45.0%
71.4%
21.4%
9.1%

Με νίκη ξεκίνησαν στη φετινή Silver οι Miners, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στη Νήαρ Ήστ από τους Athens Supergrungers με το τελικό 68-35. Από το ξεκίνημα, οι Miners έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και σε συνδυασμό με την ευστοχία τους στην επίθεση, δεν άφησαν περιθώρια στους Supergrungers που το πάλεψαν μέχρι το ημίχρονο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αποστολόπουλο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Κούρτη να απαντάει στην επόμενη επίθεση με τον ίδιο τρόπο, φέρνοντας το ματς στα ίσα για το 3-3. Οι Miners, με δίποντο του Σκλαβενίτη και τρίποντο του Δήμα θα κάνουν το 8-3, ο Θεοδώρου με δίποντο θα μειώσει σε 8-5, ενώ οι Miners με ένα σερί 9-0 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 12 για το 17-5. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο ο Τσίπρας για το 17-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Miners θα συνεχίσουν με 2 δίποντα των Τζαβάρα και Χαραλάμπου για το 21-7, ο Βγενόπουλος θα απαντήσει με δίποντο και θα μειώσει σε 21-9, ενώ οι Miners με γκολ-φάουλ του Τζαβάρα και δίποντο του Παπανικολάου θα διαμορφώσουν το 26-9. Στη συνέχεια, οι Athens Supergrungers θα κάνουν το 26-14 με δίποντο και τρίποντο από τους Βγενόπουλο και Κούρτη αντίστοιχα, όμως ο Δήμας με νέο δίποντο θα διαμορφώσει το 28-14 για τους Miners. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσουν με βολή ο Θεοδώρου για τους Supergrungers και με τρίποντο ο Αποστολόπουλος για τους Miners.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Κυνηγόπουλος με δίποντο σε κενό καλάθι θα κάνει το 33-15, με ένα coast to coast θα απαντήσει ο Θεοδώρου για το 33-17, ενώ ο Φιλιππαίος με δίποντο και βολή θα διαμορφώσει το 36-17 για τους Miners. Στη συνέχεια, οι Athens Supergrungers με δίποντο από τον Βγενόπουλο θα μειώσουν ξανά στους 17 για το 36-19, όμως οι Miners με ένα σερί 9-0 θα καταφέρουν να ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς για το 45-19. Εκεί, οι Supergrungers με δίποντο από τον Βγενόπουλο θα ροκανίσουν τη διαφορά, κάνοντας το 45-21, ενώ το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσει μετά από όμορφη συνεργασία με τον Δήμα, ο Σκλαβενίτης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αϊβαλιώτης με δίποντο θα κάνει το 47-23, όμως οι Miners δεν θα αφήσουν το πόδι από το γκάζι και με ένα νέο σερί 11-0 από τους Δήμα, Τζαβάρα, Ράπτη και Ξανθόπουλο, θα διαμορφώσουν το 58-23. Οι Athens Supergrungers θα τρέξουν στη συνέχεια ένα σερί 2-8 και θα μειώσουν σε 60-31, όμως 2 τρίποντα και 1 δίποντο των Miners από τους Κυνηγόπουλο και Αποστολόπουλο θα γράψουν το 68-31. Το ματς θα σφραγίσει με 2 συνεχόμενα δίποντα ο Αϊβαλιώτης για το τελικό 68-35.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Πέτρος Δήμας ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 9 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Δήμα από τους Miners ξεχώρισε και ο Σκλαβενίτης, με τον Αποστολόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Athens Supergrungers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Αϊβαλιώτης και ο Τσίπρας.