17.4%
62.5%
50.0%
26.9%

Ένα μεγάλο ματς με δύο γνώριμους μεταξύ τους αντιπάλους πραγματοποιήθηκε στο βοηθητικό κλειστό του ΟΑΚΑ, με τους Phoenix Bums να επικρατούν του Γ.Α.Σ.Τ. στην παράταση με 57-65 (κ.δ. 56-56). Οι δύο ομάδες ήταν σχετικά κοντά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να έχει το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά τους Bums να παίρνουν το προβάδισμα στο τέλος με τις βολές του τρομερού Παπαδόπουλου και τον Σακαρίδη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας να στέλνει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, η εκτελεστική δεινότητα του Παπαδόπουλου και η εκπληκτική άμυνα είχε ως αποτέλεσμα το επιμέρους σκορ 1-9, που χάρισε τη νίκη στους Bums.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό. Ο Ντάσκας άνοιξε το σκορ (2-0), ο Παπαδόπουλος με ένα δίποντο και 2/2 βολές πέτυχε το 2-4, οι Ντάσκας, Μουζουράκης και Αδαμαντίδης έκαναν το 8-4, ακολούθησε σερί 0-7 από Γαδ και Φωτόπουλο για το 8-11, ο Μουζουράκης έκανε το 10-11, ξανά ο Φωτόπουλος με τρίποντο για το 10-14, απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Κοσσένα για το 13-14, ο Παπαδόπουλος με μια βολή και ένα τρίποντο σημείωσε το 13-18, ξανά ο Κοσσένας για το 15-18 και ο Κοβάτσος έκλεισε την περίοδο στο 15-20.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γ.Α.Σ.Τ. επέβαλε το ρυθμό του. Οι Μουζουράκης, Βουλάς και Κοσσένας πέτυχαν το 21-20, ο Φωτόπουλος με τρίποντο έκανε το 21-23, οι Αδαμαντίδης και Ντάσκας σημείωσαν το 26-23, ο Μοίρας με βολή έκανε το 26-24, ο Μουζουράκης το 30-24, ο Κοβάτσος με 2/2 βολές το 30-26 και ο Αδαμαντίδης το 32-26 από κοντά στο τελείωμα του πρώτου μέρους.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Γ.Α.Σ.Τ να διατηρεί το προβάδισμα. Αρχικά, ο Παπαδόπουλος με δύο δίποντα μείωσε σε 32-30, ο Μίλσης πέτυχε το 34-30, ξανά ο Παπαδόπουλος με καλάθι και φάουλ για το 34-33, ο Σακαρίδης με 2/2 βολές πέτυχε το 36-33, οι Κοβάτσος και Λάσπας έκαναν το 36-37, ο Αδαμαντίδης απάντησε για τον 38-37, ο Παπαδόπουλος το 38-39 και ο Γ.Α.Σ.Τ έκλεισε την περίοδο με σερί 7-0 από τους Αδαμαντίδη και Βουλά για το 45-39.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς, με τους Bums να κυνηγούν τη νίκη και τον Σακαριδη να στέλνει το ματς στην παράταση. Ο Γαδ έκανε το 45-41, οι Ντάσκας και Αδαμαντίδης πέτυχαν το 49-41, οι Κουζοβουνάς και Παπαδόπουλος μείωσαν στον πόντο (49-48), ο Αδαμαντίδης με 2/2 βολές σημείωσε το 51-48, οι Παπαδόπουλος και Φωτόπουλος έβαλαν μπροστά το Phoenix (51-52), ο Μουζουράκης με δύο δίποντα πέτυχε το 55-52 και οι Κοβάτσος με διποντο και Παπαδόπουλος με 2/2 βολές έκαναν το 55-56 στο τελευταίο λεπτό. Ο Σακαρίδης με 1/2 βολές ισοφάρισε και οι Bums δεν ευστόχησαν στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Παπαδόπουλος έκανε πράγματα και θαύματα και καθάρισε το ματς. Πέτυχε δύο μαζεμένα τρίποντα για το 56-62, ο Αδαμαντίδης με μια βολή μείωσε σε 57-62 και ο Παπαδόπουλος με δίποντο και βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 57-65.

Ως εκ τούτου, αναδείχθηκε πολυτιμοτερος παίκτης της αναμέτρησης, με 33 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Φωτόπουλος και Κοβάτσος. Από τον Γ.Α.Σ.Τ, ξεχώρισαν οι Αδαμαντίδης και Μουζουράκης.