34.9%
66.7%
38.3%
30.8%

Σε ένα άκρως απολαυστικό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Cans κατάφεραν να πάρουν μία πολύ σημαντική νίκη, η οποία τους δίνει και το εισιτήριο που οδηγεί στο Final 4 της Silver League. Οι Bacardi Tel Aviv, γνωρίζοντας τη σημασία του σημερινού παιχνιδιού, μπήκαν πάρα πολύ καλά στο ματς και μάλιστα έφτασαν να προηγούνται και με 10 πόντους (50-40) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Cans κατάφεραν να μειώσουν αμέσως και να κάνουν το ματς ξανά ντέρμπι, ενώ στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι Bacardi έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό του ματς. Εκεί, οι Cans, στα τελευταία 2 λεπτά κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 1-12 και να πάρουν το προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος για το τελικό 72-74. Έτσι, οι Cans πέρασαν το πρώτο εμπόδιο στα playoff και πλέον κοιτούν μονάχα τη knock out αναμέτρηση στο Final 4 για μία θέση στον μεγάλο τελικό της Silver.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πατέλη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Μπούχαλη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2. Ο Κίτσος με δικό του καλάθι θα γράψει το 2-4 των Cans, ενώ ένα εύστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη, θα διαμορφώσει το 5-4 για το προβάδισμα των Bacardi Tel Aviv. Στη συνέχεια, οι Cans θα τρέξουν ένα σερί 2-6 με 1 δίποντο του Ράλλη και 2 του Μορφονιού για το προβάδισμα και το 7-10, οι Bacardi όμως θα απαντήσουν με δικό τους σερί 13-3, ύστερα από 2 τρίποντα των Λαρεντζάκη, Μπούχαλη, γκολ-φάουλ του Κτιστάκη και 2 δίποντα των Καρυοφύλλη και Αγγελιουδάκη για να χτίσουν διαφορά 7 πόντων με το σκορ στο 20-13. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Cans με 2 δίποντα των Ανδρόνικο, Κίτσο Π. και τρίποντο από τον Μορφονιό, κλείνοντας έτσι την περίοδο στα ίσα και το 20-20 του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Cans θα περάσουν μπροστά με τρίποντο του Βαρσάμου για το 20-23, ο Σουβλέρης με 2 απανωτά τρίποντα θα βάλει μπροστά την ομάδα του για το 26-23, όμως 2 συνεχόμενα δίποντα από τους Ανδρόνικο, Μαγουλά και Βαρσάμο, θα δώσουν το προβάδισμα στους Cans, με το σκορ να γράφει 26-29. Στη συνέχεια, ένα νέο τρίποντο του Σουβλέρη θα ισοφαρίσει στο 29-29, ο Μορφονιός θα απαντήσει άμεσα με τον ίδιο τρόπο και θα κάνει το 29-32 των Cans, όμως ένα σερί 9-2 των Bacardi Tel Aviv, έπειτα από 3 τρίποντα των Σουβλέρη (2) και Λαρεντζάκη (1), θα τους βάλει σε θέση οδηγού για το 38-34 του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με τρίποντο του Μορφονιού, με το οποίο οι Cans θα μειώσουν στον πόντο και το 38-37 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καρυοφύλλης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 5 και το 42-37, ο Μορφονιός με 3/3 βολές θα μειώσει στην κατοχή και το 42-40, ενώ ο Σουβλέρης με τρίποντο και 2 βολές, αλλά και ο Κτιστάκης με δικό του τρίποντο, θα στείλουν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους και το 50-40 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, οι Cans θα βρουν σκορ από 3/3 βολές του Μορφονιού και 2 δίποντα των Πατέλη και Βαρσάμο που θα μειώσουν στο 50-47, οι Bacardi θα απαντήσουν με τρίποντο του Λαρεντζάκη και 2 βολές του Σουβλέρη για το 55-47, ενώ ο Ανδρόνικος με 2 δικές του βολές θα μειώσει στο 55-49. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο στον αιφνιδιασμό ο Αγγελιουδάκης, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 57-49 για τους Bacardi Tel Aviv.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ράλλης και ο Μαγουλάς με 2 δίποντα, ο Ευσταθόπουλος με βολή και ο Ανδρόνικος με τρίποντο, θα ισοφαρίσουν στο 57-57, οι Bacardi Tel Aviv θα απαντήσουν με ένα σερί 9-0, έπειτα από 5 πόντους του Λαρεντζάκη, τρίποντο του Σουβλέρη και βολή του Κτιστάκη για το 66-57, ενώ οι Cans θα μειώσουν με 2 βολές και δίποντο του Μορφονιού για το 66-61 του ματς. Στη συνέχεια, ένα ακόμα τρίποντο από τον Σουβλέρη θα στείλει τη διαφορά στους 8 και το 69-61, ο Ανδρόνικος θα μειώσει με 2 απανωτά τρίποντα στο 69-67 και την κατοχή, ενώ οι Bacardi Tel Aviv, με βολή του Σκλαβενίτη, θα πάνε το παιχνίδι στους 3 και το 70-67. Εκεί, οι Cans θα προσπεράσουν στα τελευταία 2 λεπτά με 2 δίποντα των Βαρσάμο, Μορφονιό, αλλά και 2 βολές του πρώτου για το 70-73, ο Σουβλέρης θα μειώσει στο 72-73 με 45 δευτερόλεπτα να απομένουν, ενώ ο Ανδρόνικος με εύστοχη βολή θα κλείσει το ματς στο τελικό 72-74.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βασίλης Μορφονιός ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ και έκλεψε 1 φορά την μπάλα, για να συγκεντρώσει 21 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ανδρόνικος και Βαρσάμος, ενώ από τους Bacardi Tel Aviv ξεχώρισε η προσπάθεια των Σουβλέρη και Κτιστάκη.