11.1%
11.1%
35.0%
11.5%

Δύσκολη νίκη πήραν οι Saints έναντι στους Ατάλαντους, επικρατώντας με 39-36 σε ένα ματς το οποίο ήταν ντέρμπυ από την αρχή μέχρι το τέλος. 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, όμως ο Αντιώτης με τρίποντο από την κορυφή έστειλε στα ουράνια τους Saints, δίνοντάς τους το 7ο ροζ φύλλο στη σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού με βολή του Μουσούρη για το 0-1, ενώ 4 συνεχόμενα δίποντα από τους Τσιβελεκίδη, Παύλου και Κοντόπουλο θα κάνουν το 8-1, ενώ οι Ατάλαντοι θα κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 2 σερί δίποντα των Μουσούρη και Αρκολάκη για το 8-5.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ατάλαντοι θα φέρουν το ματς στα ίσα με ένα σερί 2-5 κάνοντας το 10-10, οι Saints με δίποντο του Τσιβελεκίδη και βολή του Κοντόπουλου θα περάσουν μπροστά για το 13-10, ενώ οι Ατάλαντοι θα απαντήσουν με 2/2 βολές του Σπύρου και τρίποντο του Μουσούρη για το 13-15. Οι Saints δεν θα χαλαρώσουν και θα τρέξουν ένα σερί 9-0 με τρίποντο και 3 δίποντα για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 22-15.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Αρκολάκης με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 22-17, ενώ ο Παύλου με τρίποντο θα δώσει στους Saints την μέγιστη διαφορά (25-17), 8 πόντων. Εκεί, οι Ατάλαντοι αντέδρασαν και με ένα σερί 0-6 μείωσαν σε 25-23, ο Νιάρχος με 2 δίποντα θα απαντήσει για το 29-23 και οι Μαυρογιαννάκης και Μουσούρης με τον ίδιο τρόπο θα κάνουν το 29-27. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με γκολ-φάουλ του Καλογερόπουλου για το 32-27.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσιβελεκίδης με δίποντο θα κάνει το 34-27, ενώ οι Ατάλαντοι με ένα σερί 0-7 θα ισοφαρίσουν σε 34-34, ενώ ο Παύλου με δύσκολο δίποντο θα δώσει προβάδισμα στους Saints για το 36-34. Ο Αρκολάκης με ακόμα πιο δύσκολο τρόπο θα ισοφαρίσει ξανά σε 36-36, ενώ η λύτρωση θα έρθει από το τρίποντο του Αντιώτη λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη για το τελικό 39-36.

MVP της αναμέτρησης ο Μίλτος Κοντόπουλος, ο οποίος έδωσε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, σταματώντας στους 6 πόντους, ενώ παράλληλα είχε 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, για να φτάσει τους 12 βαθμούς στο ranking. Από τους Ατάλαντους ξεχώρισε η προσπάθεια του Σπύρου με 5 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.