15.8%
29.4%
18.6%
13.0%

Μία πολύ σημαντική νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Boomers, καθώς επικράτησαν των Saints με 36-30 σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τους Boomers να έχουν το προβάδισμα για τρία δεκάλεπτα, όμως οι Saints παρέμεναν συνεχώς σε απόσταση αναπνοής, χωρίς όμως να πάρουν ποτέ το προβάδισμα. Έτσι, οι Boomers πανηγύρισαν το ροζ φύλλο και ανέβηκαν στο 6-2 στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου της Rookie, με τους «Αγίους» να πέφτουν στο 5-2.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξε ο Κακαράντζας με 2/2 βολές (2-0), οι Δημητρίου, Νιάρχος πέτυχαν το 2-4, ο Δασκαλάκης ισοφάρισε σε 4-4, οι Νιάρχος, Κοντόπουλος σημείωσαν το 4-8, οι Δημητρακόπουλος, Μοναστηριώτης απάντησαν για το 8-8, οι Παύλου, Κοντογιάννης έκαναν το 8-12 και ο Κακαράντζας με τρίποντο το 11-12 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Boomers πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Οι Δασκαλάκης, Κασιώτης πέτυχαν το 16-12, ο Παύλου με τρίποντο μείωσε στον πόντο (16-15), ακολούθησε σερί 7-0 από Λυτσάκη και Τζιρίτη για το 23-15, οι Δημητρίου, Κοντόπουλος απάντησαν για το 23-20, ο Λυτσάκης από μέση απόσταση έκανε το 25-20, ο Καλογερόπουλος μείωσε σε 25-22 και ο Μοναστηριώτης με τρίποντο έκανε το 28-22 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις άμυνες να κυριαρχούν. Ο Παύλου ευστόχησε σε τρίποντο για το 28-25, ο Κακαράντζας από μέση απόσταση πέτυχε το 30-25 και ο Παύλου με μια βολή μείωσε σε 30-26, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Ο Κακαράντζας πέτυχε το 32-26, οι Καλογερόπουλος, Τσιβελεκίδης μείωσαν σε 32-29, ο Τζιρίτης ευστόχησε για το 34-29, ο Κοντογιάννης με μια βολή το 34-30 και ο Κακαράντζας διαμόρφωσε με 2/2 βολές το τελικό σκορ της αναμέτρησης 36-30.

Πολυτιμότεροι παίκτες του αγώνα αναδείχθηκαν o Θανάσης Κασιώτης με 3 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Κώστας Κακαράντζας με 11 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ τους ακολούθησαν σε απόδοση οι Μοναστηριώτης και Δημητρακόπουλος. Από τους Saints, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Νιάρχου και Κοντόπουλου.