46.7%
71.4%
18.2%
25.0%

Επικράτηση των BC Abla στον όμιλο ”φωτιά” της Rising απέναντι στους Petralona BC σε ένα παιχνίδι στο οποίο οι γηπεδούχοι “βραχυκύκλωσαν” τους αντιπάλους τους με μία άμυνα ζώνης , παίρνοντας μία διψήφια διαφορά απο το ημίχρονο, κατάφερνοντας να βρούν έπειτα λύσεις στο ανοιχτό γήπεδο και όντας γενικά πιό εύστοχοι, κέρδισαν σχετικά εύκολα τους αντιπάλους τους με σκορ 61-41 , παίρνοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο που θα τους χρειαστεί όπως και κάθε άλλο στη συνέχεια της απαιτητίκης αυτής σεζόν. Πολυτιμότερος παίκτης το “πολυεργαλείο” Σέμπογλου με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι BC Abla προηγήθηκαν με 6-0 με σκορ απο τους Μακρή και Σωτηρόπουλο, 6-2 απο τον Φλέγγα, 11-2 με τρίποντο του Ορνεράκη και δίποντο του Σωτηρόπουλου, αντίδραση και προσπέρασμα για το 11-12 με σκορ απο τους Καταραχιά Α και Γιακουμή, με τον Μακρή να κλείνει την πρώτη περίοδο με καλάθι του για το 13-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Petralona έβαλαν μόλις 2 πόντους με τον Καταραχιά Α, μην καταφέρνοντας να βρούν λύσεις στην άμυνα της ζώνης, ενώ οι γηπεδούχοι έβαλαν 16 πόντους , βρίσκοντας καλάθια απο τους Σέμπογλου, τρίποντα του Κατσάτσου και του Μακρή , με τον Σωτηρόπουλο και τον Μουρμούρη να βάζουν και αυτοί το ληθαράκι τους για την εξαιρετική αυτή δεύτερη περίοδο και κλείνοντας με σκορ 29-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καταραχιάς Α με τρίποντο έκανε το 29-17, 37-17 με καινούριο σερί απο τους Λεμπούση,Εγγλέζο,Σωτηρόπουλου και Σέμπογλου , τρίποντο του Μπακάλη και 37-20, απάντηση απο τον Ορνεράκη με τρίποντο και 40-20, νέο τρίποντο απο τον Ζησιμόπουλο και 40-23, 44-23 απο τον Σέμπογλου και τον Μακρή, 44-26 με τρίποντο του Μπακάλη και δίποντο του Μακρή για το 46-26 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι άμυνες χαλάρωσαν και το σκορ άνοιξε ο Φλίγκος με τρίποντο για το 49-26, 49-28 απο τον Λεμπούση, τρίποντο του Κατσάτσου και 6 πόντου του Μουρμούρη στον αιφνιδιασμό για το 57-28, απάντηση με σερί των Petralona με σκορ απο τον Καταραχιά Θ και απο τον Ζησιμόπουλο για το 57-39, 4 πόντοι ακόμα απο τον Μουρμούρη και ένα δίποντο τυο Καταραχιά Θ , διαμόρφωσαν το τελικό 61-41 της αναμέτρησης.

Πολύ καλός σήμερα εκτός του Σέμπογλου ήταν και ο Σωτηρόπουλος, ενώ για τους Petralona ξεχώρισε ο Γιακουμής.