25.0%
50.0%
38.0%
22.2%

Τρομερή ντερμπάρα με άρωμα playoff ανάμεσα σε Αστέρα Ευελπίδων και Partouzan με τους δεύτερους να επικρατούν πολύ οριακά στο τέλος σε ένα ματς που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Καλύτερο ξεκίνημα για τον Αστέρα που προηγήθηκε με 9-18 στο 1ο δεκάλεπτο, με τη Partouzan να αναστρέφει αυτή την εικόνα και να ισορροπεί το ματς στα επόμενα δύο δεκάλεπτα. Το ματς κρίθηκε στο 4ο δεκάλεπτο το οποίο είχε ουκ ολίγες εναλλαγές προβαδίσματος και εν τέλει κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού ο Λεκός με 2/2 βολές 7 δεύτερα πριν τη λήξη έκανε το 58-57 που ήταν και το τελικό σκορ με τον Αστέρα να μη μπορεί να σκοράρει στο σουτ της νίκης.

Έναρξη της αναμέτρησης και οι Ανδριόπουλος και Τσαουρδάς θα κάνουν το 0-4 για τον Αστέρα Ευελπίδων με τον Κοντoμίχαλο να μειώνει σε 1-4 για τη Partouzan. Ο Μαγκώνης τότε έκανε το 1-6, Κοντομίχαλος απάντησε για το 3-6 και τότε ο Αστέρας διένυσε σερί 0-7 με τους Μαγκώνη, Παπαδόπουλο και Περιπάνο να σκοράρουν για το 3-13. Ο Κοντομίχαλος μείωσε σε 5-13, ο Περιπάνος έκανε το 5-16, ο Λεκός μείωσε ξανά σε 7-16, ο Μαγκώνης με δίποντο το 7-18 και το καλάθι του Ανδριόπουλου έκανε το 9-18 του 1ου δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Ανδριόπουλος έκανε το 9-20 και τότε οι Τρανούδης, Πνευματικός και Παυλόπουλος μείωσαν με σερί 5-0 στο 14-20. Απάντηση του Παναγόπουλου για το 14-22, τρίποντα από Τρανούδη και Πνευματικό κάνανε το 20-22 και τότε ο Αστέρας με σερί 0-7 από Ανδριόπουλο, Παπαδόπουλο και Μαγκώνη έκανε το 20-29. Το 1ο ημίχρονο έκλεισε ωστόσο με σερί 5-0 από Ρηγανάκο, Κοντομίχαλο και Τρανούδη που έκαναν το 25-29.

Στην εκκίνηση της επανάληψης ο Κοντομίχαλος μείωσε σε 27-29 αλλά ο Παναγόπουλος αμέσως απάντησε για το 27-31. Ο Καρυοφίλλης μείωσε ξανά σε 29-31, ο Λάκουρας σημείωσε το 29-35 και τότε οι Λεκός και Καριοφίλλης μείωσαν στο πόντο για το 34-35. Ο Ανδριόπουλος στη συνέχεια σκόραρε για το 34-37, ισοπαλία με τρίποντο του Καραδήμα στο 37-37, ο Παναγόπουλος το 37-39 και τότε Κοντομίχαλος και Ζησιάδης βάλανε για πρώτη φορά την ομάδα τους μπροστά με 45-39 με σερί 8-0. Το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Αστέρα να μειώνει στο 45-43 με 2/2 βολές του Μαγκώνη και καλάθι του Λάκουρα.

Το 4ο δεκάλεπτο είχε πολλές εναλλαγές προαδίσματος και ξεκίνησε με τον Μαγκώνη να βάζει τον Αστέρα μπροστά με 45-46. Απάντηση από Ζησιάδη και Καρυοφίλλη για το 49-46, ο Λάκουρας αμέσως μείωσε στο 49-48, τρίποντο του Καρυοφίλλη για το 52-48 και τότε ο Αστέρας με μια αντεπίθεση και σερί 0-7 πήρε κεφάλι με 52-55 με τους Σκλήρη, Μαγκώνη και Λάκουρα πρωταγωνιστές. Τέσσερις προσωπικοί πόντοι του Κοντομίχαλου έγραψαν το 56-55, 2/2 βολές του Σκλήρη έκαναν το 56-57, οι δύο βολές του Λεκού στη συνέχεια ήταν εύστοχες και ήταν και αυτές που έγραψαν το τελικό 58-57 αφού ο Αστέρας δε πρόλαβε στο τέλος να εκδηλώσει σουτ νίκης.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σπύρος Κοντομίχαλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ και 1 κλέψιμο ενώ από τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισαν οι Μαγκώνης Αθανάσιος και Λάκουρας Σπύρος.