0.0%
43.8%
24.2%
25.6%

Την πρώτη της φετινή νίκη κατάφερε να κάνει η B.C. Abla, καθώς επικράτησε των Airball B.C. με 55-53 σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι το θέλουν πολύ με τη νίκη να κρίνεται πραγματικά στα τελευταία δευτερόλεπτα. MVP του παιχνιδιού ήταν ο Ηλίας Μακρής με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Καραγιάννης με εύστοχο τρίποντο άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Airball, ο Σέμπογλου μείωσε σε σε 2-3 για την Abla, 2-5 ο Κυρούδης, 8-5 με τους Φλίγκο, Μουρμούρη και Μακρή να βάζουν από ένα καλάθι ο καθένας, 8-8 με τρίποντη απάντηση του Καραγιάννη και νέο καλάθι του Μακρή για το τελικό 10-8 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Abla μπήκε πολύ δυνατά και με τους Μακρή, Μουρμούρη και Κατσάτσο να συνδυάζονται ανέβασαν το σκορ στο 20-8, ο Κουτσόπουλος με δύο τρίποντα μείωσε σε 20-14, 21-14 με μια βολή του Φλίγκου και νέα απάντηση των Airball με ένα τρίποντο του Κυρούδη και ένα του Καραχρήστου για το τελικό 21-20 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παπαδοπούλης έβαλε καλάθι και έδωσε προβάδισμα στους Airball με 21-22, οι Φλίγκος και Σέμπογλου απάντησαν για το 25-22, 25-31 με απάντηση με 0-9 σερί οι Κουτσόπουλος και Καραγιάννης, 30-31 από τους Μουρμούρη, Μακρή και Αδάμο, 30-33 ο Πολυχρονόπουλος, 31-33 από τον Σέμπογλου, 31-36 με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, 32-36 ο Αδάμος, 32-37 με βολή του Καραχρήστου, 37-37 με 5 συνεχόμενους πόντους του Κατσάτσου και μια βολή από τον Χαραλαμπόπουλο για το τελικό 37-38 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μακρής έβαλε ένα σουτ για το 39-38, 39-41 με ένα καλάθι του Πολυχρονόπουλου και μια βολή του Κυρούδη, 43-41 με ένα καλάθι του Σωτηρόπουλου και ένα του Μουρμούρη, 43-42 ο Κουτσόπουλος, 45-42 ο Σωτηρόπουλος, 45-45 με νέο τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου, 47-45 ξανά με καλάθι του Σωτηρόπουλου, 47-46 με μια βολή του Πολυχρονόπουλου, 52-46 με 5-0 σερί οι Φλίγκος και Σέμπογλου, 52-51 με απάντηση με το ίδιο σερί οι Καραγιάννης, Κουτσόπουλος και Ρούσσος, 54-51 με δύο βολές του Σέμπογλου, 54-53 με απάντηση του Καραγιάννη και 55-53 με 1/2 βολές του Φλίγκου στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα για να δραπετεύσει η Abla με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Λάμπρου Κατσώνη.

Για την Abla, πέρα από τον Μακρή, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μουρμούρης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τους Airball ξεχώρισε ο Κουτσόπουλος με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 7 ασίστ.