20.0%
30.8%
52.6%
28.6%

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Jack’s απέναντι στους Reapers, επικρατώντας με 55-68 στην πρώτη τους αναμέτρηση στη μεταξύ τους σειρά. Το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο (34-34), όμως οι Jack’s με ένα τρομερό επιθετικά 3ο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ καλό προβάδισμα απέναντι στον αντίπαλό τους, ενώ στην τελευταία περίοδο δεν απειλήθηκαν και έτσι έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Jack’s να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Βάνα και Δρακόπουλο για το αρχικό 0-4, ο Χατζημωράκης άνοιξε λογαριασμό για τους Reapers μειώνοντας στον πόντο και το 3-4, ενώ ο Δρακόπουλος, με βολή αυτή τη φορά, διαμόρφωσε το 3-5 της αναμέτρησης. Εκεί οι Reapers θα τρέξουν ένα σερί 8-3 με τρίποντο του Βερώνη, δίποντο του Χατζημωράκη και 3 βολές από τους Πουμπουρίδη και Κεραμάρη για να γράψουν το 11-8, οι Jack’s θα απαντήσουν γρήγορα με τρίποντο του Βάνα και γκολ-φάουλ του Ελευθεριάδη για το προβάδισμα και το 11-14, ενώ ένα δίποντο του Χατζημωράκη, 2 βολές του Κεραμάρη και 1 του Κούβαρη, θα διαμορφώσουν το 16-14 των Reapers. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με ένα προβάδισμα 2 πόντων οι Jack’s, αφού ο Ελευθεριάδης με βολή και ο Βάνας με τρίποντο, πήγαν το παιχνίδι στους 2 πόντους και το 16-18 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ελευθεριάδης με δίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 4 και το 16-20, ο Μανωλίτσης με τρίποντο από τη γωνία θα μειώσει στον πόντο και το 19-20, ενώ ο Ελευθεριάδης, ξανά με δίποντο θα διαμορφώσει το 19-22 του παιχνιδιού για τους Jack’s. Στη συνέχεια, ένα σερί 5-2 από δίποντο του Κοντομίχαλου και έμμεσο τρίποντο με 3/3 βολές του Μανωλίτση θα κάνει το 24-24 για τις δύο ομάδες, ο Μανωλέας θα δώσει ξανά προβάδισμα στους Jack’s με δίποντο για το 24-26, ενώ ο Κοντομίχαλος με δίποντο και ο Βερώνης με τρίποντο, θα διαμορφώσουν το 29-26 των Reapers. Εκεί, ένα καλάθι του Ουζουνίδη από μέση απόσταση θα μειώσει στον πόντο και το 29-28, ο Κοντομίχαλος με βολή αυτή τη φορά θα κάνει το 30-28 των Reapers, ενώ ένα τρίποντο από τον Ουζουίδη, θα διαμορφώσει το 30-31 για τους Jack’s. Με δίποντο ξανά από τον Κοντομίχαλο, οι Reapers προσπέρασαν στο 32-31, ο Ουζουνίδης ξανά με τρίποντο έκανε το 32-34, ενώ το ημίχρονο, σφράγισε με 2/2 βολές ο Πουμπουρίδης, ισοφαρίζοντας την ανάπαυλα στο 34-34 για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Χατζημωράκης με δίποντο θα δώσει προβάδισμα στους Reapers για το 36-34, οι Jac’s θα πάρουν τα ηνία του σκορ με 2 δίποντα των Ελευθεριάδη και Βάνα για το 36-38, ενώ ο Καντιώτης με βολή, ροκάνισε τη διαφορά στον πόντο και το 37-38 του ματς. Στη συνέχεια, ο Βάνας με δίποντο θα κάνει το 37-40, ο Κεραμάρης με 2/2 βολές θα μειώσει εκ νέου στον πόντο και το 39-40, ενώ ένα δίποντο του Ελευθεριάδη, ένα ακόμα του Δρακόπουλου και ένα τρίποντο από τις 45 του Μανωλέα, θα στείλουν τη διαφορά στους 8 και το 39-47 των Jack’s. Εκεί, ο Βερώνης θα ροκανίσει στους 4 και το 43-47 με 2 δίποντα, ο Μπουτσικάκης θα ευστοχήσει σε τρίποντο αυτή τη φορά, γράφοντας έτσι το 43-50, ενώ ένα καλάθι του Πουμπουρίδη στο ζωγραφιστό, διαμόρφωσε το 45-50 της αναμέτρησης. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσουν οι Jack’s που θα τρέξουν ένα σερί 2-10 με τρίποντο του Βάνα και 7 πόντους του Ουζουνίδης, στέλνοντας έτσι το ματς στους 13 και το 47-60 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κεραμάρης με βολή θα μειώσει στο 48-60, ο Ουζουνίδης θα απαντήσει με δίποντο για το 48-62, ενώ ο Χατζημωράκης με δικό του καλάθι, θα απαντήσει και θα μειώσει στους 12 για το 50-62 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα δίποντο του Βάνα θα διαμορφώσει το 50-64 του ματς, ο Χατζημωράκης ξανά με εύστοχο δίποντο θα ροκανίσει το παιχνίδι στο 52-64, ενώ ο Ουζουνίδης με 2 δίποντα, θα γράψει το 52-68. Το τελικό σκορ, θα διαμορφώσει ο Βερώνης, ευστοχώντας σε τρίποντο για το τελικό 55-68.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Παναγιώτης Βάνας ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Ουζουνίδης και Μπουτσικάκης, ενώ από τους Reapers ξεχώρισαν οι Βερώνης και Κεραμάρης.