23.1%
100.0%
53.7%
22.2%

Το δεύτερο του ροζ φύλλο πήρε ο Φωκιανός κόντρα στον Γ.Α.Σ.Τ. κάνοντας ένα τρομερά εύστοχο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μην αφήσει πολλά περιθώρια στους ηττημένους, επικρατώντας με το άνετο 72-42. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ρίπης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Καρακατσάνης και Ρίπης άνοιξαν τον σκορ στο ματς, οι Μίλσης και Χαλδαίος απάντησαν με ένα τρίποντο ο καθένας για το 4-6, 10-6 οι Καρακατσάνης, Χατζάκης και Ρίπης με ένα καλάθι ο καθένας, 10-7 με μια βολή του Καμαριωτάκη, 16-7 οι Τζούρτος και Ρίπης, 16-11 με απάντηση των Καμαριωτάκη και Ντάσκα, 18-11 με δύσκολο καλάθι του Σωτηρόπουλου και 18-18 με ένα γρήγορο 0-7 σερί οι Μουζουράκης και Βουλάς για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χατζάκης έβαλε καλάθι για το 20-18, ο Αδαμαντίδης ισοφάρισε σε 20-20, 22-20 ο Ρίπης, 22-22 με απάντηση του Λεμπέση, 31-22 με 9-0 σερί οι Καρακατσάνης, Σωτηρόπουλος και Ζουγανέλης, 31-25 με μια βολή και ένα καλάθι του Καμαριωτάκη και 36-25 με ένα γκολ φάουλ του Τζούρτου και δύο βολές του Καρακατσάνη για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τον Φωκιανό στο +11.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ρίπης έβαλε καλάθι για το 38-25, 38-27 με απάντηση του Καμαριωτάκη, 40-27 από τον Ρίπη, 40-29 ξανά με απάντηση του Καμαριωτάκη, 44-29 οι Τζούρτος και Ρίπης, 44-31 με το τρίτο καλάθι του Καμαριωτάκη στην περίοδο, 46-31 ο Καρακατσάνης, 46-34 με τρίποντο του Οικονόμου και καλάθι από τον Ρίπη και πάλι για το τελικό 48-34 της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Ρίπης έγραψε το 50-34, 50-37 με τρίποντο του Χαλδαίου, 67-37 με 17-0 σερί οι Σωτηρόπουλος, Ρίπης, Τζούρτος, Τσιώτσης και Χατζάκης, 67-39 από τον Αδαμαντίδη, 69-39 με βολές του Τζούρτου, 69-42 ο Αναστασίνης και τρίποντο του Σωτηρόπουλου για το τελικό 72-42 του παιχνιδιού.

Για τον Φωκιανό, πέρα από τον Ρίπη, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Τζούρτος με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και Σωτηρόπουλος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε ο Καμαριωτάκης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.