14.3%
75.0%
50.0%
22.7%

Με νίκη σε ένα μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησαν τη φετινή τους πορεία οι Phoenix Bums, καθώς επικράτησαν του Φωκιανού με 50-52 σε ένα ματς όπου ξεκίνησε άριστα για τους νικητές με ένα σερί 2-18, όμως η απάντηση ήρθε άμεσα από τους παίχτες του Σπύρου Τσιώτση με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί στις λεπτομέρειες και στις ψύχραιμες βολές του Κοβάτσου στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Χαλκιόπουλος άνοιξε το σκορ για τους Phoenix Bums, ο Παπαντώνης ισοφάρισε σε 2-2, 2-18 με ένα απίστευτο 0-16 σερί οι Phoenix Bums με σκόρερ τους Χαλκιόπουλο, Κοβάτσο, Λάσπα, Μοίρα και Φρέρη, 9-18 με απάντηση με 7-0 οι Μπούτος, Ζουγανέλης, Πάτρας και Χατζάκης και τρεις ελεύθερες βολές από τον Φρέρη για το τελικό 9-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φωκιανός με 7 πόντους του Παπαντώνη και ένα καλάθι του Βασιλείου μείωσε σε 18-21, Μοίρας και Χαλκιόπουλος απάντησαν με ενα καλάθι ο καθένας για το 18-25, 23-25 με νέο 5-0 σερί οι Νίκος Μπακιρτζόγλου και Τζούρτος, 23-27 από τον Χαλκιόπουλο, 28-27 με ακόμη ένα 5-0 των Τζούρτου, Σαμαρά και Παπαντώνη, 28-30 με τρίποντο του Λάσπα και καλάθι ξανά από τον Τζούρτο για το τελικό 30-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Τζούρτος με ένα εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Φωκιανό με 33-30, ο Χαλκιόπουλος μείωσε σε 33-32 για τους Phoenix Bums, 36-32 με τρίποντο του Χατζάκη, 36-36 με ένα τρίποντο του Καδά και μια βολή του Κοβάτσου και 41-36 με 5 συνεχόμενους πόντους του Χατζάκη για να κλείσει η τρίτη περίοδος με τον Φωκιανό να είναι μπροστά στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο ο Κοβάτσος έβαλε ένα καλάθι και μείωσε για τους Phoenix Bums σε 41-38, 45-38 με ένα καλάθι του Πάτρα και ένα του Χατζάκη, 45-41 με μια βολή του Λάσπα και ένα καλάθι του Χαλκιόπουλου, 47-41 με δύο βολές του Σωτηρόπουλου, 47-46 με μια βολή του Κοβάτσου και δύο καλάθια του Χαλκιόπουλου, 49-46 με δύο βολές από τον Σωτηρόπουλο ξανά, 49-50 με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Κοβάτσο και 50-50 με μια βολή του Παπαντώνη. Στη συνέχεια με περίπου 35″ για το τέλος ο Κοβάτσος έβαλε μια βολή για το 50-51, για να ακολουθήσει ένα άστοχο σουτ του Φωκιανού και να έρθει ακόμη μια βολή από τον αρχηγό των Phoenix Bums με 8″ για το τέλος για να γραφτεί το τελικό 50-52, καθώς και η επόμενη επίθεση του Φωκιανού ήταν άστοχη.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Χαλκιόπουλο, πολύ μεγάλη εμφάνιση έκανε και ο Κοβάτσος με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τον Φωκιανό ξεχώρισε ο Τζούρτος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα και ο Σωτηρόπουλος με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 τάπα.