10.7%
73.7%
42.9%
15.4%

Οι Abla παίζοντας εκπληκτική άμυνα και εκμηδενίζοντας επιθετικά τους Goodfellas κατάφεραν να ισοφαρίσουν την μεταξύ τους προημιτελική σειρά με το τελικό 42-56. Το παιχνίδι ξεκίνησε σχετικά ισορροπημένα, με ένα ντεμαράζ της Abla στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να της δίνει ένα μικρό κεφάλι. Το τέλειο τρίτο της δεκάλεπτο (2-12 επιμέρους σκορ) λειτούργησε ως οδηγός της για το υπόλοιπο του ματς, με την πολύ κλειστή ζώνη της Abla να μην δίνει σχεδόν καθόλου χώρους στις επιθέσεις των Fellas. Οι δεύτεροι προχώρησαν στην πρώτη τους ήττα έπειτα από τις 29/10/2023 (!) με την σειρά πλέον να κρίνεται σε τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι.

Το παιχνίδι ξεκινά με Εγγλέζο, Σέμπογλου για το 0-2, 6-0 σερί από τους Καλλιτσάντση και Χαντζάκο για το 6-2, Σωτηρόπουλος και Μακρής για το 6-5, 8-5 ο Μπακόπουλος, 8-8 από τον Αδάμο με τρίποντο, όσο το 10-8 γράφει λίγο πριν την εκπνοή του δεκαλέπτου ο Χαντζάκος.

Δεύτερη περίοδος στο ματς και Μακρής για το 11-10, Μπακόπουλος με βολή και 11-10, Αδάμος με γκολ φάουλ για το 11-13, Γουνελάς και Παπαδήμας για τρεις και οι δυο για το 17-13, Μουρμούρης μειώνει στο 17-16, Μπακόπουλος και 19-16, Σέμπογλου και Μουρμούρης κάνουν το 19-20, Μπακόπουλος και Καλογεράς για το 24-20, βολή Μουρμούρη κάνει το 24-21, απαντά με βολή ο Καλογεράς για το 25-21, όσο η Abla με ένα 0-6 και σκόρερ τους Φλίγκο, Σέμπογλου και Μουρμούρη κλείνει το ημίχρονο με το υπέρ της 25-27.

Επιστροφή των δυο ομάδων στο παρκέ με Σέμπογλου, Σωτηρόπουλο, Αδάμο για ένα 0-12 σερί και το 25-39, όσο ο Καλογεράς λίγο πριν την λήξη του δεκαλέπτου θα βρει το πρώτο μόλις καλάθι των Fellas στην τρίτη περίοδο για να μειώσει στο 27-39.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο παιχνίδι και Ορνεράκης-Μακρής για το 27-43, Μπακόπουλος και 29-43, Μακρής κάνει το 29-45, Γουνελάς, Χαντζάκος κάνουν το 33-45, 33-48 από τον Αδάμο με τρίποντο, Μπακόπουλος και 35-48, Μακρής με δυο βολές κάνει το 35-50, Μπακόπουλος και 37-50, Μουρμούρης κάνει το 37-52, τρίποντο Παπαδήμα μειώνει στο 40-52, 4 απανωτοί πόντοι Αδάμου για το 40-56, όσο το τελικό 42-56 γράφει ο Μπακόπουλος.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Αδάμος Παναγιώτης ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μακρής και Σωτηρόπουλος, ενώ από τους Goodfellas ξεχώρισαν οι Χαντζάκος και Μπακόπουλος.