουν την πρόκριση στον ημιτελικό της Silver και οι T.G. Venoms θα προσπαθήσουν να στείλουν τη σειρά σε 3ο παιχνίδι.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Χαχάμη Β. να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Παράσχο να απαντά για τους T.G. Venoms με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2 του ματς. Εκεί, ένα δίποντο από τον Χαχάμη Α. θα βάλει μπροστά τους Golden Boys για το 4-2, ενώ ένα σερί 3-11 από την ομάδα του Γκάτση με τρίποντο από τον ίδιο, 4 πόντους του Δαμανάκη δίποντο του Κοψιδά και 2 βολές του Παράσχου για το +5 και το 7-13 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Χαχάμης Β. με εύστοχη βολή θα μειώσει στο 8-13, ο Παράσχος με δίποντο θα κάνει το 8-15, ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Ιορδανίδης θα ροκανίσει το ματς στους 5 και το 10-15. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι T.G. Venoms ύστερα από σερί 1-9 με 2 τρίποντα των Γκάτση, Κοψιδά και 3 πόντους από δίποντο και βολή του Παράσχου, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο +13 και το 11-24 για την ομάδα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Golden Boys θα μειώσουν με δίποντο αιφνιδιασμού από τον Ιορδανίδη στο 13-24, ο Πηταράς με γκολ-φάουλ και ο Παράσχος με 2/2 βολές θα στείλουν τη διαφορά στους 16 και το 13-29, ενώ οι Golden Boys θα βρουν ρυθμό με 2 δίποντα των Βασίλη και Ανδρέα Χαχάμη στη ρακέτα, τρίποντο από τις 45 για τον Παναγιωτόπουλο και βολή του ίδιου, μειώνοντας έτσι στο 21-29 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Κοψιδά θα ανοίξει τη διαφορά του ματς στους 10 και το 21-31, ο Χαχάμης Α. με δικό του δίποντο θα μειώσει στο 23-31, με τον Κοψιδά να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 23-33 του ματς. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με τρίποντο ο Ποντικός και 2/3 βολές ο Κατσούλης, κλείνοντας έτσι την ανάπαυλα στο 28-33 για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Golden Boys θα ισοφαρίσουν με βολή και 2 δίποντα του Χαχάμη Β. για το 33-33, οι T.G. Venoms θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 2 δίποντα από τους Κοψιδά και Παράσχο για το 33-37, ενώ ένα σερί των Golden Boys 7-2 με τρίποντο του Χαχάμη Α. και 4 πόντους του Χαχάμη Β. θα περάσουν μπροστά για το 40-39 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Παράσχος με δίποντο και ο Κοψιδάς με 2/2 βολές θα βάλει ξανά μπροστά τους T.G. Venoms με το σκορ στο 40-43, όμως οι Golden Boys θα πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με 2 δίποντα των Χαχάμη Α. και Ιορδανίδη για το 44-43 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δικό του καλάθι ο Παράσχος, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 44-45 για την ομάδα των T.G. Venoms.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι T.G. Venoms θα τρέξουν ένα γρήγορο 0-6 με 2 βολές του Κοψιδά και 2 δίποντα του Παράσχου για το 44-51, οι GB θα μειώσουν με 2 δίποντα των Χαχάμη Β. και Ιορδανίδη στο 48-51, ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Πηταράς και ο Κοψιδάς, θα γράψουν το 48-55 των T.G. Venoms. Στη συνέχεια, ένα μεγάλο σερί 10-0 από τους Golden Boys με 7 πόντους του Χαχάμη Β., δίποντο του Παναγιωτόπουλου και βολή του Χαχάμη Α., θα τους δώσει το προβάδισμα με το σκορ στο 58-55, ο Κοψιδάς θα μειώσει με βολή στο 58-56 και ο Ποντικός με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 59-56. Με δική του βολή, ο Νεγρίν θα μειώσει στο 59-57, ενώ 2 βολές του Δαπόλα, θα στείλουν τη διαφορά σε διπλή κατοχή, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 61-57 για τους Golden Boys.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βασίλης Χαχάμης ο οποίος σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ποντικός και Χαχάμης Α., ενώ από τους T.G. Venoms ξεχώρισε η προσπάθεια των Παράσχο και Πηταρά.