27.3%
66.7%
30.0%
32.1%

Με όπλο την καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας Ευελπίδων διπλασίασε τις νίκες του στη φετινή Silver κόντρα στα Χαμένα Ταλέντα με σκορ 55-70. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Τσώνης με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές, έπαιζαν μπάσκετ σε ωραίο ρυθμό και γυρνούσαν σωστα τη μπάλα. Ο Σπανός έβαλε το πρώτο καλάθι του παιχνιδιού, ο Ψημάδης απάντησε με 4 δικούς του πόντους για το 4-2, 4-5 με τρίποντο ο Σπανός, 9-5 οι Πενταγιώτης και Αντύπας, 9-7 ο Σπανός, 11-7 ο Κασβής, 11-12 οι Μιντάουγκας και Χαρτοκόλλης, 13-12 ο Ψημάδης, 13-19 με 0-7 σερί οι Ψαράκης, Χαρτοκόλλης, Τσώνης και Χαρμπαλής και 16-19 με τρίποντο του Ψημάδη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να παίζουν το ίδιο καλά, με τον Αστέρα να διατηρεί διαρκώς το προβάδισμα του. Ο Καμπούρης μείωσε με μια βολή σε 17-19, 17-22 ο Χαρτοκόλλης, 19-22 ο Καμπούρης, 19-24 ο Ευθυμιάδης 5-0 σερί και ισοφάριση δια χειρός Καμπούρη, απάντηση με 0-7 οι Ψαράκης, Χαρμπαλής και Ευθυμιάδης, 27-31 ο Αντύπας, 27-33 ο Μιντάουγκας, 29-33 ο Αντύπας ξανά, 29-35 ο Τσαουρδάς και 33-35 με τρίποντο και φάουλ του Ψημάδη στο μπαζερ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αστέρας Ευελπίδων άρχισε να πιέζει παραπάνω, κούρασε τα Χαμένα Ταλέντα και πήρε μια σημαντική διαφορά. Ο Τσώνης έγραψε το 33-37, 38-37 με ένα 5-0 σερί οι Ψημάδης και Καμπούρης, 38-40 ο Χαρτοκόλλης, 41-40 ο Πενταγιώτης, 41-46 με ένα 0-6 σερί οι Ψαράκης, Χαρτοκόλλης και Σπανός, 43-46 ο Κασβής και άλλο ένα 0-6 από τους Ψαράκη και Σπανό για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με σκορ 43-52.

Στην τελευταία περίοδο οι παίχτες του Αστέρα εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Χαμένων Ταλέντων, άνοιξαν ακόμη παραπάνω τη διαφορά και χωρίς ιδιαίτερο άγχος στο τέλος έκαναν το 2/2 για τη φετινή σεζόν. Ο Τσώνης έγραψε το 43-54, ο Ψημάδης μείωσε σε 45-54, 45-56 ο Μιντάουγκας, 47-56 ο Πενταγιώτης, 47-59 ο Τσαουρδάς, 50-59 ο Πενταγιώτης ξανά, 50-68 με 0-9 σερί οι Χαρτοκόλλης, Χαρμπαλής και Μιντάουγκας, 52-68 ο Κασβής, 52-70 ο Μιντάουγκας και τρίποντο από τον Πενταγιώτη για το τελικό 55-70 του παιχνιδιού.

Για τον Αστέρα Ευελπίδων, πέρα από τον Τσώνη, σε πολύ καλή βραδιά ήταν επίσης οι Χαρτοκόλλης και Σπανός. Για τα Χαμένα Ταλέντα ξεχώρισαν οι Ψημάδης και Πενταγιώτης.

1Τσώνης Στέφανος 51250.02366.70007181020122
2Σπανός Απόστολος1322100.041040.01520.0415211012
5Τσαουρδάς Ανδρέας500011100.01425.001130015
7Ευθυμιάδης Στέφανος622100.022100.0010.0404400211
8Καραχρήστος Θώμας0020.0010.000022430013
10Χαρτοκόλλης Στυλιανός1600022100.041136.4415320217
17Mindaugas Vaiciunas822100.03742.9010.041500017