25.0%
57.1%
53.3%
27.3%

Οι Red-Dicolo κέρδισαν και πήραν την πρόκριση στο Final 4 της Rising κόντρα στους Τουβλέικερς με 75-83, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, όπου κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Πολύζος με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι το σκορ θα πάει ψηλά, αφού οι δύο ομάδες σκόραραν σχεδόν σε κάθε επίθεση τους δείχνοντας να ξέρουν που πονάει η άμυνα του αντιπάλου. Ιορδανίδης και Μακρής ξεκίνησαν το ματς με 0-4, για να απαντήσουν με 6-0 οι Αγγουριδάκης και Γιαννουλάκης για το 6-4. Από ένα καλάθι οι Γρίβας και Βασίλης Χαχάμης για το 6-8 και 11-8 από Μαρίνο και Αγγουριδάκη. Καλάθι του Πολύζου για το 11-10, άλλο ένα τρίποντο του Μαρίνου για το 14-10 και 14-14 από τους Ανδρέα Χαχάμη και Πολύζο. Καλάθι από τον Γιαννουλάκη για το 16-14 και 0-6 από τους Τριανταφύλλου, Πολύζο και Ανδρέα Χαχάμη για το τελικό 16-20 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ακαδημίες Red-Dicolo συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού και του σκορ, άνοιξαν την διαφορά, όμως οι Τουβλέικερς γρήγορα συντονίστηκαν και μπήκαν ξανά στο κυνήγι της πρόκρισης. Ανδρέας Χαχάμης για το 16-23, τρίποντο ο Μαρίνος για το 19-23 και από ένα καλάθι οι Πολύζος και Ανδρέας Χαχάμης για το 19-27. Ο Κριτσωτάκης έκανε το 21-27, ο Βασίλης Χαχάμης το 21-28 και 23-28 από τον Μπαλάσκα. Ανδρέας Χαχάμης και Γρίβας ανέβασαν στο +11 τις Ακαδημίες με το 23-34, όμως οι Τουβλέικερς απάντησαν με ένα τρίποντο του Καμιναρη και ένα του Μαρίνου για να μειώσουν σε 29-34. Αντωνίου και Βασίλης Χαχάμης ανέβασαν σε 29-37, ο Δρελιώζης μείωσε σε 31-37 και ο Βασίλης Χαχάμης έκανε το 31-39. Δύο συνεχόμενα καλάθια από τον Κριτσωτάκη για το 35-39 και 35-41 από τον Βασίλη Χαχάμη για να κλείσουμε το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι Τουβλέικερς έκαναν την αντεπίθεση τους, βρήκαν περισσότερες επιθετικές λύσεις και με συνδυασμό την καλή άμυνα που έπαιξαν κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Μακρής έκανε το 35-42, για να μειώσουν οι Μαρίνος και Γιαννουλάκης σε 39-42. Μια βολή του Πολύζου για το 39-43, 40-43 από τον Λειβαδά και 40-45 από τον Μακρή. Δύο βολές του Δρελιώζη για το 42-45, 42-47 από τον Πολύζο και 8-0 από Αγγουριδάκη, Λειβαδά και Δρελιώζη για το 50-47. Κατσιάπης και Πολύζος ισοφάρισαν σε 50-50, ο Γιαννουλάκης έκανε το 52-50, όμως ο Πολύζος ισοφάρισε ξανά σε 52-52. Αγγουριδάκης και Δρελιώζης έτρεξαν ένα 5-0 για το 57-52, για να μειώσουν με Μακρή και Χαχάμη οι Ακαδημίες σε 57-55. Το τελικό 59-55 της περιόδου σημειώθηκε από τον Μπαλάσκα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σενάριο ήταν ακριβώς αντίθετο. Οι Ακαδημίες πήραν σκορ από τον αρχηγό Νίκο Μακρή όταν η μπάλα εκαιγε και σε συνδυασμό με τη βοήθεια στο σκοράρισμα από τον Πολύζο οι Ακαδημίες Red-Dicolo κατάφεραν να ανατρέψουν από νωρίς το εις βάρος τους σκορ και να πάρουν το ροζ φύλλο χωρίς ιδιαίτερο άγχος στα τελευταία λεπτά. Πολύζος και Βασίλης Χαχάμης ισοφάρισαν σε 59-59, ο Μπαλάσκας έκανε το 61-59 και ο Μακρής απάντησε με 7 δικούς του πόντους για το 61-66. Τρεις πόντοι του Γιαννουλάκη για το 64-66 και 0-6 από Μακρή και Πολύζο για το 64-72. Τρίποντο του Δρελιώζη για το 67-72 και 67-74 από τον Βασίλη Χαχάμη. Καλάθι του Κριτσωτάκη αυτήν τη φορά για το 69-74 και 69-79 από τους Βασίλη Χαχάμη και Πολύζο. Κριτσωτάκης και Λειβαδάς έδωσαν πνοή στους Τουβλέικερς μειώνοντας σε 74-79, ομως ο Χαχάμης πήγε για βολές και έγραψε την μία για το 74-80. Μια βολή και από τον Κριτσωτάκη για το 75-80 με 33″ να μένουν, όμως ούτε στη συνέχεια μπόρεσαν να βγάλουν άμυνα οι Τουβλέικερς και έτσι το σκορ τελείωσε με 75-83, με τους Αντωνίου, Πολύζο και Βασίλη Χαχάμη να βάζουν από μια βολή.

Για τις Ακαδημίες Red-Dicolo, πέρα από τον Πολύζο, ματσάρα έκαναν επίσης οι Μακρής και Βασίλης Χαχάμης,ενω καλή βοήθεια έδωσε και ο Αντρέας Χαχάμης. Για τους Τουβλέικερς ξεχώρισαν οι Γιαννουλάκης, Κριτσωτάκης, Δρελιώζης και Μαρίνος.