23.8%
59.1%
44.2%
4.8%

Σε ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, οι Ball Pistols κατάφεραν να πανηγυρίσουν ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά επικρατώντας των Boomers με το τελικό 54-62, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Rookie League. Σε όλο το ματς, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, με τους Ball Pistols να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, χτίζοντας μία διαφορά ασφαλείας, η οποία και τους εξασφάλισε την 4η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, 2 αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρώτου γύρου.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σπύρου να ανοίγει το σκορ για τους Ball Pistols με δίποντο για το αρχικό 0-2, ο Κασιώτης με τρίποντο θα απαντήσει για το 3-2, ενώ ο Μακρής με δίποντο, θα διαμορφώσει το 3-4 για τους Ball Pistols. Στη συνέχεια, ένα σερί 10-2 από τους Boomers, με 2 τρίποντα των Κακαράντζα, Κεραμυδά και 2 δίποντα των Κασιώτη και Δελή θα ανοίξουν τη διαφορά στους 7 πόντους και το 13-6, ενώ ένα δίποντο από τον Χατζηβασιλείου, θα μειώσει στο 13-8 του ματς. Με ένα δίποντο από τον Μοναστηριώτη, οι Boomers έκαναν το 15-8, ο Χατζηβασιλείου μείωσε με τρίποντο στο 15-11, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Δασκαλάκη, θα φέρει τη διαφορά στους 6 πόντους και το 17-11 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα δίποντο μέσης απόστασης από τον Μακρή, θα κάνει το 17-13, ο Δασκαλάκης με νέο δίποντο και ο Μονστηριώτης με βολή θα διαμορφώσουν το 20-13, ενώ 2 καλάθια των Χατζηβασιλείου και Ξυγκάκη, θα ροκανίσουν τη διαφορά του ματς στην κατοχή και το 20-17. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με τρίποντο ο Κακαράντζας, ο οποίος και θα σφραγίσει την περίοδο στο 23-17 των Boomers.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ball Pistols με ένα σερί 0-6 από 4/4 βολές των Ξυγκάκη και Μακρή αλλά και δίποντο του Κιουμουρτζή, θα ισοφαρίσουν στο 23-23, ο Κακαράντζας με 2 δικές του εύστοχες βολές έδωσε το προβάδισμα ξανά στους Boomers με το σκορ στο 25-23, ενώ ένα ακόμα δίποντο του Κιουμουρτζή στο ζωγραφιστό, έφερε το ματς στα ίσα για το 25-25 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 3 απανωτά δίποντα των Δασκαλάκη και Λυτσάκη θα βάλουν τους Boomers σε θέση οδηγού ξανά με το σκορ στο 31-25, όμως οι Ball Pistols θα απαντήσουν πολύ γρήγορα και με 5 πόντους του Κιουμουρτζή και δίποντο του Σπύρου, θα περάσουν μπροστά στο ματς και θα γράψουν το 31-32. Το πρώτο ημίχρονο, έκλεισε ο Κακαράντζας, ο οποίος με βολή, έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους, με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία και το 32-32 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Δελής με δίποντο θα κάνει το 34-32, ο Ξυγκάκης με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ισοφάρισε στο 34-34 του ματς, ενώ ένα καλάθι του Κακαράντζα, έκανε το 36-34 για τους Boomers. Στη συνέχεια, ο Κιουμουρτζής με καλάθι στη ρακέτα θα φέρει εκ νέου το ματς στα ίσα με το σκορ στο 36-36, ένα δύσκολο δίποντο του Δελή θα γράψει το 38-36 των Boomers, ενώ 2 συνεχόμενα καλάθια των Ball Pistols από τους Μακρή και Χατζηβασιλείου, έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του coach Λάγιου, με το σκορ να πηγαίνει στο 38-40. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο του Μοναστηριώτη, έπειτα από όμορφη πάσα του Κακαράντζα για το 40-40, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο, με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μοναστηριώτης με βολή θα κάνει το 41-40, ο Μακρής με 2 δικές του εύστοχες βολές θα διαμορφώσει το 41-42 των Ball Pistols, ενώ ένα δίποντο από τον Λυτσάκη θα δώσει προβάδισμα στους Boomers με το σκορ στο 43-42, όμως 2 δίποντα του Κιουμουρτζή και 2 βολές του Μακρή, θα διαμορφώσουν το 43-48 των Ball Pistols, 6 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Εκεί, ο Κακαράντζας είδε μία πολύ όμορφη πάσα στον Λυτσάκη ο οποίος χωρίς πρόβλημα μείωσε στο 45-48 και τους 3 πόντους, ο Μαυρογιαννάκης με 2/2 βολές κατάφερε να στείλει τη διαφορά στους 5 και το 45-50, ενώ ο Κακαράντζας και ο Δελής με 2 εύστοχες βολές θα μειώσουν τη διαφορά του παιχνιδιού στους 3 πόντους και το 47-50, με 2:30 πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Εκεί, ο Μακρής με 2 συνεχόμενα δίποντα θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους και το 47-54, ο Κακαράντζας με δύσκολο δίποντο μείωσε στο 49-54, ενώ ο Σπύρου με δικό του καλάθι, έγραψε το 49-56 του παιχνιδιού. Με τρίποντο του Κακαράντζα, οι Boomers μείωσαν στο 52-56, όμως ένα σερί 2-6 από τους Ball Pistols, έκλεισε την αναμέτρηση στο τελικό 54-62.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Ιωάννης Κιουμουρτζής ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 22 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ball Pistols ξεχώρισε επιπλέον ο Μακρής, με τον Σπύρου να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Boomers σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κακαράντζας και ο Μοναστηριώτης.