33.3%
40.0%
31.8%
10.0%

Τη νίκη κατάφερε να αποσπάσει η ομάδα του cach Αβούρη, αφού επικράτησε με 55-38 των Ασβών στην 15η αγωνιστική της Golden, για να καλύψουν και την οριακή διαφορά του πρώτου γύρου (σ.σ. 55-53). Οι Μ.Κ.Ο. μπήκαν από το ξεκίνημα πολύ καλά, κατάφεραν να ξεκλειδώσουν την άμυνα των Ασβών και να ανοίξουν από νωρίς τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι Ασβοί, είχαν πολλές ελλείψεις στην αναμέτρηση με τους Μ.Κ.Ο., πράγμα που πλήρωσαν, σε συνδυασμό με την αστοχία τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Βιδάλη και Σκολαρίκο να ανοίγουν το σκορ με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το αρχικό 5-0, οι Ασβοί θα απαντήσουν με 3 απανωτά δίποντα του Αγγελογιαννόπουλου που θα δώσουν προβάδισμα στους Ασβούς για το 5-6, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με δίποντο μέσης απόστασης ο Σωτηρόπουλος Γ., κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 7-6 των Μ.Κ.Ο..

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα τρίποντο του Κουτσουρή θα βάλει μπροστά τους Ασβούς για το 7-9, οι Μ.Κ.Ο. με 2 δίποντα των Κλωνάρη, Τσίνα, αλλά και 2 βολές του Βιδάλη θα περάσουν ξανά μπροστά για το 13-9, ενώ ένα δίποντο του Κατσιγιάννη, θα μειώσει στη διαφορά στην κατοχή και το 13-11 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Μ.Κ.Ο. με 6 πόντους του Σπανάκη, δίποντο του Τσίνα κα βολή του Σωτηρόπουλου Σ., θα στείλουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 22-11, ο Γουλιέλμος με δίποντο μέσης απόστασης θα μειώσει στους 9 και το 22-13, ενώ το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει ο Τσίνας με νέο δύσκολο καλάθι, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με ένα προβάδισμα 11 πόντων για τους Μ.Κ.Ο. και το σκορ του ημιχρόνου στο 24-13.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κλωνάρης με δίποντο, ο Σωτηρόπουλος Σ. με βολή και ο Τσίνας με δικό του καλάθι, θα στείλουν τη διαφορά του ματς στους 16 και το 29-13, οι Ασβοί θα μειώσουν με 2 απανωτά δίποντα των Αγγελογιαννόπουλο και Κατσιγιάννη στο 29-17, ενώ 2 συνεχόμενα καλάθια του Κλωνάρη στην αντίπαλη ρακέτα, θα διαμορφώσουν το 33-17 του ματς. Με βολή του Αγγελογιαννόπουλου, οι Ασβοί μείωσαν στο 33-18, οι Μ.Κ.Ο. με ένα σερί 7-2 από 3 δίποντα των Σωτηρόπουλο Σ., Τσίνα, Βιδάλη, αλλά και βολή του Σκολαρίκου θα γράψουν το 40-20, με τον Κουτσουρή να βάζει δύσκολο καλάθι, κάνοντας έτσι το 40-22 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με εύστοχο τρίποντο ο Τσίνας, γράφοντας έτσι το 43-22.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κατσιγιάννης με γκολ-φάουλ θα κάνει το 43-25, ο Σωτηρόπουλος με 2/2 βολές θα μειώσει στο 45-25, ενώ ένα σερί 2-5 από τους Ασβούς, θα διαμορφώσει το 47-30 της αναμέτρησης. Με 2 δίποντα των Τσίνα και Βιδάλη, οι Μ.Κ.Ο. έγραψαν το 51-30, ο Ψαλιδόπουλος με δικό του καλάθι έκανε το 51-32, ο Τσίνας απάντησε για το 53-32, ενώ ένα τρίποντο του Κουτσουρή και 1 βολή του Αγγελογιαννόπουλου, ροκάνισε τη διαφορά στο 53-36. Το ματς, σφράγισαν με δίποντο ο Βιδάλης για τους Μ.Κ.Ο. και δίποντο ο Κουτσουρής για τους Ασβούς για το τελικό 55-38 του παιχνιδιού.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τσίνας ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κλωνάρης και Βιδάλης, ενώ από τους Ασβούς ξεχώρισε η προσπάθεια των Κατσιγιάννη και Κουτσουρή.