21.4%
45.8%
41.2%
20.0%

Σε ένα ματς θρίλερ, οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να πάρουν στο τέλος το ματς απέναντι στα πολύ μαχητικά Χώματα με το τελικό 50-54 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα όλου του ματς. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά μέχρι και το ημίχρονο, με τους Ξεφτιλάιζερς να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στο 3ο δεκάλεπτο στο +9. Στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης, τα Χώματα κατάφεραν λίγο πριν τη λήξη να ισοφαρίσουν σε 48-48 και 50-50, όμως στο τέλος, η ψύχραιμη αντιμετώπιση των Ξεφτιλάιζερς σε συνδυασμό με άστοχα καλάθια και μερικές κακές αποφάσεις στο τέλος από τα Χώματα, έδωσε τη νίκη στους πρώτους στο ξεκίνημα του Summer.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καραθανάση να ανοίγει το σκορ από μέση απόσταση και τον Δεδούση να απαντά με δικό του δίποντο για το 2-2. Νέο δίποντο μέσης απόστασης για τον Καραθανάση που θα κάνει το 4-2, ενώ ο Δεδούσης με βολή και ο Κονιδάρης με δίποντο θα δώσουν το προβάδισμα στους Ξεφτιλάιζερς για το 4-5. Εκεί, ο Δημητριάδης και ο Δαμανάκης με 2 σερί δίποντα θα κάνουν το 8-5, με τους Σουφλέρη και Ρούσσο να ευστοχούν σε 3 βολές και να ισοφαρίζουν σε 8-8 στο κλείσιμο της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπενής με τρίποντο και ο Κοντομίχος με δύσκολο δίποντο θα κάνουν το 13-8, όμως ο Μαντανίκας και ο Ρούσσος με 2 γρήγορα καλάθια θα μειώσουν στον πόντο για το 13-12. Ο Γκάτσης με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους θα κάνει το 19-12, όμως οι Ξεφτιλάιζερς με ένα σερί 1-10 θα πάρουν το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 20-22. Με τις 2 βολές του Κατσώλη, τα Χώματα θα ισοφαρίσουν σε 22-22, όμως ο Ρούσσος με τρίποντο θα κάνει το 22-25 για τους Ξεφτιλάιζερς. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει ο Δαμανάκης με buzzer beater κάτω από το καλάθι για το 24-25.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Γκάτσης με νέο τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στα Χώματα για το 27-25, όμως οι Ξεφτιλάιζερς θα τρέξουν ένα σερί 2-11 για να χτίσουν μία διαφορά 7 πόντων για το 29-36. Στη συνέχεια, ο Κοντομίχος με δίποντο θα μειώσει σε 31-36, ενώ ο Σουφλέρης και ο Δεδούσης θα ανοίξουν τη διαφορά στους 9 πόντους για το 31-40 με 2 εύστοχα δίποντα. Εκεί, ο Κοντομίχος με τρίποντο θα μειώσει σε 34-40, ο Δεδούσης θα απαντήσει με δικό του τρίποντο από τη γωνία για το 34-43, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει έπειτα από δίποντο του Μπενή και τρίποντο στη λήξη του Δημητριάδη για το 39-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσίτσος με βολή θα κάνει το 39-44, ο Καραθανάσης με νέο σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 41-44, ενώ ο Ντρίτσος με 2/2 βολές θα επαναφέρει το ματς στους 5 πόντους για το 41-46. Στη συνέχεια, τα Χώματα θα τρέξουν ένα σερί 7-2 και θα ισοφαρίσουν σε 48-48, ο Τσίτσος με πολύ δύσκολο τρόπο θα κάνει το 48-50, ενώ αμέσως μετά ο Μπενής θα ισοφαρίσει ξανά σε 50-50. Εκεί, ο Σουφλέρης θα διαμορφώσει το 50-52, ενώ στις βολές, οι Ξεφτιλάιζερς θα καταφέρουν να σφραγίσουν το ματς στο 50-54. Τα Χώματα είχαν ευκαιρίες να πάρουν το ματς στο τέλος, όμως κάποιες κακές επιλογές τους στοίχισαν τη νίκη.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μοιράζονται ο τρομερός Κονιδάρης Γιώργος  ο οποίος σημείωσε 11 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, μαζί με τον Τσίτσο, που σημείωσε 7 πόντους, με 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 τάπες φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Δεδούσης, ενώ από τα Χώματα ξεχώρισαν οι Γκάτσης και Κοντομίχος.