20.0%
55.0%
44.1%
25.9%

Μετά από ένα τρομερό ντέρμπι οι Ατάλαντοι πήραν τη νίκη απέναντι στον Άρειο Πάγκο σε ένα ματς που οι 2 ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ.Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα οι 2 ομάδες με διαδοχικά τρίποντα εναλλάσονταν στο σκορ με τους Ατάλαντους να παίρνουν το προβάδισμα 4″ πριν τη λήξη.Ο Άρειος Πάγκος αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ηττήθηκε με 64-62.Mvp του αγώνα ο Ντάλλας με 4 πόντους,21 ριμπάουντ,2 ασίστ ,2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.
Οι Ατάλαντοι ξεκίνησαν ιδανικά το ματς 9-0, ο Κτενίδης Βελκίδης με λει-απ και με ντραιβ και τρίποντο ο Λουκά . Ο Καλλιώρας με σουτ από την γωνιά το 9-2για τον Άρειο Πάγκο. Ο Λουκά με coast to coast το 11-2 και ο Στρούζας με σουτ από το High post το 11-4.Ο Βελκίδης με σουτ το 13-4 και ο απάντησε ο Αθανασόπουλος το 13-6 .Μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Ντάλλας το 15-6 και ο Καλαθάς με τρίποντο και ο Καλλιώρας με σουτ το 15-11.Ο Βελκίδης και ο Λουκά έγραψαν το 19-11 και ο Σαμοΐλης με σουτ το 19-13.Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους 22-13 με 1/2 βολές ο Λουκά και με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Ντάλλας.
Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Σαμοΐλης με σουτ και με τρίποντο το 22 -18 για τον Άρειο Πάγκο. Απάντησε με τρίποντο και με coast to coast ο Λουκά (Γιάγια)το 27-18 για τους Ατάλαντους. Ο Σαμοΐλης με 1/2 βολές και με ντραιβ και ο Στρούζας με λει-απ στον αιφνιδιασμό μείωσαν σε 27-23.Ο Παπαγεωργίου με 2/2 βολές το 29-23 και ο Μαυρόπουλος με 1/2 βολές και ο Καλλιώρας με καλάθι από το ζωγραφιστό το 29-26. Ο Βελκίδης με 6 πόντους του έγραψε το 35-26 και το δεκάλεπτο τελείωσε 35-27 με 1/2 βολές ο Στρούζας.
Τρίτο δεκάλεπτο και ο Σαμοΐλης με λει-απ στον αιφνιδιασμό και ο Στρούζας με σουτ από την γωνιά το 35-31 για τον Άρειο Πάγκο. Ο Παπαγεωργίου από το ζωγραφιστό το 37-31 για τους Ατάλαντους. Ο Καλλιώρας με σουτ και ο Μαυρόπουλος με 1/1 βολή τεχνικής ποινής εγινε το 37-34.Ο Λουκά με ντραιβ και με σουτ από την γωνιά ο Βελκίδης έγινε το 41-34.Το δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο ο Μαυρόπουλος 41-37.
Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Καλαθάς με τρίποντο το 41-40 για τον Άρειο Πάγκο. Ο Βελκίδης το 43-40 με 2/2 βολές για τους Ατάλαντους. Ο Μαυρόπουλος με τρίποντο και ο Σαμοΐλης μετά από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε το 43-45.Το ματς στα ίσα 45-45 με καλάθι ο Αρκολάκης και ο Μαριόλης πέτυχε το 45-47. Νέα ισοπαλία, ο Λουκά ισοφάρισε 47-47.Ο Σαμοΐλης με 2/2 βολές το 47-49 και με σερί 8-0 ξέφυγαν στο σκορ με 55-49,με καλάθι από το ζωγραφιστό και με 1/2 βολές ο Παπαγεωργίου και με τρίποντο και με λει-απ στον αιφνιδιασμό ο Λουκά. Μείωσαν σε 55-53 με 4/4 βολές ο Σαμοΐλης και ο Παπαγεωργίου με 1/2 βολές το 56-53.Ο Σαμοΐλης με σουτ το 56-55 και ο Λουκά τρίποντο το 59-55.Ο Σαμοΐλης με 1/1 βολή τεχνικής ποινής και με τρίποντο ο Καλλιώρας το 59-59 (0:50).Νέο τρίποντο ο Λουκά το 62-59(0:33) και ξανά με τρίποντο ο Καλλιώρας το 62-62 (0:29).Ο Γιάγια (Λουκά)πέτυχε το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του 64-62(0:04,4). Ο Καλλιώρας πήρε το τελευταίο σουτ άστοχος και η νίκη για τους Ατάλαντους.
Για τους νικητές ξεχώρισε ακόμα Εκπληκτικός Λουκά με 32 πόντους,4 ριμπάουντ,2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Βελκίδης με 16 πόντους ,4 ριμπάουντ,3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σαμοΐλης με 23 πόντους,7 ριμπάουντ,2 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Μαυρόπουλος με 8 πόντους,7 ριμπάουντ,7 ασίστ και 1 κλέψιμο.