22.2%
25.0%
28.8%
21.1%

Σε ένα ματς με τρομερή εξέλιξη ο Αστέρας Ευελπίδων έφυγε με τη νίκη από το κλειστό του Βενετης κόντρα στους Athens Supergrungers με 44-46 χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Χαρτοκόλλη 2,5″ πριν τη λήξη. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Τσώνης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αστέρας Ευελπίδων άνοιξε το σκορ με ένα τρίποντο του Χαρτοκόλλη, ο Θεοδώρου ισοφάρισε σε 3-3, 3-5 ο Mindaugas, 8-5 οι Κατσαμπάνης και Θεοδώρου, 8-7 ο Σκλήρης, 10-7 ο Λιούτας, 10-14 με 0-7 σερί οι Χαρτοκόλλης και Τσώνης, 12-14 ο Κατσαμπάνης και 12-16 από τον Χαρτοκόλλη για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κατσαμπάνης ξεκίνησε την περίοδο με 4-0 για το 16-16, 16-19 οι Mindaugas και Χαρτοκόλλης, 20-19 οι Λιούτας και Θεοδώρου, 20-20 ο Τσώνης, 24-20 οι Τσίπρας και Κατσαμπάνης και 24-21 με μια βολή του Σκλήρη για να μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αϊβαλιώτης και Θεοδώρου ανέβασαν σε 28-21, ο Αστέρας απάντησε με 0-6 των Τσώνη και Σκλήρη για το 28-27, 30-27 ο Κατσαμπάνης, 30-32 οι Σκλήρης και Τσώνης και 31-32 από τον Τσίπρα για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κατσαμπάνης έγραψε το 33-32, 33-34 ο Τσώνης, 37-34 οι Αϊβαλιώτης και Τσίπρας, 37-41 οι Φραγκίστας και Χαρτοκόλλης, 41-41 οι Grungers με μια βολή του Τσίπρα και τρίποντο του Αϊβαλιώτη, 41-43 ο Τσώνης και 44-43 ο Αϊβαλιώτης. Στη συνέχεια ακολούθησαν κάποια άστοχα σουτ, με κορυφαίο σημείο το 0/2 βολές των Athens Supergrungers με 9″ για λήξη. Στη συνέχεια ο Χαρτοκόλλης έβαλε γκολ φάουλ με 2,5″ για λήξη και έγραψε το τελικό 44-46, καθώς και το επόμενο σουτ των Supergrungers ήταν άστοχο.

Για τον Αστέρα Ευελπίδων, πέρα από τον Τσώνη, πολύ καλο παιχνίδι έκαναν επίσης οι Χαρτοκόλλης, Φραγκίστας και Σκλήρης. Για τους Athens Supergrungers ξεχώρισαν οι Θεοδώρου, Αϊβαλιώτης και Κατσαμπάνης.

1Τσώνης Στέφανος133560.051827.8020.09110422212
5Τσαουρδάς Ανδρέας0000010.0010.01011001-1
10Χαρτοκόλλης Στυλιανός162540.041136.42922.243713019
11Φραγκίστας Άγγελος70002450.01333.332512038
13Σκλήρης Σπυρίδων61250.01520.01333.360622027
17Mindaugas Vaiciunas40002633.300061720018