27.3%
66.7%
37.0%
43.8%

Έπειτα από ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, οι Miners κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη απέναντι στον Αστέρα Ευελπίδων με το τελικό 58-65, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Silver League. Ο Αστέρας μπήκε πάρα πολύ καλά στο ματς, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, όμως οι Miners έκαναν τη μεγάλη ανατροπή στο 2ο ημίχρονο, πίστεψαν στις δυνατότητές τους και με ένα πολύ καλό σερί στα τελευταία λεπτά, πάτησαν γκάζι εκεί που έπρεπε για να πάρουν το 3ο ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αστέρα Ευελπίδων να μπαίνει με πολύ καλή ψυχολογία, ξεκινώντας με ένα αρχικό 10-0 από 2 τρίποντα του Περιπάνου και 2 δίποντα των Φασούλα και Χαρτοκόλλη. Οι Miners θα μπουν στο παιχνίδι με βολή του Σκλαβενίτη, όμως ο Φασούλας με νέο καλάθι θα διαμορφώσει το 12-1. Εκεί, οι Miners με ένα σερί 3-11 θα μειώσουν το παιχνίδι στους 3 πόντους για το 15-12 έπειτα από 9 πόντους του Γιαλαμά και 2 του Σκλαβενίτη, ο Μαγκώνης με δίποντο θα γράψει το 17-12, ενώ ο Μόνος με δύσκολο καλάθι θα μειώσει ξανά στους 3 για το 17-14. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Μαγκώνη για τον Αστέρα και τρίποντο του Σιούτη για τους Miners, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 19-17 για τον Αστέρα Ευελπίδων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αστέρας θα πατήσει ξανά γκάζι και με 5 πόντους του Χαρτοκόλλη και 2 του Χαρμπαλή θα ανοίξει τη διαφορά στους 9 πόντους για το 26-17. Οι Miners θα μειώσουν με δίποντο του Τζαβάρα από τη γωνία για το 26-19, όμως ο Περιπάνος με τρίποντο και ο Χαρτοκόλλης με 2/2 βολές θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για τον Αστέρα που θα διαμορφώσει το 31-19 στο ματς. Εκεί, ο Μόνος με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει σε 31-22, ο Χαρμπαλής με όμορφο δίποντο και βολή αλλά και δίποντο του Μαγκώνη στον αιφνιδιασμό θα γράψουν το 36-22, με τους Miners να σφραγίζουν το πρώτο ημίχρονο με ένα σερί 2-7, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 9 πόντους και σε 38-29 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μαγκώνης με εύστοχη βολή θα κάνει το 39-29, οι Miners με ένα μεγάλο σερί 0-14 θα καταφέρουν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς με το σκορ να διαμορφώνεται σε 39-43, έπειτα από 5 πόντους του Τζαβάρα, 5 του Σκλαβενίτη και από 2 πόντους των Σιούτη και Μπούτο. Ο Αστέρας Ευελπίδων θα πάρει ανάσα στην επίθεσή του με 6 πόντους του Παναγόπουλου και τρίποντο του Περιπάνου για το 48-43 του Αστέρα, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα κλείσει με σουτ μέσης απόστασης ο Ράπτης για το 48-45 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σκλαβενίτης θα ισοφαρίσει με τρίποντο σε 48-48, ο Μαγκώνης θα δώσει ξανά το προβάδισμα στον Αστέρα με 2 δίποντα για το 52-48, ενώ οι Miners θα περάσουν μπροστά με τρίποντο του Σκλαβενίτη και δίποντο του Τζαβάρα για το 52-53 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μαγκώνης με νέο καλάθι θα κάνει το 54-53, ο Ανδρεαδάκης με τον ίδιο τρόπο το 54-55 και ο Χαρμπαλής το 56-55 για τον Αστέρα. Εκεί, με 3 λεπτά να απομένουν, οι Miners θα τρέξουν ένα σερί 2-10, θα πάρουν το προβάδισμα και θα σφραγίσουν το ματς στο 58-65.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μοιράστηκα ο Τζαβάρας και ο Σκλαβενίτης, ο πρώτος με 15 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα και ο Σπύρος με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο φτάνοντας έτσι τους 14 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Σιούτης, ενώ από τον Αστέρας Ευελπίδων ξεχώρισαν οι Μαγκώνης και Φασούλας.