37.9%
50.0%
27.0%
30.4%

Οι Μ.Κ.Ο. πήραν μια πάρα πολύ σημαντική νίκη με 53-55 κόντρα στα Χώματα, σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς οι δύο ομάδες στα τελευταία λεπτά πήγαιναν καλάθι καλάθι. MVP του παιχνιδιού. MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιάννης Σωτηρόπουλος με 28 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κιφοκέρης άνοιξε το σκορ στο ματς με μια ελεύθερη βολή, ο Δημητριάδης έβαλε μπροστά τα Χώματα με 2-1, 2-3 με απάντηση του Σωτηρόπουλου, 6-3 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Τσουκάλη, 6-5 με καλάθι του Δασκάλου, 12-5 με ένα τρίποντο του Δημητριάδη και ένα του Κοντομίχου, 12-10 με απάντηση με 0-5 σερί οι Σωτηρόπουλος και Κιφοκέρης, 15-10 με τρίποντο του Τσουκάλη, 15-13 από τον Σωτηρόπουλο και νέο τρίποντο του Τσουκάλη για το τελικό 18-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Κιφοκέρης και Δεληγιάννης μείωσαν σε 18-16, ο Τσουκάλης με τρίποντο έγραψε το 21-16, 21-17 με μια βολή του Κιφοκέρη, 24-17 με τρίποντο του Δημητριάδη από την αριστερή γωνία, 24-28 με 0-11 σερί οι Σωτηρόπουλος, Κιφοκέρης και Δεληγιάννης και καλάθι από τον Τσουκάλη για το τελικό 26-28 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κιφοκέρης έβαλε καλάθι για το 26-30, ο Κάκκος απάντησε για το 28-30, 28-32 με δύο βολές του Κιφοκέρη, 34-32 με ένα τρίποντο του Μπενή και ένα του Τσουκάλη, 34-35 με τρίποντη απάντηση του Σωτηρόπουλου, 37-35 με νέο τρίποντο του Τσουκάλη και 0-6 σερί των Κιφοκέρη, Δασκάλου και Σωτηρόπουλου για το τελικό 37-41 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σωτηρόπουλος έβαλε νέο τρίποντο για το 37-44, οι Τσουκάλης και Σασσάς μείωσαν σε 42-44, 42-49 με απάντηση με 0-5 σερί των Γρηγορόπουλου και Σωτηρόπουλου, 43-49 με βολή του Σασσά, 43-50 από τον Κιφοκέρη, 47-50 με δύο βολές του Κοντομίχου και ένα καλάθι του Τσουκάλη, 47-51 με βολή του Δασκάλου, 50-51 με τρίποντο του Γκάτση, 50-53 με δύο βολές του Κιφοκέρη, 52-53 με τον ίδιο τρόπο ο Κοντομίχος, 52-55 ξανά με βολές του Κιφοκέρη και βολή από τον Γκάτση για το τελικό 53-55 του παιχνιδιού.

Για τους Μ.Κ.Ο., πέρα από τον Σωτηρόπουλο, εξίσου καλό ματς έκανε και ο Κιφοκέρης με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κλεψίματα. Για τα Χώματα ξεχώρισε ο Τσουκάλης με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.