23.8%
66.7%
32.7%
13.3%

Στις νίκες κατάφεραν να επιστρέψουν οι Phoenix Bums, αφού επικράτησαν με 49-56 των Kings σε ένα ματς θρίλερ το οποίο κρίθηκε στην παράταση. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι σχεδόν σε όλο το ματς, με τους Kings να αστοχούν στην τελευταία επίθεση και να στέλνουν την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, οι Phoenix Bums δεν επέτρεψαν καλάθι στους Kings, πήραν το προβάδισμα και έφυγαν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Στ. Βενέτης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Phonix Bums να ανοίγουν το σκορ με δίποντο του Παπαντωνίου και τρίποντο του Καπετανάκη για το αρχικό 0-5 και τους Kings να μειώνουν με δίποντο του Γκοτζή και βολή του Βέργου για το 3-5 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 2 βολές των Παπαντωνίου και Φωτόπουλου από τους Bums θα γράψουν το 3-7, ο Γκοτζής με νέο δίποντο και ο Βέργος με βολή θα μειώσουν στον πόντο για το 6-7, όμως ο Παπαντωνίου με γκολ-φάουλ θα γράψει το 6-10 για τους Phoenix Bums. Εκεί, ο Γκοτζής με τρίποντο και ο Ψαθάς με βολή θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 10-10, ο Αξαμπανόπουλος με βολή θα κάνει το 10-11, ενώ ο Χαριτόπουλος με τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Kings για πρώτη φορά στο ματς με το σκορ στο 13-11. Με ένα δίποντο του Χαριτόπουλου, οι Kings θα κάνουν το 15-13, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο ο Αξαμπανόπουλος, για να φέρει το ματς στα ίσα και το 15-15 της πρώτη περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kings θα πάρουν ξανά το προβάδισμα στο ματς με δίποντο του Μασούρα, βολή του Βέργου και 4 πόντους του Γκοτζή έπειτα από βολή και τρίποντο για το 22-15 του ματς, με τους Phoenix Bums να απαντούν με βολή του Μοσκόφογλου, μειώνοντας σε 22-16 το παιχνίδι. Με ένα δίποντο του Δερματίνου, οι Kings θα στείλουν το ματς στους 8 πόντους για το 24-16, όμως οι Phoenix Bums θα μειώσουν με ένα σερί 0-7 από 3 βολές των Μοσκόφογλου, Φρέρη και 2 σερί δίποντα του Αξαμπανόπουλου, για το 24-23 της αναμέτρησης. Με ένα σερί 9-0 των Kings, η διαφορά θα ανοίξει για πρώτη φορά στους 10 πόντους με το σκορ στο 33-23, ο Αξαμπανόπουλος με γκολ-φάουλ θα μειώσει στους 7 για το 33-26, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με εύστοχη βολή ο Χαριτόπουλος για το 34-26 των Kings.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Phoenix Bums θα μειώσουν με 2 δίποντα των Παπαντωνίου και Αξαμπανόπουλο για το 34-30, ο Χαριτόπουλος θα βάλει ένα καλάθι και θα στείλει το ματς στους 6 πόντους για το 36-30, ενώ ο Φρέρης με τον ίδιο τρόπο θα διαμορφώσει το 36-32 στο ματς. Με ένα δίποντο του Δερματίνου, οι Kings θα κάνουν το 38-32, οι Bums με 4 απανωτούς πόντους του Παπαντωνίου θα μειώσουν στους 2 και την κατοχή για το 38-36, όμως ένα τρίποντο του Χαριτόπουλου, θα κάνει το 41-36 στο παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο ο Μοίρας, μειώνοντας έτσι σε 41-38 για το δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μάλλης με δίποντο θα μειώσει σε 41-40, ο Μασούρας με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 43-40, ενώ ο Μοίρας με εύστοχο τρίποντο θα φέρει το ματς στα ίσα για το 43-43. Στη συνέχεια, ο Δερματίνος με 2/2 βολές θα κάνει το 45-43, ο Μάλλης με νέο δίποντο θα ισοφαρίσει ξανά στο 45-45, με τον Μασούρα να απαντά για το 47-45 της αναμέτρησης. Με ένα δίποντο του Παπαντωνίου, οι Bums θα ισοφαρίσουν σε 47-47, ο Γκοτζής με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 49-47, ενώ ο Μοσκόφογλου με εύστοχο ζευγάρι βολών θα ισοφαρίσει σε 49-49, 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Εκεί, οι Kings δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στην επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Kings δεν κατάφεραν να βρουν ρυθμό, με τους Phoenix Bums, έχοντας το momentum να κάνουν ένα σερί 0-7 με 3 βολές του Φρέρη, δίποντο του Μοσκόφογλου και ακόμα 2 βολές του Παπαντωνίου, για να διαμορφώσουν το τελικό 49-56 της αναμέτρησης.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Βασίλης Μοσκόφογλου ο οποίος σημείωσε 7 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Αξαμπανόπουλος και Παπαντωνίου, ενώ από τους Kings ξεχώρισαν οι Γκοτζής και Πολυμενίδης.