34.4%
60.0%
35.3%
50.0%

Ένα κλασσικό ντέρμπι ανάμεσα στους Jack’s και τον Αστέρα Ευελπίδων ή καλύτερα ένας διαγωνισμός τριπόντων μεταξύ των δύο, αφού πολλοί ήταν οι παίκτες που βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ πίσω από την γραμμή των 6.75. Στις λεπτομέρειες ο Αστέρας πήρε το ροζ φύλλο, μετά από ένα εξαιρετικά αμφίρροπο παιχνίδι. Τελικό σκορ αναμέτρησης 65-72.

Παρά το αργό ξεκίνημα και για τους 2 στα 3 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κατάφεραν να βρουν ρυθμό, να εκτελέσουν πίσω από την γραμμή των 6.75 και μέσα σε πολύ μικρό διάστημα το 10-11 είναι γεγονός. Πολύ καλοί Λάκουρας, Σαλάτας για τον Αστέρα που έτρεχαν και εκτελούσαν με κάθε ευκαιρία. Για τους Jack’s λίγο από όλους έβαλαν για να μπορέσουν να κρατηθούν κοντά στο σκορ, ωστόσο ο κύριος εκφραστής της επίθεσής τους ήταν ο Μπουτσικάκης με τα 3 του τρίποντα. Τελικό δεκαλέπτου 16-17 για τον Αστέρα.

το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ευθυμιάδη του Αστέρα να ευστοχεί για 2 πόντους για να απαντήσει ο Κατσιώλης με γκολ φάουλ. Πιο χαμηλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, οι 2 ομάδες ωστόσο πάτησαν το γκάζι ξανά με πολλά τρίποντα. Εκπληκτικοί Χαρτοκόλλης, Διβάρης και Λάκουρας που έδιναν ώθηση στην ομάδα τους, όμως οι πολύ δυνατοί Κατσιώλης και Ελευθεριάδης με συνεχείς δικούς τους πόντους, από χαμηλά, αλλά και πίσω από την γραμμή κρατούσαν μπροστά την ομάδα τους. Πολύ καλός και ο Μπουτσικάκης για τους Jack’s. Σκορ ημιχρόνου 36-31 για τους Jack’s.

Το 3ο δεκάλεπτο μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί και διαγωνισμός τρίποντων, αφού χάθηκε το μέτρημα μετά από τις πάρα πολλές φορές που η μπάλα μπήκε στο πλεχτό από μακριά. Μπουτσικάκης, Γκίκας, Κελεμτζής για τους Jack’s, ενώ από την άλλη Σαλάτας ,Ευθυμιάδης, Τσαουρδάς και φυσικά Χαρτοκόλλης ξανά και ξανά που πήρε απλά φωτιά. Χαρακτηριστικό το μπάζερ για να γραφτεί το 54-47 υπέρ του Αστέρα μετά από ένα δεκάλπετο με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Χαρτοκόλλης για 3, απαντάει ο Κελεμτζής για 3. Απάντηση στην απάντηση από τον Τσαουρδά ξανά για 3 και το παιχνίδι σε φρενήρη ρυθμό, ωστόσο ο Αστέρας ευνοείται ακόμα από το τρομερό 3ο δεκάλεπτο και την διαφορά 7 πόντων. Περνάει μπροστά με 10 στο 62-52 μετά από 2 λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Φυσικά και οι Jack’s δεν θα έμεναν με τα χέρια σταυρωμένα και έτσι με τον Μπουτσικάκη x2 πίσω από την γραμμή, τον Κελεμτζή και τον Δρακόπουλο για 2 ισοφαρίζουν το παιχνίδι. Ο Αστέρας Ευελπίδων κατάφερε ξανά να πάρει προβάδισμα 6 πόντων ωστόσο, μετά από hook του Ανδριόπουλου λίγο πριν περάσουμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Jack’s προσπάθησαν περίτρανα να βρουν σκορ στις τελευταίες κατοχές, χωρίς αποτέλεσμα όμως και έτσι η ομάδα του Αστέρα Ευελπίδων θα φύγει νικήτρια σε αυτή την συναρπαστική αναμέτρηση.

Σε τρομερή κατάσταση ο Χαρτοκόλλης Στέλιος που μέτρησε 27 ολόκληρους πόντους, που συνδυάστηκαν με 5 ριμπάουντ, 4 ασσίστ και 2 κοψίματα.