24.1%
70.0%
30.9%
27.3%

Πιο δύσκολη απ’ ότι αποτυπώνεται στο τελικό σκορ η νίκη των Petralona BC, έναντι στους Τουβλεηκερς, που ήταν κοντά στο σκορ για τρεις περιόδους. Ένα τρομερό 4ο δεκάλεπτο από τα Petralona, που δεν κοίταξαν ποτέ πίσω μετά την πρώτη διψήφια διαφορά (37-48). Οι Τουβλεηκερς, προσπάθησαν να ανακάμψουν με δύο σερί τρίποντα (43-48), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και το παιχνίδι έληξε με το σκορ στο 44-59.

Οι δύο ομάδες θα ξεκινήσουν το παιχνίδι νευρικά, με βιαστικές επιλογές, που οδηγούσαν σε πολλά λάθη. Το σκορ θα το ανοίξει ο Καταραχιάς, για να απαντήσει ο Μαρίνος. Φλέγγας και Καταραχιάς ξανά, ενώ από την άλλη Μαρίνος και Κουμουνδουρέας. Ισορροπία γενικά στο δεκάλεπτο που θα λήξει στο 11-10.

Τα Petralona θα καταφέρουν να πάρουν μία μικρή διαφορά της τάξης των 6 πόντων μετά από τρομερό επιθετικό κρεσέντο του Θανάση Καταραχιά (14π στο δεκάλεπτο). Μέρα με την νύχτα η εικόνα των δύο δεκαλέπτων, έχει ανέβει πολύ ο ρυθμός του αγώνα και με σκορ 27-33 θα λήξει το ημίχρονο.

Οι Τουβλεηκερς εμφανώς καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου, όμως τους πληγώνει ακόμα και η μικρή διαφορά που είχαν εις βάρος τους. Πεσμένος ο επιθετικός ρυθμός και από τις δύο μεριές, οι Τουβλέηκερς εύστοχοι σε 9 πόντους, ενώ τα Petralona σε μόλις 4, για το τελικό 36-37.

Τα Petralona θα πάρουν τις απαραίτητες ανάσες και θα ξεκινήσουν το δεκάλεπτο σεληνιασμένοι, βρίσκοντας σκορ από σχεδόν ολόκληρη την 5αδα, ενώ πίσω στο ίδιο διάστημα δέχονται μόλις ένα καλάθι. Στα ίδια δρώμενα λοιπόν το παιχνίδι, μέχρι και την λήξη του, εκτός φυσικά από ένα ξέσπασμα των Τουβλέηκερς όταν πήγαν το παιχνίδι στους 5 πόντους (43-48). Ήταν το κοντινότερο όμως που μπόρεσαν να φτάσουν και τελικά γνώρισαν την ήττα με 44-59.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Καταραχιάς Αλέξανδρος ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Φλέγγας Ιωάννης και , ενώ από τους Τουβλέηκερς ξεχώρισαν οι Μαρίνος Νίκος και Θεοδωρακόπουλος Βασίλης.