27.3%
36.4%
42.4%
19.2%

Έπειτα από ένα πολύ κλειστό και ανταγωνιστικό ματς, οι Ασβοί κατάφεραν να φτάσουν στην τρίτη τους σερί νίκη για εφέτος, επικρατώντας με 40-47 των Phoenix Bums. Το ντέρμπι αυτό ξεκίνησε με χαμηλή ευστοχία και από τις δύο ομάδες, απότοκο της πιεστικότατης άμυνας που έπαιζαν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ασβοί ήταν στις λεπτομέρειες καλύτεροι από τους Bums και έτσι έφτασαν στο 3-0 τους.

Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει με ένα 0-6 σερί των Ασβών και σκόρερ τους Γάκη, Κουτσουρή και Ψαλιδόπουλο, ο Λάσπας με τρίποντο μειώνει σε 3-6, Καραγιώργος για το 3-8, ενώ το 5-8 θα γράψει με δίποντο ο Γόντικας.

Δεύτερο δεκάλεπτο και 5-10 από τον Τάλαρο, 6-10 με μία βολή ο Φρέρης, Μακρυδάκης και Καραγιώργος για το 6-14, Λάσπας και Φωτόπουλος μειώνουν σε 11-14, 5 σερί πόντοι Ψαλιδόπουλου για το 11-19, 16-19 ξανά οι Λάσπας και Φωτόπουλος, το 16-20 θα κάνει με βολή ο Κουτσουρής, 18-20 ο Φρέρης, 18-22 ο Γάκης, ενώ το ημίχρονο θα λήξει με τρίποντο του Φρέρη για το 21-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ θα ανοίξει ο Μακρυδάκης με τρίποντο για το 21-25, Λάσπας και 23-25, 23-27 ο Γάκης, Γαδ και Φρέρης ισοφαρίζουν σε 27-27, 27-30 με τρίποντο ο Ζαφειράκης, απαντά για το 30-30 ο Χαλκιόπουλος, 30-32 ο Τάλαρος, ενώ οι Phoenix θα περάσουν για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο ξανά του Χαλκιόπουλου και το 33-32.

Στην τέταρτη περίοδο πρώτος θα σκοράρει ο Κουτσουρής για το 33-35, Λάσπας και Κοβάτσος για το 36-35, Τάλαρος με 4 πόντους για το 36-39, Γόντικας και 38-39, 38-42 από τον Μακρυδάκη, βολή Χαλκιόπουλου για το 39-42, Κατσιγιάννης σκοράρει για το 39-44, Κοβάτσος για το 40-44, ενώ το τελικό 40-47 θα γραφτεί από τους Μακρυδάκη και Καραγιώργο.

MVP της αναμέτρησης οι Τάλαρος και Κουτσουρής, φτάνοντας και οι δύο τους 13 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Γάκης, ενώ από τους Phoenix Bums ξεχώρισαν οι Φωτόπουλος και Φρέρης.