27.8%
78.6%
35.9%
26.7%

Οι Ξεφτιλάιζερς κάνοντας τρομερή εμφάνιση επιθετικά στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο πήραν μια καλή διαφορά στο σκορ κόντρα τους Glory Road, όμως η νίκη δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο θα περίμεναν καθώς οι δεύτεροι έκαναν τρομερό τελευταίο τρίλεπτο και έφτασαν στο τσακ από το να κλέψουν το ματς. Τελικό σκορ 67-63. MVP του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Τσίτσος με 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιζαν κάπως αναγνωριστικά,για διαφορετικό λόγο η κάθε μία. Οι Ξεφτιλάιζερς ήξεραν πολύ καλά τον αντίπαλο, όμως δεν τον είχαν αντιμετωπίσει χωρίς τον Γιάννη Σεϊμένη, επομένως ήθελαν να δουν πως θα κινηθεί επιθετικά η ομάδα των Glory Road. Η ομάδα του Σάμι Χαμντάν είχε κάνα δυο παίχτες που δεν είχε αντιμετωπίσει ξανά και ήθελε να δει “τι ψάρια πιάνουν”. Ο Τσανάκας έγραψε το πρώτο καλάθι στο ματς, ο Τσίτσος ισοφάρισε σε 2-2, 2-5 Μανωλιάδης, 4-5 ο Κονιδάρης, 4-7 ο Τσανάκας, 6-7 ο Τσίτσος, 6-9 ο Καλλιτσάντσης, 8-9 ο Μαντανίκας, 8-12 οι Μανωλιάδης και Τσανάκας, 12-12 από τον Δεδούση, 12-15 ο Σιφναίος, 13-15 ο Κονιδάρης και 13-17 από τον Καλλιτσάντση για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς ήταν καταπληκτικοί επιθετικά, ενώ τα πήγαν και αμυντικά πολύ καλά, με αποτέλεσμα να παίρνουν εκείνοι κεφάλι στο ματς. Τσίτσος και Χαραλαμπόπουλος ξεκίνησαν την περίοδο με 5-0 για το 18-17, 18-19 ο Τσανάκας, 29-19 με ένα 11-0 οι Τσίτσος, Χαραλαμπόπουλος, Τυπάλδος και Δεδούσης, 29-21 ο Μανωλιάδης, 32-21 ο Τυπάλδος, 32-26 με 5 πόντους σερί από τον Μανωλιάδη, 34-26 ο Τυπάλδος ξανά και 34-28 από τον Μανωλιάδη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς συνέχισαν δυνατά, πήραν διψήφια διαφορά και όλα έδειχναν άνετη νίκη. Τυπάλδος, Κονιδάρης και Τσίτσος έγραψαν το 46-28, 46-30 ο Μανωλιάδης, 48-30 ο Τσίτσος, 48-35 οι Σιφναίος και Τσανάκας, 52-35 οι Χαραλαμπόπουλος και Τσίτσος, 52-40 οι Μανωλιάδης και Σιφναίος ξανά και 54-40 με ένα καλάθι του Τυπάλδου για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς είχαν για αρκετή ώρα ένα προβάδισμα 3-4 κατοχών, στα τελευταία λεπτά όμως ήρθε η αντεπίθεση των Glory που τους έκανε να καρδιοχτυπησουν. Ο Σαχτούρης έβαλε 5 σερί πόντους για το 54-45, 56-45 ο Κονιδάρης, 56-49 οι Χαμντάν και Μανωλιάδης, 59-49 με μια βολή του Κονιδάρη και δύο του Δεδούση, 59-52 ο Βασίλης Σεϊμένης με τρίποντο, 61-52 ο Τσίτσος, 61-57 οι Τσανάκας και Σεϊμένης, 63-57 ο Τσίτσος, 63-59 ο Καλλιτσάντσης, 64-59 ο Κονιδάρης 64-61 ο Σιφναίος, 67-61 ξανά ο Κονιδάρης και καλάθι από τον Τσανάκα για να γραφτεί το τελικό 67-63 του αγώνα.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Τσίτσο, εξαιρετική εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κονιδάρης και Γιώργος Τυπάλδος. Για τους Glory Road ξεχώρισαν οι Μανωλιάδης και Τσανάκας.