11.8%
50.0%
45.8%
15.8%

Ένα απίθανο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Νήαρ Ηστ, με την Partouzan να παίρνει τη νίκη επί της ελλιπούς Μ.Κ.Ο. με τελικό σκορ 45-48. Οι παίκτες του coach Αβούρη μπήκαν πιο δυνατά και είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (27-20), αλλά στην τρίτη περίοδο η Partouzan ροκάνισε τη διαφορά. Το παιχνίδι κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Partouzan είχε ένα μικρό προβάδισμα, με τη Μ.Κ.Ο. να είναι από κοντά. Στο τελευταίο λεπτό, η Partouzan πήρε αέρα 3 πόντων (45-48), με τους παίκτες της Μ.Κ.Ο. να μην καταφέρνουν να βρουν το μεγάλο σουτ που θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση. Έτσι, ήρθε η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για την Partouzan που βρίσκεται σε καλό φεγγάρι και ανέβηκε στο 6-3, ενώ αντίθετα η Μ.Κ.Ο. έπεσε στο 4-4.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τη Μ.Κ.Ο. να μπαίνει πιο δυνατά. Το σκορ άνοιξε ο Κοντομίχαλος (0-2), ακολούθησε σερί 10-0 από Κιφοκέρη, Βιδάλη και Κατσούλη για το 10-2, οι Ρηγανάκος και Κοντομίχαλος μείωσαν σε 10-6 και ο Κωτσικογιάννης πέτυχε το 12-6 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Partouzan προσπάθησε να μειώσει, αλλά η Μ.Κ.Ο. διατήρησε τη διαφορά. Αρχικά, ο Καρυοφίλλης ευστόχησε σε τρίποντο για το 12-9, ο Δασκάλου από κοντά πέτυχε το 14-9, οι Ρηγανάκος και Λεκός Χ. ισοφάρισαν σε 14-14, σερί 8-0 από Κιφοκέρη και Βιδάλη για το 22-14, ο Καρυοφίλλης με νέο τρίποντο μείωσε σε 22-17, απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Κιφοκέρη για το 25-17, ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Λεκό Φ. για το 25-20 και ο Βιδάλης έκανε το 27-20 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με την Partouzan να ροκανίζει τη διαφορά. Ο Ρηγανάκος με δύο δίποντα μείωσε σε 27-24, ο Κατσούλης με ακόμη δύο δίποντα πέτυχε το 31-24, ο Κοντομίχαλος μείωσε σε 31-26, ξανά ο Κατσούλης για το 33-26 και στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου οι Κοντομίχαλος, Καρυοφίλλης και Καρατζάς έτρεξαν σερί 0-7 για το 33-33.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στην τελευταία κατοχή. Ο Καψής σκόραρε για το 33-35, οι Βιδάλης και Κιφοκέρης έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 36-35, ο Λεκός Χ. έκανε το 36-37, ξανά ο Κιφοκέρης για το 38-37, ο Κοντομίχαλος με 2/2 βολές πέτυχε το 38-39, ο Βιδάλης με 1/2 ισοφάρισε σε 39-39, από βολές και ο Λεκός Χ. για την Partouzan για το 39-40 και οι Κατσούλης, Κιφοκέρης για τη Μ.Κ.Ο. για το 41-40, με τους Λεκό Φ. και Κοντομίχαλο να σημειώνουν το 41-45. Στα τελευταία λεπτά, ο Κιφοκέρης μείωσε από κοντά σε 43-45, ο Ρηγανάκος με 2/2 βολές το 43-47, ξανά ο Κιφοκέρης για το 45-47 και ο Πανταζόπουλος με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 45-48, καθώς η Μ.Κ.Ο. δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Σπύρος Κοντομίχαλος, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Ρηγανάκος και Καρυοφίλλης. Από την Μ.Κ.Ο., ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Κιφοκέρη και Κατσούλη.