25.0%
61.5%
39.4%
18.8%

Οι L.A.P.D. επέβαλλαν από την αρχή τον ρυθμό που ήθελαν στο ματς και έτσι έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας απέναντι στους πρωτοπόρους B.C. Abla με το τελικό 64-51. Οι L.A.P.D. μπήκαν από το ξεκίνημα πολύ δυναμικά, με τους B.C. Abla να προσπαθούν να ροκανίσουν τη διαφορά σε όλη τη διάρκεια του ματς, πράγμα που τελικά δεν κατάφεραν και με αυτόν τον τρόπο, οι L.A.P.D. κατέκτησαν οριστικά την 4η θέση στον όμιλο, ενώ οι B.C. Abla παρόλο την ήττα στέφθηκαν πρωταθλητές στον όμιλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σέμπογλου να ανοίγει το σκορ με βολή και τους Προύτζα και Μητκάκη να απαντούν με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 5-1. Ο Γιαννακίδης με 1/2 βολές θα μειώσει σε 5-2, ενώ οι L.A.P.D. θα τρέξουν ένα σερί 6-0 και θα πάνε το ματς στο 11-2. Εκεί, ο Μακρής με 2/2 βολές θα ροκανίσει τη διαφορά στους 7 πόντους (11-4), ενώ ο Μητρόπουλος με δίποντο θα διαμορφώσει το 13-4. Με δίποντο μέσης απόστασης θα απαντήσει ο Σωτηρόπουλος, ενώ ο Μητρόπουλος με βολή και ο Κεαλόγλου με τρίποντο θα κάνουν το 17-6. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Μακρής με εύστοχο δίποντο από τη γραμμή των βολών για να μειώσει παράλληλα σε 17-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μακρής θα μειώσει με δίποντο σε 17-10, ενώ ο Περιβολάρης αμέσως μετά θα απαντήσει με δικό του δίποντο λίγο μέσα από το τρίποντο για το 19-10. Εκεί, οι B.C. Abla με ένα σερί 0-7 θα κάνουν το 19-17, όμως, οι L.A.P.D., θα ανοίξουν ξανά την ψαλίδα της διαφοράς με δικό τους σερί 13-3, κάνοντας έτσι το 32-20. Με δίποντο του Μακρή, οι B.C. Abla θα μειώσουν σε 32-22, όμως ο Πολυχρονόπουλος με δίποντο και ο Δημητρακόπουλος με τρίποντο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 15 πόντους για το 37-22. Ο Σέμπογλου θα κερδίσει φάουλ πάνω στο σουτ, θα οδηγηθεί στις βολές όπου θα ευστοχήσει και στις 2 για να μειώσει το ματς σε 37-24 λίγο πριν την ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Μακρής θα ευστοχήσει σε βολή τεχνικής ποινής και θα κάνει το 37-25, ο Πολυχρονόπουλος με τρίποντο και οι Μητκάκης, Μητρόπουλος με 2 δίποντα θα κάνουν το 44-24, με τον Σουτεμένογλου να μειώνει με τρίποντο για το 44-28. Με δίποντο του Πολυχρονόπουλου, οι L.A.P.D. θα κάνουν το 46-28, με τον Ορνεράκη και τον Μακρή να μειώνουν έπειτα από δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το 46-33. Στη συνέχεια, ο Μητρόπουλος με ένα πολύ δύσκολο δίποντο θα κάνει το 48-33, ο Σέμπογλου με 2/2 βολές θα μειώσει σε 48-35 και ο Μητρόπουλος με ένα follow θα διαμορφώσει το 50-35. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Σουτεμένογλου με γκολ-φάουλ για το 50-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σέμπογλου θα μειώσει με 2/2 βολές σε 50-40, με τον Πολυχρονόπουλο να απαντά με δικό του δίποντο για το 52-40. Στη συνέχεια ο Μακρής θα κάνει το 52-42, ο Μητρόπουλος το 55-42 και ο Σουτεμένογλου το 55-44. Εκεί, ο Μητκάκης με τον Κεαλόγλου θα ευστοχήσουν σε 2 συνεχόμενα δίποντα για να κάνουν το 59-44, ο Μακρής με δικό του δίποντο θα μειώσει σε 59-46, ενώ ο Πολυχρονόπουλος με βολή θα κάνει το 60-46. Στη συνέχεια, ο Σέμπογλου με βολή και δίποντο θα μειώσει σε 60-49, ο Μητκάκης με δίποντο και ο Μητρόπουλος με 2/2 βολές θα κάνουν το 64-49, ενώ το τελικό 64-51 θα διαμορφώσει με δίποντο ο Μακρής.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Πολυχρονόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 15 πόντους, με 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 22 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους L.A.P.D. ξεχώρισε επιπλέον ο Μητρόπουλος, με τον Μητκάκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους B.C. Abla σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μακρής και ο Σέμπογλου.