18.5%
31.8%
29.7%
21.1%

Για ακόμη μια φορά οι Μ.Κ.Ο. φύλαγαν το καλό για το τέλος, καθώς αν και βρέθηκαν να χάνουν με 7 πόντους 1.30 λεπτό πριν το τέλος κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους στο Summer League με σκορ 47-41. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τσίνας με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Κιφοκέρης και Κλωνάρης ξεκίνησαν το ματς με 4-0 για τους Μ.Κ.Ο., οι Διβάρης, Ανδριόπουλος και Χαρτοκόλλης απάντησαν με 0-11 σερί για λογαριασμό του Αστέρα Ευελπίδων και τον έβαλαν μπροστά με 4-11, ο Κιφοκέρης έβαλε νέο καλάθι για το 6-11 και ο Χαρτοκόλλης απάντησε με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο στο ματς για το τελικό 6-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Χαρτοκόλλης και Διβάρης έγραψαν το 6-17 υπέρ του Αστέρα Ευελπίδων, ο Τουρής μείωσε σε 8-17, 8-20 με μια βολή του Χαρτοκόλλη και ένα καλάθι του Παπαδόπουλου, 11-20 με τρίποντο του Τρανούδη, 11-21 με βολή του Ανδριόπουλου, 17-21 με 6-0 των Τσίνα και Κιφοκέρη και καλάθι του Διβάρη για το τελικό 17-23 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κλωνάρης μείωσε σε 19-23, ο Ανδριόπουλος ανέβασε στο 19-25, 22-25 με τρίποντο του Σωτηρόπουλου, 22-29 με τρίποντη απάντηση του Πολυχρονόπουλου και μια βολή του Χαρτοκόλλη, 24-29 ο Κιφοκέρης, 24-33 με ένα καλάθι του Διβάρη και ένα του Χαρτοκόλλη και απάντηση με 5-0 σερί δια χειρός Σωτηρόπουλου για το τελικό 29-33 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χαρτοκόλλης με τρίποντο έγραψε το 29-36, 34-36 με ένα καλάθι του Κλωνάρη και ένα γκολ φάουλ του Τρανούδη, 34-41 με πόντους των Τσαουρδά και Ανδριόπουλου και τρομερή απάντηση με 13-0 σερί οι Μ.Κ.Ο. με τους Τσίνα, Κιφοκέρη και Σωτηρόπουλο για το τελικό 47-41 του παιχνιδιού.

Για τους Μ.Κ.Ο., πέρα από τον Τσίνα, πολύ καλό ματς έκανε και ο Κλωνάρης με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Για τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισε ο Χαρτοκόλλης με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.