12.5%
22.2%
42.0%
29.4%

Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες αναζητούσαν την πρώτη τους νίκη πριν κλείσουν τις υποχρεώσεις τους στο summer league οι Ατάλαντοι ήταν αυτοί που τα κατάφεραν ενάντια στον Κατσαπλιαικό. Οι νικητές είχαν τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο με τον ‘Κάτσα’ όμως να κάνει ένα τρομερό 3ο δεκάλεπτο το οποίο έληξε στο 38-40. Στη 4η περίοδο οι Ατάλαντοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με ένα σερί 0-11 στις αρχές αυτής πήραν κεφάλι 13 πόντων, κατάσταση που διαχειρίστηκαν μέχρι και το τέλος παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 44-59.

Με την έναρξη του αγώνα ο Μακρής θα κάνει το 0-2 για τους Ατάλαντους και ο Κουμούτσης θα κάνει το 2-2 για τον ‘Κάτσα’. Δύο σερί τρίποντα του Ξυγκάκη θα γράψουν το 2-8  με τη βολή του Δημόπουλο να κάνει το 3-8 και τον Σπύρου το 3-10. Ο Βασιλικός με δίποντο μείωσε σε 5-10, ο Μακρής απάντησε για το 5-12, το τρίποντο του Τσόντζου έκανε το 8-12 και το καλάθι του Κιουμουρτζή έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο στο 8-14.

Ο Τσόντζος με το 2ο του τρίποντο έκανε το 11-14 στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου με τον Σπύρου να απαντάει για το 11-16. Ο Τσόντζος ξανά για τρεις έγραψε το 14-16 με τους Ατάλαντους τότε να διανύουν σερί 0-9 με σκόρερ τους Ξυγκάκη, Σπύρου και Τσακμάκη κάνοντας έτσι το σκορ 14-25. Ο ‘Κάτσα’ ωστόσο αντέδρασε στα τέλη του 1ου ημιχρόνου και με τους Κουμούτση, Βασιλικό και Δημόπουλο να κάνουν ένα σερί 7-0 το ημίχρονο έληξε στο 21-25.

Το καλάθι του Κουμούτση θα μειώσει στις αρχές του 2ου ημιχρόνου στο 23-25 αλλά δύο καλάθια του Μακρή θα κάνουν το 23-29. Ο Δημόπουλος με δίποντο μείωσε εκ νέου σε 25-29, ο Τσακμάκης έκανε το 25-31 και ο Κουμούτσης το 27-31. Σερί 0-7 από Σπύρου και Τσακμάκη θα κάνει το σκορ 27-38 με τον Κάτσα να απαντάει με δικό του σερί 8-0 και με πρωταγωνιστές αυτού του Παυλίδη, Παπαδόπουλο και Γαβριηλίδη το σκορ έγινε 35-38. Το δίποντο του Σπύρου απάντησε για το 35-40 και το τρίποντο του Παυλίδη έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο 38-40.

Με σερί 0-11 των Ατάλαντων ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο με τους Μακρή, Κιουμουρτζή, Σπύρου και Τσακμάκη να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +13 γράφοντας το 38-51. Το καλάθι του Κουμούτση μείωσε σε 40-51, απάντησε ο Μακρής για το 40-53, ο Κουμούτσης ξανά το 42-53, η βολή του Σπύρου και το δίποντο του Μακρή το 42-56, ο Κουμούτσης με ακόμη ένα καλάθι έκανε το 44-56 και το τελικό 44-59 διαμόρφωσε ο Τσακμάκης με τρίποντο.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σπύρου Κώστας ο οποίος σημείωσε 17 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 21 ριμπάουντ και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μακρής Παναγιώτης και Κιουμουρτζής Ιωάννης, ενώ από τους Κατσαπλιαϊκός ξεχώρισαν οι Κουμούτσης Νικος και Τσόντζος Δημήτρης.