26.1%
50.0%
32.3%
18.8%

Σε ένα πολύ όμορφο ματς, οι MyRema State Warriors κατάφεραν να πάρουν τη νίκη αλλά να καλύψουν και τη διαφορά του πρώτου γύρου απέναντι στη Νίκαια, επικρατώντας με το τελικό 63-44, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Rising League. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο πρώτο ημίχρονο (26-25), με τους MyRema S.W. να κάνουν ένα φοβερό 2ο ημίχρονο, αμυντικά και επιθετικά, χτίζοντας σταδιακά διψήφια διαφορά για να πάρουν τελικά το ματς και να ανέβουν στο 12-5 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους MyRema S.W. να ξεκινούν με 2 δίποντα των Κούδα και Κυριάκου για το 4-0 και τη Νίκαια να απαντά με ένα σερί 2-7 και να μπαίνει στο παιχνίδι, παίρνοντας και το προβάδισμα για το 6-7 της αναμέτρησης. Εκει, οι MyRema S.W. θα απαντήσουν με ένα δικό τους 5-2 έπειτα από 4 πόντους του Κούδα και 1 του Τσαμαρδίνου για το 9-7, ο Γαζεπίδης με εύστοχο τρίποντο θα διαμορφώσει το 9-10 για τη Νίκαια, με τον Κούδα να απαντά με δίποντο, δίνοντας προβάδισμα στους MyRema S.W., με το σκορ στο 11-10. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα βρεί τη Νίκαια με ένα προβάδισμα 3 πόντων, έπειτα από 2 δίποντα των Οικονομάκο και Τζελέπη, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 11-14 για τη Νίκαια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά έπειτα από τρίποντο του Οικονομάκου, βολή του Μαργέλλου και 2 ακόμα δίποντα από τους Λιάπη και Οικονομάκο για το 11-22 της αναμέτρησης. Οι MyRema S.W. θα βρουν σκορ μετά το time out και θα μειώσουν με δίποντο του Μενάγια σε 13-22, ο Λιάπης θα απαντήσει με δικό του σουτ μέσης απόστασης για το 13-24, με τους MyRema S.W. να τρέχουν ένα σερί 13-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 8 πόντους του Μενάγια, 3 του Βερύκιου και 2 του Κυριάκου για το 26-24 του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει ο Μαργέλλος με εύστοχη βολή, κλείνοντας το σκορ στο 26-25 στην ανάπαυλα για τους MyRema S.W..

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σιμιντζής με εύστοχο τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στη Νίκαια για το 26-28, όμως οι MyRema S.W. θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ, έπειτα από ένα σερί 8-0 με 5 πόντους του Μενάγια, 2 του Κούδα και βολή του Σπυρόπουλου για το 34-28 στο ματς. Η Νίκαια θα απαντήσει και θα μειώσει με δίποντο του Σιμιντζή για το 34-30, ο Τσαμαρδίνος με τρίποντο θα κάνει το 37-30, για να μειώσει ξανά ο Σιμιντζής με νέο δίποντο, κάνοντας το 37-32 στην αναμέτρηση. Εκεί, οι MyRema S.W. θα ανοίξουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο έπειτα από δίποντο του Τσαμαρδίνου και τρίποντο του Μενάγια για το 42-32, για να σφραγίσει το δεκάλεπτο ο Τζελέπης με βολή, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 42-33 για τους MyRema State Warriors.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι MyRema S.W. με 2 δίποντα των Σουρλά Π. και Μενάγια για το 46-33, ο Οικονομάκος με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει στους 10 για το 46-36, με τους MyRema S.W. να τρέχουν ένα σερί 10-0 με 9 πόντους του Κούδα και 2 του Σουρλά Π., ανεβάζοντας την διαφορά στους 20 για το 56-36 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, η Νίκαια με τρίποντο του Σιμιντζή και δίποντο του Ντζερεμέ από μέση απόσταση θα μειώσει σε 56-41, ο Κυριάκου με καλάθι στη ρακέτα και ο Σπυρόπουλος με δίποντο και βολή αλλά και ο Κούδας με δικό του δίποντο θα κάνουν το 63-41, με τον Σιμιντζή να σφργαίζει το ματς με εύστοχο τρίποντο για το τελικό 63-44.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιάννος Κούδας ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 20 πόντους, με 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 31 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους MyRema State Warriors ξεχώρισε επιπλέον ο Μενάγιας, με τον Κυριάκου να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τη Νίκαια σε καλή μέρα βρέθηκε ο Οικονομάκος και ο Τζελέπης.