18.2%
60.0%
49.0%
21.7%

Με ακόμα μία νίκη συνέχισαν οι B.C. Abla, οι οποίοι κατάφεραν να επικρατήσουν των Clerks με το τελικό 53-69 στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του Β’ γύρου της Rising League και έτσι συνεχίζουν να παραμένουν μόνοι πρώτοι στον όμιλο. Οι Clerks αν και μπήκαν δυναμικά στο ματς, ήταν ελλιπείς και δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τους πλήρεις B.C. Abla, οι οποίοι κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά και να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους ελλιπείς Clerks να ξεκινούν δυναμικά το παιχνίδι, τρέχοντας ένα σερί 7-0 στα πρώτα 2 λεπτά. Οι B.C. Abla θα απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 0-10 για να πάρουν το προβάδισμα, διαμορφώνοντας έτσι το 7-10. Εκεί, ο Σκαντζής με μακρινό τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 10-10, ενώ ο Φλίγκος με δίποντο θα δώσει προβάδισμα στους B.C. Abla για το 10-12. Νέα ισοφάριση στο ματς, δια χειρός Ρίζα που θα πετύχει ένα πολύ όμορφο καλάθι από την baseline, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Σουτεμένογλου με δίποντο για το 12-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Θανάσης με βολή θα κάνει το 13-14, ενώ ο Αναστασόπουλος με 2 συνεχόμενα τρίποντα θα διαμορφώσει το 13-20. Εκεί, ο Ρίζας με γκολ-φάουλ πίσω από το τρίποντο θα μειώσει σε 17-20, ενώ ο Σουτεμένογλου με 2 συνεχόμενα δίποντα θα κάνει το 17-24. Στη συνέχεια, οι Clerks με 2/2 βολές του Σκαντζή και δίποντο του Ράνη θα μειώσουν στους 3 πόντους (21-24), με τους Σουτεμένογλου και Μακρή να ευστοχούν σε δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το 21-29. Με βολή θα απαντήσει ο Σκαντζής, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τρίποντο στη λήξη ο Σωτηρόπουλος για το 22-32.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Clerks θα μειώσουν με 5 συνεχόμενους πόντους σε 27-32, με τον Σουτεμένογλου να απαντά με δίποντο μέσης απόστασης για το 27-34. Νέο δίποντο για τους Clerks που θα κάνουν το 29-34, με τους B.C. Abla να τρέχουν ένα σερί 2-14 για να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 17 πόντους (31-48). Εκεί, οι Clerks θα απαντήσουν με τρίποντο του Ράνη και δίποντο του Φερράρα για το 36-48, ο Μουρμούρης με 1/2 βολές και δίποντο θα κάνει το 36-51, ενώ ο Θανάσης με δικό του δίποντο από την ρακέτα θα διαμορφώσει το 38-51. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με απίστευτο δίποντο του Σέμπογλου, ο οποίος θα κλέψει τη μπάλα και θα προλάβει το χρόνο με ένα δύσκολο εν κινήσει δίποντο για να κάνει το 38-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μουρμούρης με δίποντο θα κάνει το 38-55, με τους Clerks να μειώνουν με δίποντο του Ράνη και γκολ-φάουλ του Ρίζα για το 43-55. Εκεί, οι B.C. Abla με 4 συνεχόμενα δίποντα των Μουρμούρη, Αναστασόπουλο και Σουτεμένογλου για να φτάσουν τη διαφορά στους 20 πόντους (43-63). Οι Clerks θα μειώσουν στη συνέχεια με 6 συνεχόμενες βολές από τους Σκαντζή και Ρίζα σε 49-63, ο Σέμπογλου με δίποντο θα κάνει το 49-65, ο Ρίζας το 51-65 και ο Ορνεράκης με δίποντο από τη γωνία το 51-67. Το παιχνίδι θα κλείσει με δίποντο του Ράνη για τους Clerks και δίποντο στο τέλος από τον Σέμπογλου για τους B.C. Abla με το σκορ να διαμορφώνεται σε 53-69.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Σουτεμένογλου ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 18 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ, 1 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Σουτεμένογλου από τους B.C. Abla ξεχώρισε και ο Μακρής, με τον Φλίγκο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Clerks σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Ρίζας και ο Ράνης.