18.2%
35.3%
16.7%
17.9%

Οι Έμπυροι δεν συνάντησαν πολλά εμπόδια για να φτάσουν στην νίκη απέναντι στους Remal Madri, με ένα άψογο δεύτερο δεκάλεπτο να αποτελεί τον οδηγό για τη νίκη τους. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες σε πολύ κοντινή απόσταση (12-9 μπροστά οι Έμπυροι), ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Έμπυροι κατάφεραν να κάνουν το step-up και με ένα επιμέρους 20-3 μπήκαν για τα καλά μπροστά. Οι Remal Madri παρόλο το χάσμα που χώριζε εκείνους από τους Έμπυρους πάλεψαν αρκετά ώστε να πάρουν κάτι από το ματς, ωστόσο οι Έμπυροι επέκτειναν και έπειτα απλώς συντήρησαν το προβάδισμά τους.

Το ματς θα ξεκινήσει με εντυπωσιακό κάρφωμα του Μαυρόγιαννη για το 2-0, 2-1 με βολή ο Μοτσάκος, 4-1 ο Καρδαμπίκης, σε 4-4 ισοφαρίζει ο Χαραλαμπόπουλος, 6-4 ξανά ο Μαυρόγιαννης, 6-7 με τρίποντο ο Ιφτιχάρ, όμως θα ακολουθήσει ένα 6-0 σερί των Έμπυρων με ισάριθμους πόντους του Δεμέτη να κάνουν το 12-7, με το δίποντο του Χαραλαμπόπουλο να βάζει φρένο στο σερί αυτό και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 12-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Έμπυροι θα μπουν δυναμικά με ένα φοβερό 18-0 σερί και σκόρερ τους Μαυρόγιαννη, Νέζο, Καρδαμπίκη, Δεμέτη, Κολοβό και Παπάδη για το 30-9, ο Μανίνας έπειτα από 8 λεπτά θα σπάσει το σερί αυτό με μία βολή κι ένα δίποντο για το 30-12, ενώ το 32-12 του ημιχρόνου θα διαμορφώσει ο Καρδαμπίκης.

Τρίτη περίοδος και το 34-12 θα γίνει από τον Καρδαμπίκη, Χαραλαμπόπουλος και Μοτσάκος μειώνουν σε 34-17, Δεμέτης και Μαυρόγιαννης θα σκόραρουν διαδοχικά για το 45-17 των Έμπυρων σε ένα 9-0 σερί, τρίποντο Διαμαντόπουλου για το 45-20, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο Δεμέτη για το 48-20.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο πρώτοι θα σκοράρουν οι Διαμαντόπουλος και Μοτσάκος για το 48-23, Καρδαμπίκης και 50-23, Ιφτιχάρ μειώνει στο double-score (50-25), δύο σερί δίποντο Κολοβού για το 54-25, δυο βολές Ιφτιχάρ και 54-27, Κολοβός και Μαυρόγιαννης για το 58-27, τρίποντο Παπαδόπουλου για το 58-30, Μαυρόγιαννης και Καρδαμπίκες σκοράρουν για το 64-30, 64-31 με μία βολή ο Χαραλαμπόπουλος, ενώ το ματς θα λήξει καλάθια Μαυρόγιαννη και Δεμέτη για το τελικό 68-31.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δεμέτης, ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 20 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 28 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Έμπυρους ξεχώρισε επιπλέον ο Μαυρόγιαννης, με τον Κολοβό να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Remal Madri σε καλή μέρα βρέθηκε ο Ιφτιχάρ και ο Διαμαντόπουλος.